Jste zde

Pěstování orchidejí pro začátečníky: Vyberte správný druh a pozor na zálivku

fialová orchidej Zdroj: www.bigstockphoto.com
Říká se, že pěstování orchidejí je silně návykové. Začnete s jednou rostlinkou a za chvilku jich máte plný parapet. Zatímco dřív patřily tyhle krásky zejména ke klenotům botanických zahrad a soukromých sbírek boháčů, dnes je pěstuje kde kdo.

20. 8. 2020

Protože ale některé z nich mají dosti vysoké a specifické nároky na pěstování, začátečníci by si měli vybrat nejprve nějaký nenáročný druh a zároveň si osvojit několik základních zásad. Poměrně snadno tak mohou proměnit okna a parapety v okrasnou zahradu. Jaké druhy zvolit a proč orchideje nerosit? Čtěte dál a dozvíte se to!

Správný druh je základ

Aby vás pěstování orchidejí nezklamalo hned v začátcích, je potřeba vybrat vhodný druh, který nebude náročný na péči ani stanoviště. Do moderních i více vytápěných bytů se skvěle hodí orchideje rodu Phalaenopsis (česky můrovec). Ty vyžadují méně světla a dost dobře zvládají i zimní teploty okolo dvaceti stupňů Celsia. Zároveň nejsou náročné na rosení a zálivku. Je ale potřeba dbát na vlhkost v místnosti, která by měla být okolo padesáti procent.

bigstock-orchid-flower-in-orchid-garden-306709636_1.jpg

růžová orchidej
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Některé druhy orchidejí jsou na pěstování náročné, jiné ale zvládne opečovat i začátečník.

I začínající pěstitel ale může kromě oblíbeného můrovce zkusit celou řadu dalších druhů. Jde například o zástupce rodů Oncidium, Vanda nebo Cattleya. Vždycky jde o to najít druh, kterému bude vyhovovat vaše domácí prostředí. Za kvalitní péči a starost se vám orchideje poměrně brzy odvděčí krásnými a bohatými květy.

Zálivka je tak trochu věda

Na rozdíl od ostatních pokojovek je zalévání orchidejí tak trochu věda. Protože většinou dostanete tuhle krásku v průhledném květináči, vidíte, kdy je potřeba jí dodat vláhu a kdy se naopak zalévání vyvarovat. Orchidej ale nezalévejte klasicky z konve. Jednoduše ji z květináče vyndejte (nechte pouze v obalu s otvory) a ponořte do stojaté vody. Ideální je, pokud půjde o vodu dešťovou, odstátou nebo převařenou.

Za zhruba pět minut až půl hodiny rostlinku vyndejte, a až z ní okape veškerá přebytečná voda, vraťte ji na původní místo. V létě zalévejte vždy, když substrát viditelně oschne na povrchu, v zimě až poté, když dobře proschne celý substrát (což někdy může trvat týden či déle). Orchidej postavte v obalu a květináči na okno (ideálně s orientací na východ). Pokud máte okna orientovaná na jižní stranu, pamatujte na to, že přímé sluneční světlo je potřeba rozptýlit. V opačném případě by se mohly listy spálit.

bigstock-damaged-orchid-roots-care-re-376609249_1.jpg

přesazování orchideje
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Přesazování orchideje je věda. Stejně tak hnojení, ale i zalévání.

Pozor na hnojení a květináč

Orchideje hnojíme přípravky ve formě tyčinek, spreje nebo výživy, kterou přidáme k běžné zálivce. Použít můžete jak ta hnojiva určená pro orchideje, tak i běžná, která zředíte zhruba na desetinu koncentrace. Pokud chcete podpořit kvetení orchidejí, můžete jim uměle snížit teplotu prostředí na 15 až 16 °C. Tenhle trik se vám ale osvědčí pouze u starších kříženců. Moderní kříženci by teplotním šokem uhynuli.

Specifickou kapitolou je také volba vhodného květináče. Většina pěstitelů se totiž (často nevědomky) dopouští jedné zásadní chyby – z průhledného a poměrně nevzhledného květináče přesazují orchideje do květináče ozdobného. 

Tady je potřeba zmínit, že orchideje, včetně zmíněného rodu Phalaenopsis, využívají své vzdušné kořeny k fotosyntéze, při které získávají energii za pomoci světla. Proto je lepší průhledný obal, skrz který světlo snadno proniká. Pokud si ale „nemůžete pomoct“, volte alespoň takový květináč, ve kterém je více otvorů a jeho spodní část je volná.