Jste zde

Zamiokulkas: Pokud vám vykvete, čeká vás štěstí a bohatství

zamiokulkas Zdroj: Bigstockphoto
Zamiokulkas je oblíbená pokojová rostlina, která vás zaujme nejen svým vzhledem, ale i snadným pěstováním. Pojďte ji společně s námi poznat blíž!

24. 4. 2022

Zamiokulkas, též kulkas zamiolistý, je sukulentní rostlina z čeledi áronovitých, která se v posledních letech těší stále větší oblibě jak u zkušených pěstitelů, tak i u začátečníků a věčně zaneprázdněných. Dorůstá do výšky až 80 centimetrů a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Za trochu světla a vláhy se vám odmění smaragdově zelenými listy a možná i květem, který má podle pověry přinést svému majiteli štěstí a bohatství. 

bigstock-zamiokulkas-on-a-white-backgro-428298029.jpg

listy zamiokulkasu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Exotický zamiokulkas nejen krásně vypadá, ale také dokáže v interiéru vyčistit vzduch a zvýšit jeho vlhkost. 

Pěstovat zamiokulkas zvládne opravdu každý, včetně malých dětí. Rostlina odpustí drobné pěstitelské přešlapy a jako jedna z mála pokojových rostlin netrpí chorobami ani škůdci. Přesto je ale třeba dbát na určité pěstební podmínky! 

Pozor na přímé slunce

Základním předpokladem úspěšného pěstování je výběr stanoviště, které rostlině poskytne dostatek rozptýleného světla

bigstock-an-elderly-woman-holds-a-pink-442412276.jpg

zalévání zamiokulkasu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zamiokulkas je velmi citlivý na mráz i průvan.

Přímé slunce nebo příliš temný kout rostlině nesvědčí a neblaze se podepisuje na jejím vzhledu a kondici. Při nedostatku světla se zamiokulkas vytahuje za světlem a atraktivní tmavě zelené listy mění svou barvu na jasně zelenou. Na přímém slunci se zase na listech objevují hnědé skvrny, které jsou neklamným důkazem spálení. 

Rostlinu nikdy nestavte k radiátoru

Nároky na zálivku nejsou sice vysoké, ale zcela bez vody se zamiokulkas neobejde. Během teplých měsíců postačí rostlinu zalévat jednou za týden. Mezi jednotlivými zálivkami by však měl substrát vždy zcela vyschnout, abyste rostlinu nepřelili. V zimních měsících zálivku omezte a rostlinu zalévejte zhruba jednou za 14 dní

bigstock-the-dollar-tree-zamioculcas-po-384265472.jpg

vysoký zamiokulkas
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zamiokulkas nezapomínejte pravidelně otáčet! Při nedostatku světla má tendenci vytahovat se za světlem. 

Rostlina má také ráda vyšší vzdušnou vlhkost, kterou ji můžete zajistit rosením nebo tím, že pod květináč umístíte misku s vodou a kamínky. Dbejte však na to, aby rostlina stála na kamínkách, nikoliv ve vodě. 

Tip: Během vánočních svátků, kdy rostlině obvykle přirůstají nové výhonky, zkraťte interval mezi zálivkami na sedm dní. 

Od jara do podzimu rostlině dopřejte výživu v podobě tekutého hnojiva pro pokojové rostliny nebo ve formě tyčinek, které uvolňují živiny dlouhodobě a postupně. Tyčinku stačí jednou za pár týdnů zapíchnout do substrátu. 

Jaro je ideální čas na přesazení

Rostlině dopřejte běžný substrát pro pokojové rostliny s trochou písku a jednou za dva roky ji přesaďte do většího květináče. Na dno květináče nezapomeňte umístit kamínky, keramzit nebo jinou drenáž, která zabrání uhnívání. 

Během přesazování se také můžete pokusit rostlinu rozmnožit, a to velmi jednoduše dělením trsů nebo za pomoci lístků, které umístíte do předem vyhřátého substrátu. 

Zdroje:

  • https://www.living.cz/zamioculcas-zamiifolia-oblibena-nenarocna-pokojovka/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zamioculcas-zamiifolia-jak-jej-pestovat-bez-obtizi
  • https://hobbymanie.tv/clanek/poridte-si-s-novym-rokem-kulkas-zamiolisty-exotickou-rostlinu-stesti/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/zamiokulkas-pestovani-30000809.html