9. 4. 2022
Domácí štěstí
Oficiálně se téhle pokojovce říká Aspidistra elatior. U nás ji ale najdete i pod názvem kořenokvětka nebo domácí štěstí. Ve své domovině většinou roste ve stínu vzrostlých stromů, takže si hravě poradí s nedostatkem světla i vzdušnou vlhkostí. Dokonce je to „držák“, kterému nevadí průvan, takže se jejího pěstování nemusíte obávat. Nedostatek vláhy dává najevo žloutnoucími listy. Co dva týdny ji hnojte a přesazujte až ve chvíli, kdy jí bude malý květináč.
Zelenec
Dlouhé zelené listy a drobné bílé kvítky jsou pro zelenec typické. Tahle nenáročná pokojovka si hravě poradí s přílišnou vlhkostí i nedostatkem světla. Ochotně vám odpustí, když ji zapomenete zalít a postavit ji můžete na přímé slunce i do stínu. Zelenec navíc funguje jako přirozený pohlcovač pachů, prachu i choroboplodných zárodků a toxických látek. Potřebujete snad víc důvodů, proč dát téhle nenáročné pokojovce, která je mimochodem vhodná i pro začátečníky, šanci?
Bambus
Pokud máte v koupelně alespoň jedno menší okno, můžete si sem pořídit i pokojový bambus. Ten vás překvapí rychlým růstem a nenáročnou údržbou. Vlastně mu stačí jen pravidelná zálivka a trocha slunečních paprsků. Bambus přesazujte vždy na jaře do rašelinového substrátu, a to až ve chvíli, kdy zpozorujete, že kořenům stávající květináč nestačí. Jednu věc ale tahle pokojovka doopravdy nesnese. Jde o sucho, které by ji mohlo klidně i zahubit.
Pepřinec
Podmínkám panujícím v koupelně se vcelku obstojně přizpůsobí taky pepřinec neboli Peperomia. Skvěle se mu bude dařit v koupelnách s oknem, odkud na něj bude dopadat rozptýlené světlo. Jen dávejte pozor na průvan, který tahle rostlinka ze srdce nenávidí. V létě ho nezapomeňte důkladně zalívat a rosit, a zhruba jednou za dva týdny rostlinku přihnojte. V opačném případě začnete poměrně brzy pozorovat, že se její dekorativní žilkované listy začnou zmenšovat.
Netík
Adiantum raddianum neboli netík je jedna z nejkrásnějších kapradin. Skvěle se jí daří na stinném místě s normální pokojovou teplotou a vysokou vzdušnou vlhkostí. Protože jsou ale její lístky poměrně drobné a náchylné na poškození i pěstitelské chyby, málokdy vydrží pěkné déle než rok. Proto je dobré ty starší na jaře ořezat, aby uvolnily místo pro lístky nové a čerstvé.
Pamatujte na to, že zemina v květináči by nikdy neměla vyschnout a k zalévání používejte odstátou vodu. S hnojením opatrně! Ideální jsou slabší a tekutá hnojiva.
Tchynin jazyk
Tahle stálice se objevuje v tuzemských domácnostech už nějaký ten pátek. Pokojovka známá pro své typické mečovité dužnaté listy místnost příjemně osvěží a zároveň zkrášlí. Navíc je neuvěřitelně skromná na péči a údržbu a přizpůsobí se i těm nejextrémnějším podmínkám. Protože je ale tchynin jazyk jedovatý, raději ho nepořizujte do domácností s dětmi nebo chlupatými mazlíčky.
Použité zdroje:
- https://www.prozeny.cz/clanek/7-rostlin-do-koupelny-a-na-wc-osvezi-vzduch-a-odstrani-pach-74863
- https://www.homeincube.cz/pokojovky-koupelny-patri-poradime-kterym-se-bude-darit/
- https://living.iprima.cz/bydleni/7-skvelych-pokojovek-ktere-jsou-idealni-do-koupelny