Jste zde

Vše o Feng Shui: Zbavte se rozbitého a nepotřebného. Ať může energie proudit!

feng shui svíčka Zdroj: Shutterstock
Feng Shui je starým čínským uměním zabývajícím se harmonií prostoru. Učí nás, jak zbavením se nepotřebných, rozbitých a nepoužívaných věcí a naopak kvalitním zařízením prostoru dokážeme do našeho života přilákat novou energii a splnit si svoje přání.

11. 7. 2024

Feng Shui je uměním starých čínských mistrů pracujících s prostorem.  Má tak geniálně vybroušené techniky nazírání na svět, že jejich zásady platí dodnes a jsou plně funkční ve všech kulturách našeho světa.

V současnosti se už i vědecké disciplíny, jako je například kvantová fyzika, přiklánějí k názoru, že svět je tvořen energií. Moderní vědci, stejně jako mistři Feng Shui před tisíci let, tvrdí, že všechno - lidé, zvířata, domy, auta i les - je složené z energie, je propojené a se vším souvisí. Právě tato propojenost nám dává obrovské možnosti, jak se světem kolem nás pracovat a drobnými zásahy dosáhnout velkých výsledků.

Člověk a prostor tvoří spojené nádoby

Nelze žít šťastný, materiálně, sociálně, duchovně i duševně harmonický život a mít kolem sebe nepořádek, odpad a hnilobu.  Můžete mít tisíce dobrých plánů a přijít nabití energií, ale pokud vás doma nebo v práci čeká nehostinné místo připomínající apokalyptickou vizi soudného dne nebo vězeňskou celu odsouzence, dobrá nálada i vtip vás brzy přejdou. Zbytečnosti a chaos vás vyčerpají, zahltí myšlenky spoustou neužitečného balastu. Neuděláte nic a ještě se budete cítit mizerně.

shutterstock_2315164957.jpg

feng shui interiér
Zdroj: 
Shutterstock
Pro svůj život potřebujeme prostředí, kde bude energie příjemně proudit. Obohacují nás nové podněty, těšíme se z každodenních drobných novinek a změn, ale jejich proud by neměl být tak silný, aby nás strhával k horečnaté aktivitě bez odpočinku.

Zbavte se věcí nepoužívaných a neplnících svůj účel

Nepoužívané věci léta ležící v policích a skříních tvoří energetické závaží, které vám zabraňuje v pohybu. Dokud se jich nezbavíte, budou vás brzdit v rozletu. Všechno rozbité, nepotřebné, nesloužící svému účelu ztělesňuje vaše selhání, neúspěchy a prohry.  Pokud chcete vítězit, vaše okolí musí vyjadřovat, symbolizovat a předjímat váš úspěch.

Provozní slepota je zrádná

Ve větších i menších firmách se často stává, že jejich zaměstnanci bývají stiženi takzvanou provozní slepotou. Dívají se na svoji práci, prostředí každý den a nejsou schopni dosáhnout odstupu, který by jim odhalil jejich opomenutí nebo ukázal lepší strategii.

A stejně se chováme i doma. Po nějakém čase si již nevšímáme odložené krabice, která zbyla v komoře po stěhování, zdánlivě nevnímáme rozbitý mixér na poličce, uschlé květiny ve váze, světlo s prasklou žárovkou na chodbě. Hledíme, ale naše oči jakoby nevidí. Zato naše podvědomí situaci nepřetržitě řeší, přepočítává nedotažené resty a udržuje nás ve stálém napětí.

Udělejte místo úspěchu

Rozbitých hrnečků i nefunkčního kotle se zbavte. Nic nedejte na vžitou strategii, že by se to jednou mohlo hodit. Opravitelné a potřebné dejte do pořádku. Ostatní prodejte nebo rozdejte, protože pokud chcete dosáhnout změny či úspěchu, musíte mu nejdříve udělat místo.

shutterstock_2296174443.jpg

feng shui ložnice
Zdroj: 
Shutterstock
Rozbitých hrnečků i nefunkčního kotle se zbavte. Nic nedejte na vžitou strategii, že by se to jednou mohlo hodit. Opravitelné a potřebné dejte do pořádku.

Nová energie k vám přijde pouze ve chvíli, kdy bude moci vstoupit a zabydlet se u vás a to předpokládá ponechat pro ni volný prostor. Pravidelné uklízení dodá vašemu domu útulnost a vám při návratu vlije do duše klid.

Představte si posilující energii jako řeku

Pro svůj život potřebujeme prostředí, kde bude energie příjemně proudit. Obohacují nás nové podněty, těšíme se z každodenních drobných novinek a změn, ale jejich proud by neměl být tak silný, aby nás strhával k horečnaté aktivitě bez odpočinku.

Je důležité, abyste se mohli ve všech místnostech volně pohybovat, nábytek vám nestál v cestě a ostrými výčnělky nezpůsoboval modřiny. Pro člověka je přirozené se pohybovat po jednoduchých křivkách bez prudkých otoček a couvání. Vaše cesta bytem by se měla podobat přirozenému vlnění říčního koryta.

Snažte se uspořádat prostor tak, abyste se z něj mohli radovat. Posezení v měkkém křesle, hezký výhled z okna, uklizený psací stůl potěší rozhodně víc než slalom mezi rozházenými botami a sušákem na prádlo.

Odstraňte ze života ostré hrany

Příznivci Feng Shui vyvolávají obvykle u truhlářů a prodejců nábytku smíšené pocity. Bývají to často majetní a dobře platící zákazníci, protože si dokážou přitáhnout do svého života materiální hojnost a chtějí nábytek z kvalitních materiálů, ale vyžadují adekvátně dobré zpracování a nemají rádi ostré rohy.

Ostrý roh působí jako jedovatý šíp a je stejně nebezpečný i nepříjemný. Zaoblete stůl, nechte zkosit špičaté okraje poliček, zabruste hranu skříně do nenápadné obliny. Stejně jako v prostoru i v životě vám ubude střetů, komunikace v takto upraveném prostředí bude příjemnější, laskavější.

Řiďte se heslem našich babiček: Co oči nevidí, srdce nebolí. Pokud nábytek vyměnit nemůžete a do štukatérských prací se bojíte pustit, zakryjte hranu pěknou rostlinou s oblými listy, závěsem, zvonkohrou či jiným uměleckým doplňkem. Buďte kreativní a z nedokonalosti udělejte ozdobu.

Prostředím ovlivňujeme svoji prosperitu

Feng Shui je uměním vyváženosti. Člověk se narodí s určitým množstvím energie a je jen na něm, aby s ní uvážlivě hospodařil. Zdravé prostředí je spolu s hodnotnou stravou, přiměřeným fyzickým pohybem a duševní harmonií důležitým aspektem ovlivňujícím jeho úspěch. Pokud se obklopíme sympatickým prostředím, dokážeme snadněji doplňovat svoje síly, žít v radosti a hojnosti.

Mgr. Hana Kopecká
poradkyně Feng Shui
www.harmonickyprostor.cz

O autorce
Jmenuji se Hana Kopecká. Jsem poradkyní Feng shui a výtvarnicí.  Naučila jsem se hledat harmonii nejen ve tvarech, barvách a liniích, ale i v uspořádání prostoru. Učení Feng shui je pro mě možností pozitivně ovlivňovat svůj život i pomáhat nastartovat změny v životech druhých lidí. Absolvovala jsem Školu tradičního feng shui Aqua Ventus Academy a Feng Shui Academy Zuzany Adamové.