Jste zde

Ďáblův břečťan: Nenáročná pokojovka, kterou milovaly naše babičky

ďáblův břečťan Zdroj: Shutterstock
Pojďte s námi zjistit, jak správně pečovat o šplhavnici. Oblíbenou pokojovou rostlinu našich babiček a prababiček, které si zcela právem zaslouží i vaši pozornost.

12. 3. 2023

Šplhavnice zlatá, nebo také šplhavník, potos či ďáblův břečťan, je jedna z nejméně náročných pokojových rostlin, kterou zvládne pěstovat i naprostý začátečník. Má krásné lesklé listy a pěstovat ji můžete jako popínavou i jako převislou rostlinu. 

shutterstock_1939163317.jpg

šplhavnice v černém květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Šplhavnice fungují jako účinná čistička vzduchu. Aby však správně plnily svou funkci, je důležité o ně pečovat! 

Zútulní váš domov a postará se o to, aby se vám v něm lépe dýchalo

Šplhavnice jsou nejen krásnou dekorací, ale také účinnou přírodní čističkou vzduchu. Vzduch v místnosti zbaví benzenu, formaldehydu i jiných škodlivých látek, jejichž hlavním zdrojem jsou čisticí a úklidové prostředky, nejrůznější kosmetické přípravky, osvěžovače, nátěry, koberce, barvy i laky.

Listy je však potřeba pravidelně otírat vlhkým hadříkem, abyste je zbavili prachu, který se na nich velmi rychle hromadí. 

shutterstock_2059638263.jpg

převislá šplhavnice
Zdroj: 
Shutterstock
Ve svém přirozeném prostředí dosahuje šplhavnice úctyhodných rozměrů. Všechny okolní rostliny přeroste, zastíní a zahubí. 

Nevyžaduje žádnou zvláštní péči

Šplhavnice je nenáročná pokojová rostlina, kterou můžete umístit téměř kamkoliv. Pokud ji však poskytnete optimální podmínka pro její růst, odvděčí se vám svěžím vzhledem a lesklými listy s výrazným žíháním. 

Pro pěstování šplhavnice je nejlepší stanoviště s rozptýleným světlem, kam přímo nedopadají přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlinu spálit. Po celý rok rostlině vyhovuje běžná pokojová teplota a vyšší vzdušná vlhkost, kterou rostlině můžete zajistit častým rosením listů. 

V době vegetace rostlinu zalévejte minimálně jednou za 14 dní. Před každým dalším zalitím by však měl substrát zcela proschnout a rostlina by nikdy neměla zůstat stát ve vodě, aby jí neuhnily kořeny. V zimních měsících zálivku omezte

shutterstock_1817160266.jpg

zalévání šplhavnice
Zdroj: 
Shutterstock
Šplhavnici nikdy nezalévejte studenou vodou!

Jednou za tři týdny dopřejte rostlině přiměřenou dávku univerzálního hnojiva. 

Nespokojenost dá najevo listy

Pokud rostlině něco chybí, projeví se to nejčastěji na listech. Hnědé skvrny na listech obvykle značí příliš suchý vzduch a nedostatečnou zálivku, žloutnutí může být varovným signálem přemokření a pokroucené listy zase značí, že je rostlině zima. 

Skvěle bude vypadat v závěsném květináči

Rostlina nemá ráda časté přesazování. Pokud se rostlině daří, stačí ji přesadit jednou za dva roky do trochu většího květináče. Ideálně do závěsného nebo do těžšího keramického květináče, u kterého nehrozí, že se rostlina vlivem své tíhy převrátí. 

Šplhavnice také velice dobře roste i ve vodě. Brzy pustí kořeny a v dobré kondici vydrží opravdu dlouho i přesto, že nesnáší přemokřený substrát. Parádu vám tak může dělat i ve skleněné váze. 

Pamatujte! Šplhavnici držte dál od dětí i domácích mazlíčků. Je jedovatá a v případě pozření většího množství listů, může způsobit vážné zdravotní problémy. 

Zdroje:

  • https://prima-receptar.cz/11-pokojovych-rostlin-ktere-cisti-vzduch-a-bojuji-tak-proti-nachlazeni/
  • https://www.homeincube.cz/pokojovky-ktere-neberou-naopak-cisti-vzduch/
  • https://www.osel.cz/10275-splhavnice-zlata-v-roli-fytoremedikatora.html
  • https://www.womanonly.cz/splhavnice-zlata-popinava-pokojovka-vhodna-pro-zacinajici-pestitele/
  • https://www.pokojovky.co/blogs/blog/favplant-splhavnice
  • https://www.atlaso.cz/splhavnice-zlata-prirodni-cisticka-vzduchu/