Jste zde

Feng Shui v koupelně: čistota a pohoda je základ

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Staré známé čínské učení o proudění energií a o nejlepším rozestavění nábytku v bydlení neudává rady pouze pro obývací a dětské pokoje nebo ložnice. Myslí i na koupelnu, kterou často neprávem podceňujeme. Jak ji tedy zařídit?

2. 2. 2021

Základem je, stejně jako u všech ostatních místností, samozřejmě pořádek. V koupelně navíc i čistota, která se alespoň blíží k dokonalosti. Koupelna je totiž místností, kde se odehrávají naše nejintimnější úkony. Pokud máte navíc spojenou koupelnu s toaletou, na čistotu musíte dbát dvojnásob.

Platí tedy, že se z koupelny nesmí stát chaotické odkladiště hadrů, špinavého prádla a nejrůznějších chemikálií. Samozřejmě že všechny tyto věci musíme někam uložit, ale pokud to nutně musí být v koupelně, pak alespoň na místa, kde nic z toho nebude na očích.

V kuchyni můžete pracovat i s kamínky, které mohou být netradiční dekorací.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Očista koupelny = očista těla a duše

Úklid v koupelně by měl být pravidelný – a slůvkem pravidelný nemyslíme 2x ročně, před Vánocemi a o horkém letním dnu, kdy je v koupelně nejpříjemněji z celého bytu. Jednoduše vzato – v koupelně provádíme očistu svého těla, s nímž očišťujeme i duši. Kolikrát už jste zapluli do sprchy jen proto, že jste měli náročný den a veškerý stres (nejen pot a prach) jste ze sebe potřebovali „smýt“? Sprcha a koupel mají blahodárné účinky na psychiku. 

A jak je to s Feng shui v dalších místnostech? Feng Shui v ložnici: pořádek bez televize a květin

Z toho plyne, že pro obyčejné umytí i pro dokonalou relaxaci bychom si měli chodit do místnosti, kde je nám příjemně, ne do místnosti, kde se v jednom rohu kupí špinavé prádlo a ve druhém stojí dlouho nemyté umyvadlo se zrcadlem zaplivaným zubní pastou, která se chtě nechtě uživatelům koupelny dere od kartáčků.

Náš tip: V koupelně často schraňujeme nejrůznější léky. Nemějte je na očích a schovejte je do krabičky a potom ještě do skříňky. Když je máte na očích, můžete mít o to silnější pocit, že je potřebujete užívat.

Barvy hrají v koupelně téměř hlavní roli

Abyste se v místnosti cítili skvěle, obvykle si nezvolíte tmavé barvy, pokud vám vyloženě nedělá dobře se jimi obklopovat. Myslete na to i při volbě barvy do koupelny.

Podobu koupelny často podceňujeme, přitom patří k místům, kde provozujeme i velmi intimní aktivity.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nejvhodnějšími barvami jsou z hlediska učení Feng Shui ty pastelové, naprosto ideální je světle zelená s motivy podle vašeho gusta nebo modrá, která se úzce pojí s elementem vody. 

Kam vůbec koupelnu v bydlení umístit?

Pokud jste v situaci, kdy plánujete stavět, pečlivě promyslete dispozici svého nového domova. Koupelna by neměla být v blízkosti hlavních dveří a měla by být co nejdále od kuchyně a obývacího pokoje. Ideální umístění koupelny je v severní části domu. 

Užijte si v koupelně opravdový relax. Napomůže tomu i dodržování pravidel Feng Shui.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Další tipy pro dokonalou koupelnu:

  • mějte v koupelně živé rostliny, hodí se sem například odolný bambus
  • zajistěte si v koupelně dostatek světla – oknem nebo dobrým svítidlem
  • dejte si do koupelny zrcadlo, ale opravdu jen jedno
  • nesnažte se do koupelny za každou cenu vnášet dekorace, koupelnu jimi snadno přeplníte
  • dveře nechávejte vždy zavřené
  • pořizujte si do koupelny dřevěný nábytek
  • mějte připravené svíčky a při delší koupeli si je zapalte

Aby bylo v koupelně lépe…

Pokud je pro vás pobyt v koupelně jen nutným zlem, s novou organizací podle Feng Shui se to dost možná změní! Naučte se v koupelně dokonale se uvolnit a užívat si čas strávený očistou. Celou místnost najednou budete vnímat úplně jinak.