Jste zde

Tchynin jazyk: Nenáročná pokojovka, která svůj název dostala podle nezdolnosti

tchynin jazyk Zdroj: Bigstockphoto
Seznamte se s tenurou! Velmi oblíbenou a nenáročnou pokojovou rostlinou našich babiček, která si své nelichotivé přízvisko vysloužila díky své nezničitelnosti a špičatým listům.

16. 5. 2021

Tenura, jinak také tchynin jazyk, je nenáročná pokojová rostlina, kterou zvládne bez problémů pěstovat naprostý antitalent i věčně zapomnětlivý milovník rostlin. Nepotřebuje téměř žádnou péči a vydrží krásná mnoho let.

bigstock-small-and-big-sansevieria-dra-381424637_1.jpg

tchynin jazyk v košíku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tenura pochází z tropů západní Afriky, kde je dokonce považována za talisman, který chrání před zlem. 

Dekorativní je i bez květů

Tenura je velmi dekorativní pokojová rostlina. Parádu však nedělá svými květy, které jsou drobné a vcelku nezajímavé, nýbrž svými polodužnatými listy, jejichž barva a tvar se liší v závislosti na druhu. Některé tenury mají tmavě zelené listy s nepravidelnými tmavými pruhy, jiné mají zase žluté okraje se světlými pruhy.

bigstock-sansevieria-is-cylindrical-in-376624039.jpg

tchynin jazyk cop
Tenury s homolovitými listy, které můžete splétat i do copů, jsou opravdu originální dekorací. Co říkáte? 

Nahradí drahé čističky vzduchu

Přítomnost tenury v bytě má pozitivní vliv na zdraví i vaši duševní pohodu. Vzduch v místnosti nejenže zvlhčuje, ale i čistí! Zbaví ho škodlivých látek, které se do místnosti dostanou nejen otevřeným oknem. Velké množství toxických látek je přítomno i v tapetách, koberci či v linoleu, odkud se rovněž uvolňují. 

Obstojně snáší sucho a netrpí na škůdce

Tchynin jazyk je velmi skromná pokojová rostlina. Rychle se přizpůsobí jakýmkoliv pěstebním podmínkám. Jediným úskalím v pěstování tenatury je zálivka, která musí být velmi mírná. Rostlina mnohem lépe snáší sucho než stálé přemokření, které může vést k hnilobě a následnému úhynu rostliny.

Z toho důvodu je také důležité, aby rostlina nikdy nezůstala stát ve vodě a aby se voda nikdy nedostala do růstové růžice. Jednou za měsíc je vhodné rostlinu přihnojit a listy otřít vlhkým hadrem, abyste je zbavili prachu. 

Pěstovat tenuru můžete v podstatě kdekoliv. Umístit ji můžete do koupelny i temné chodby. Nejlépe se jí však bude dařit na místě, kam dopadá rozptýlené světlo, nikoliv přímé slunce. Nevadí jí ani suchý vzduch v panelákových bytech s ústředním topením.

bigstock-a-young-growing-snake-plant-d-389722546_1.jpg

tchynin jazyk v ložnici
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tenura je ideální pokojovou rostlinou do ložnice. Vzduch v místnosti zvlhčí i vyčistí a vám se tak bude lépe spát. 

Rostlina roste velmi pomalu. Menší rostliny proto přesazujte jednou za rok na jaře. Větší a starší pak jednou za dva až tři roky nebo v případě, kdy je nádoba rostlině těsná. Květináč vybírejte vždy jen o kousek větší a spíše mělký, protože kořeny tenury rostou více do šířky než do hloubky. 

V případě přemisťování na jiné místo, dejte rostlině možnost, aby si pozvolna zvykla. Zejména náhlé přemístění z temného koutu na slunce, může být pro rostlinu osudné. 

Nebezpečná nejen pro domácí mazlíčky

Při pěstování tenury myslete na to, že celá rostlina je jedovatá. Po požití může způsobit vážné zdravotní problémy nejen domácím mazlíčkům, ale i malým dětem, které s velkou oblibou ochutnávají vše, na co přijdou. Velké nebezpečí však představují i špičaté a ostré listy, které mohou při neopatrné manipulaci poranit například oko.