Jste zde

Pokojovky do koupelny patří. Dejte šanci netíku, zelenci nebo tchyninu jazyku

koupelna s květinami Zdroj: Bigstockphoto
Koupelna je pro pěstování květin poměrně specifickým místem. Nebude se tady dařit ledajaké kytce, proto je potřeba při jejím výběru přemýšlet a vsadit na druhy, které nepotřebují příliš světla, a vlhkost jim vyloženě prospívá. Které to jsou?

9. 4. 2022

Domácí štěstí

Oficiálně se téhle pokojovce říká Aspidistra elatior. U nás ji ale najdete i pod názvem kořenokvětka nebo domácí štěstí. Ve své domovině většinou roste ve stínu vzrostlých stromů, takže si hravě poradí s nedostatkem světla i vzdušnou vlhkostí. Dokonce je to „držák“, kterému nevadí průvan, takže se jejího pěstování nemusíte obávat. Nedostatek vláhy dává najevo žloutnoucími listy. Co dva týdny ji hnojte a přesazujte až ve chvíli, kdy jí bude malý květináč.

Zelenec

Dlouhé zelené listy a drobné bílé kvítky jsou pro zelenec typické. Tahle nenáročná pokojovka si hravě poradí s přílišnou vlhkostí i nedostatkem světla. Ochotně vám odpustí, když ji zapomenete zalít a postavit ji můžete na přímé slunce i do stínu. Zelenec navíc funguje jako přirozený pohlcovač pachů, prachu i choroboplodných zárodků a toxických látek. Potřebujete snad víc důvodů, proč dát téhle nenáročné pokojovce, která je mimochodem vhodná i pro začátečníky, šanci?

bigstock-bathing-room-interior-design-450139089.jpg

koupelna s oknem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pokud máte štěstí a do koupelny vám proudí denní světlo, je vaší starostí jen to vybrat pokojovky, které snesou větší vlhkost.

Bambus

Pokud máte v koupelně alespoň jedno menší okno, můžete si sem pořídit i pokojový bambus. Ten vás překvapí rychlým růstem a nenáročnou údržbou. Vlastně mu stačí jen pravidelná zálivka a trocha slunečních paprsků. Bambus přesazujte vždy na jaře do rašelinového substrátu, a to až ve chvíli, kdy zpozorujete, že kořenům stávající květináč nestačí. Jednu věc ale tahle pokojovka doopravdy nesnese. Jde o sucho, které by ji mohlo klidně i zahubit. 

Pepřinec

Podmínkám panujícím v koupelně se vcelku obstojně přizpůsobí taky pepřinec neboli Peperomia. Skvěle se mu bude dařit v koupelnách s oknem, odkud na něj bude dopadat rozptýlené světlo. Jen dávejte pozor na průvan, který tahle rostlinka ze srdce nenávidí. V létě ho nezapomeňte důkladně zalívat a rosit, a zhruba jednou za dva týdny rostlinku přihnojte. V opačném případě začnete poměrně brzy pozorovat, že se její dekorativní žilkované listy začnou zmenšovat. 

Netík

Adiantum raddianum neboli netík je jedna z nejkrásnějších kapradin. Skvěle se jí daří na stinném místě s normální pokojovou teplotou a vysokou vzdušnou vlhkostí. Protože jsou ale její lístky poměrně drobné a náchylné na poškození i pěstitelské chyby, málokdy vydrží pěkné déle než rok. Proto je dobré ty starší na jaře ořezat, aby uvolnily místo pro lístky nové a čerstvé.

Pamatujte na to, že zemina v květináči by nikdy neměla vyschnout a k zalévání používejte odstátou vodu. S hnojením opatrně! Ideální jsou slabší a tekutá hnojiva.

bigstock-body-care-spa-and-natural-bea-422507339.jpg

žena odpočívající v koupelně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Květiny vám pomůžou proměnit koupelnu v zelenou oázu.

Tchynin jazyk

Tahle stálice se objevuje v tuzemských domácnostech už nějaký ten pátek. Pokojovka známá pro své typické mečovité dužnaté listy místnost příjemně osvěží a zároveň zkrášlí. Navíc je neuvěřitelně skromná na péči a údržbu a přizpůsobí se i těm nejextrémnějším podmínkám. Protože je ale tchynin jazyk jedovatý, raději ho nepořizujte do domácností s dětmi nebo chlupatými mazlíčky.

Použité zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/7-rostlin-do-koupelny-a-na-wc-osvezi-vzduch-a-odstrani-pach-74863
  • https://www.homeincube.cz/pokojovky-koupelny-patri-poradime-kterym-se-bude-darit/
  • https://living.iprima.cz/bydleni/7-skvelych-pokojovek-ktere-jsou-idealni-do-koupelny

Související články