Jste zde

Mocná čarodějka saturejka: Středomořská bylinka dochutí svíčkovou i domácí klobásky

kvetoucí saturejka Zdroj: Bigstockphoto
Řada z nás si nedokáže představit dochucování pokrmů bez použití čerstvých bylinek. Když ale přijde řeč na bylinkovou zahrádku, většinou si vybavíme petržel, bazalku nebo tymián. Co ale taková saturejka?

6. 7. 2021

Jednoletá bylinka, která dorůstá až do výšky třiceti centimetrů, k nám přišla ze Středomoří. Do Evropy ji údajně dovezli Římané. U nás ale zatím není tak rozšířená, jako v jižních státech. A to je obrovská škoda!

Aromatická bylinka se totiž může pochlubit bohatou zásobárnou voňavých silic, které skvěle ochutí maso, zvěřinu, omáčky i polévky. Využití ale najde saturejka taky v lidovém léčitelství nebo kosmetice.

Bylinka, která pomůže s trávením i potencí

Kromě příjemné vůně se může saturejka pochlubit taky řadou dalších benefitů. Bylinka totiž podporuje trávení, proto se přidává zejména do těžších jídel. Kromě toho působí proti nadýmání a průjmu.

bigstock-fresh-savory-satureja-with-a-w-371307001.jpg

sušená saturejka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Saturejka jídlo nejen příjemně ochutí, ale postará se také o jeho lepší trávení.

Protože podporuje chuť k jídlu, používá se i při léčbě nechutenství a trávicích obtíží. Bylinka si poradí též s vysokým tlakem nebo zánětem průdušek. Pokud vás trápí kožní problémy, můžete ji společně s tymiánem přidat do večerní koupele.

Svého času se toto koření dokonce řadilo mezi silná afrodiziaka. Kromě toho má saturejka antibiotické i antimykotické účinky, ulevuje po hmyzím bodnutí a celkově posiluje imunitu.

Nenáročná skalnička odpuzuje mšice

Pěstování saturejky není nikterak náročné, a proto ho zvládnou i naprostí začátečníci. Dařit se jí bude jak doma v květináči, tak venku. Bylinu navíc můžete pěstovat jako odolnou skalničku.

Bylinka vyžaduje sušší slunné stanoviště a nesnáší zamokření. Saturejku můžete sehnat už v květináči, nebo si ji můžete vypěstovat ze semen. Dbejte na pravidelné rosení půdy, která by neměla obsahovat rašelinu. Prospívat jí naopak bude půda kompostovaná s trochou písku.

Při pěstování ji můžete postupně zastřihovat, čímž podporujete větvení. Pokud nezakrátíte úplně všechno a ponecháte aspoň některou část odkvést, umožníte rostlině volně se vysemeňovat.

bigstock-a-bottle-of-mountain-savory-es-312765148_1.jpg

tinktura saturejka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Saturejka poslouží i jako základ tinktur nebo voňavých olejů.

Kromě příjemné vůně, která přitahuje včely i motýly, vás saturejka překvapí i záplavou drobných kvítků. Pokud vás na zahrádce trápí mšice nebo další podobní škůdci, vysaďte saturejku k rostlinám, na kterých si tihle nezvaní návštěvníci rádi pochutnávají.

Jak saturejku využít?

Pokud jste si doma nasadili saturejku zahradní, sklízet ji můžete začátkem května. U saturejky horské je pak sklizeň možná kdykoli během suchého počasí. Sbírá se zejména nať saturejky a používají se hlavně sdrhnuté listy z čerstvé nebo sušené rostliny.

Saturejkou můžete dochutit řadu oblíbených jídel – od tradiční svíčkové přes domácí klobásy až po zvěřinu nebo ryby. Uplatnění ale tahle bylinka najde taky v kosmetickém průmyslu nebo domácí lékárničce.

Vyrábět z ní můžete nejrůznější čaje, odvary, tinktury, ale i masti nebo aromatický ocet a olej. Bylinku můžete i macerovat v ovocném víně. Snadno si tak připravíte nápoj, který vám nejen zachutná, ale dokáže též podpořit tělo zvláště po prodělaných horečkách.

Použité zdroje:

  • https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/saturejka-silne-afrodiziakum-s-radou-zdravotnich-benefitu-40270400
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Saturejka
  • https://bylinkovyraj.net/saturejka/