Jste zde

Pokojovky podle feng shui: Tyhle vám přinesou štěstí, peníze i klid na duši

feng shui zátiší Zdroj: Shutterstock
Podle tradičního čínského umění feng shui mají některé rostliny moc zajistit majiteli štěstí a prosperitu. Co začít pěstovat, když chcete obohatit domácí rozpočet nebo potřebujete, aby se na vás usmálo štěstí?

26. 6. 2023

Čínský strom peněz zajistí bohatství

Pilea neboli čínský strom peněz je podle feng shui považován za jednu z nejlepších rostlin, které si doma můžete pěstovat.

Svůj název získal podle drobných zelených lístků, které připomínají mince. Rostlinka má údajně moc přinést do vašeho příbytku bohatství, štěstí a prosperitu. Pileu můžete jednoduše namnožit a následně s ní obdarovat třeba přátele nebo rodinu.

Bambus štěstí podporuje pozitivní vztahy

Zřejmě nejznámější rostlinou v čínském učení feng shui je bambus štěstí. Rostlinka má údajnou moc zajistit prosperitu a podporuje dokonce i pozitivní vztahy v rámci domácnosti. Dva stonky bambusu harmonizují lásku a dlouhodobé soužití.

shutterstock_419565430.jpg

lucky bamboo
Zdroj: 
Shutterstock
Lucky bamboo roste opravdu rychle a dává prostor pro tvarování.

O bambus je ale potřeba pravidelně pečovat. Odstraňujte uhnilé stonky, které by mohly negativně ovlivňovat pozitivní účinky těch zdravých. Rostlinka má ráda polostín a rosení, a snadno se formuje do různých dekorativních podob.

Přečtěte si také: Tajemství Feng-šuej: Jak pomocí bytových doplňků získat bohatství a peníze?

Tchynin jazyk dokáže domácnost ochránit

Zatímco během socialismu patřila tahle rostlinka do povinného inventáře každé správné domácnosti, v průběhu let jsme od ní začali pomalu upouštět. Dnes se ale opět dostává na výsluní a hledá si cestu do našich příbytků.

Podle feng shui dokáže tchynin jazyk propůjčit domácnosti svoji ochrannou energii. Pokojovka potřebuje rozptýlené světlo nebo mírný polostín. Na zimu je dobré jazyky zazimovat v místnosti s teplotou kolem čtrnácti stupňů Celsia.

Ledviník vznešený zbaví místnost negativity

Tahle rostlinka miluje polostín a vlhko. Jako jedné z mála se jí proto bude dobře dařit i v koupelnách nebo na místech, kde jiné pokojovky hynou. Podle učení feng shui má moc vyčistit prostor od negativních vlivů i dalších škodlivin ve vzduchu. Navíc má potenciál navodit v místnosti efekt pralesa. Pokojovka vypadá obzvlášť pěkně zavěšená v makramé košíku. 

Přečtěte si také: Feng Shui v koupelně: čistota a pohoda je základ

shutterstock_1565186380.jpg

feng shui rostliny
Zdroj: 
Shutterstock
Některé rostliny mají schopnost čistit vzduch v místnostech, ale třeba i vylepšovat vztahy.

Palma areková má úžasné čisticí účinky

Dypsis Lutescens neboli palma areková, je skvělá rostlina na čištění vzduchu, uznávaná i v rámci feng shui. Rostlinka potřebuje jasné, ale nepřímé světlo. A protože zvlhčuje vzduch, je vhodná zejména u domácností nebo v kancelářích se suchým vzduchem. Místnost i zraky všech přítomných oblaží krásnými vějířovitými listy a v prostoru vytváří přírodní dominantu.

Tlustice zajistí prosperitu

Se štěstím a prosperitou je spojována taky tlustice. Rostlinku s krásně pevnými a lesklými lístky můžete pořídit v mnoha zajímavých a mnohdy i dekorativních obměnách. Květy vás příliš nepotěší, sama o sobě ale patří mezi stálezelené pokojovky, kterých se nebudete moci nabažit. 

Orchideje jsou symbolem úspěchu i plodnosti

Také oblíbené orchideje jsou spjaty s čistotou, úspěchem, ale také plodností. Podle učení feng shui byste je měli pořídit do kanceláří, obýváků i meditačních prostor. Aktivují pozitivní čchi energii a otevírají vyšší čakry. Pěstování orchidejí není pro úplné začátečníky, jakmile ale zjistíte, jak na to, odmění se vám nádhernými květy, ze kterých přechází zrak. 

Přečtěte si také: Jak přesadit orchidej: Pozor na příliš velký květináč, pak vám totiž nepokvete!

Potos zajistí hojnost a štědrost

Také potos, podobně jako tchynin jazyk, patřil v dřívějších dobách mezi oblíbené pokojovky a dnes se opět dostává do hledáčku začínajících i zkušených pěstitelů. Šplhavice je totiž nenáročnou rostlinkou, která snese světlo i stín.

Dařit se jí bude v substrátu, stejně jako ve sklenici s vodou. Z hlediska feng shui vytváří pocit hojnosti a štědrosti, proto je dobré ji pravidelně množit.

Gumovník vnáší do prostoru klid

Další rostlinkou, která by u vás doma neměla chybět, je gumovník neboli fíkovník pryžodárný. O jeho širokých listech se říká, že napomáhají proudění pozitivní energie v interiérech, dokážou odstraňovat negativní čchi a podporují zdraví a prosperitu obyvatel domácnosti.

Gumovník skvěle čistí vzduch a pomůže vám k větší svěžesti. Jakmile si ho domů přinesete, umístěte ho slunné místo na východě nebo jihovýchodě vašeho domova a nezapomínejte na pravidelnou zálivku.

Aloe vera odhání smůlu

Tahle rostlinka je oblíbená rovnou z několika důvodů. Nejen, že její listy obsahují průsvitný gel, který skvěle hojí a zklidňuje popálenou nebo poraněnou pokožku, ale také má skvělé dezinfekční účinky, podporuje tvorbu nových kožních buněk a hodí se na léčbu oparů, ekzému nebo nejrůznějších štípnutí hmyzem.

Podle feng shui má údajně rostlinka odhánět smůlu a špatnou energii, pomáhá přestavět váš prostor a vytvořit přívětivou a pozitivní auru.

Přečtěte si také: Feng Shui v obývacím pokoji: Sedací souprava musí být čelem ke dveřím

Kam rostlinky podle učení feng shui umístit?

Náš domov je podle čínského učení rozdělen do devíti různých oblastí energie, z nichž každá má vlastní téma a rozložení pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov a voda). Více dřevěného prvku potřebuje východní, jihovýchodní a jižní část domu.

Některé zdroje tvrdí, že v místnostech by měly být v každém prostoru rostliny s různými tvary listů a že jedinou místností, kam se živé pokojovky nehodí, je ložnice. Tyto rady je však vždy potřeba přizpůsobit předchozím zkušenostem a pocitům, které v konkrétních místnostech máte. 

Použité zdroje:

  • https://homebydleni.cz/bydleni/design-interieru/nejhorsi-a-nejlepsi-interierove-rostliny-podle-feng-suej-mate-je-doma-i-vy/
  • https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/pestovani-pokojovych-rostlin/14-tipu-pokojove-rostliny-podle-feng-shui/
  • https://www.homeincube.cz/rostliny-feng-shui-rostliny-pro-dobrou-energii-rozpracovano/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojove-rostliny-stesti-30001113.html
  • https://www.nasenavody.cz/vybaveni-interieru/osm-pokojovych-rostlin-ktere-chrani-nase-zdravi