Jste zde

Cypřišek pokojový: Přírodní čistička vzduchu, která nepotřebuje (skoro) žádnou péči

cypřišek pokojový určený k letnění Zdroj: Bigstockphoto
Nejste nejlepší pěstitelé, a přesto toužíte mít doma kousek přírody? Pak vsaďte na cypřiš pokojový! Krásně vypadá, příjemně voní a navíc skvěle funguje jako čistička vzduchu ve vašem bytě.

8. 3. 2022

Cypřiš pokojový je stálozelená rostlina, která pochází z Kalifornie. Podle zvolené varianty, může být cypřiš vzpřímený, nebo převislý. Svým vzhledem připomíná venkovní túji. Nenechte se však zmást! Mrazy mírného pásu by byly příčinou jeho brzkého úhynu.

Cypřiš pokojový byl přímo vyšlechtěn pro pěstování v bytě. Svou osvěžující citronovou vůní příjemně provoní váš domov a vyčistí vzduch. Tak proč si ho nepořídit domů?

Likviduje škodlivé bakterie

Ač si to mnohdy nepřipouštíme i vzduch v našem bytě je plný škodlivin. Ty se do vzduchu dostávají z koberce, počítače, pračky i běžným větráním. Řada pokojových rostlin vzduch v místnosti pouze zvlhčí, výjimkou není ani cypřiš. Od ostatních pokojových rostlin má však cypřiš pokojový ještě jednu pozitivní vlastnost. Vzduch ve vašem bytě dokáže těchto škodlivých bakterií zbavit! Navíc je vhodný i pro alergiky.

bigstock-cupressus-sempervirens-bonsai-33844001.jpg

cypřišek bonsai
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vzhledem k tomu že cypřiš pokojový roste opravdu pomalu, je vhodným adeptem k tvarování na bonsai.

Vzhledem k tomu že cypřiš pokojový roste opravdu pomalu, je vhodným adeptem k tvarování na bonsai. Správný řezem rostlina nejen zesílí, ale jste-li šikovní, můžete docílit i pěkného tvaru. Aby rostlina zásah přežila a dále prospívala, je důležité, provádět řez vždy z jara. Řez by neměl být nijak radikální, pěkného tvaru docílíte i pouhým zaštipováním konců větévek.

Pravidelná zálivka je zárukou růstu

Tip: Je vám každý rok líto živého vánočního stromku, který po několika týdnech opadá a skončí u kontejneru? Zkuste příště vsadit na živý miniaturní stromek v květináči. Skvělou volbou může být právě cypřišek pokojový. Dozdoben vánočními ozdobami a světýlky vám může dělat radost i několik Vánoc za sebou! Pokud se o něj budete dobře starat, nikdy vám neopadá.

Pěstování cypřiše zvládne i opravdový pěstitelský antitalent. Nevyžaduje totiž žádnou extra péči! Za neúspěchem většinou stojí nepravidelná zálivka. Ta je mnohdy příčinou žloutnutí a následného opadání listů.

Jasné pravidlo kdy a jak zalévat však neexistuje! V prvé řadě se držte ročního období. V době vegetace by zálivka měla být intenzivnější a pravidelná. V zimních měsících je naopak nutné zálivku omezit. V druhé řadě se řiďte vlhkostí substrátu, kterou snadno vyzkoušíte prsty. Nikoliv však na povrchu, nýbrž v hloubce minimálně 3 cm. Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout, ale ani by neměl být neustále přemokřený.

Vhodným stanovištěm je světlé místo. Nikoliv však okenní parapet. Přímé sluneční paprsky, hlavně v létě, cypřiši vůbec nesvědčí. Pokud jej naopak umístíte na místo s nedostatkem světla, rostlina se začne vytahovat za světlem, bude ztrácet tvar a formu.

V době vegetace bude prospívat při běžné pokojové teplotě. V zimě jej naopak umístěte na chladnější místo. Přemístit ho můžete například do chladnější ložnice. Dejte si však pozor, aby květináč s cypřišem nebyl poblíž radiátoru. Příliš suchý vzduch by mohl být příčinou jeho úhynu.

bigstock-179621554.jpg

cypřišek pokojový
Zdroj: 
Bigstockphoto
Letnění cypřiši bezesporu prospěje. Pozor však na průvan a přímé slunce. Nejlépe mu bude pod korunami stromů.

Hnojte pouze v období vegetace. Čím častěji budete rostlinu hnojit, tím rychleji vám poroste.

Nespornou výhodou je také jeho odolnost proti škůdcům a chorobám. Potrápit vás mohou akorát drobní roztoči, takzvané svilušky. Tito roztoči se však objevují jen v případě, že rostlina přezimuje na teplém místě. Nezasáhnete-li brzy, mohou být příčinou úhynu rostliny!

Zdroje:

  • https://www.ceskestavby.cz/rostliny/cuprescus.html
  • https://prima-receptar.cz/pokojovy-cyprisek/
  • https://sazenicka.cz/pestovani-cyprisek-pokojovy/
  • https://www.ireceptar.cz/hobby/vyuzijte-pokojovy-cyprisek-jako-vanocni-dekoraci.html