Jste zde

Originální adventní věnce za pár kaček: Vytáhněte starou formu na bábovku nebo zavařovačky

výroba věnce Zdroj: Shutterstock
Letošní první adventní neděle vychází na 3. prosince. Máte už přichystaný adventní věnec? Pokud ne, pak pro vás máme několik tipů na netradiční a jednoduchou dekoraci, která vás vyjde na pár kaček.

17. 11. 2023

Adventní „věnec“ z formy na pečení

Potřebovat budete starou formu na bábovku nebo formu na jelení hřbet, tavnou pistoli, aranžovací hmotu, kterou koupíte v hobby marketech nebo květinářstvích, držáky svíček do adventních věnců, pár větviček chvojí, ozdoby (např. sušené citrusy, skořice, hvězdičky badyánu apod.) a čtyři svíčky.

Jako první si přes noc namočte aranžovací hmotu do vody. Díky tomu, že do ní zapícháte větvičky, vydrží vám déle čerstvé než v případě, kdybyste mokrou hmotu vůbec nepoužili. Do hmoty zapíchejte větvičky, stojany na svíčky, dekorace a samotné svíčky. Dekorace připevněte tavnou pistolí a formu můžete na závěr obvázat stuhou nebo provázkem.

Náš tip: Formu na bábovku nebo jelení hřbet můžete vysypat červenou čočkou nebo bílými fazolkami. Svíčky do luštěnin jednoduše ponořte a dozdobte dle libosti. 

Adventní svícen ze zavařovaček

Jednoduchý adventní svícen si můžete připravit i ze zavařovacích sklenic. Ty větší rozmístěte na podnos nebo prkénko, které ozdobíte baňkami, či jinými dekoracemi. Použít můžete nejen ty, které koupíte v obchodě, ale třeba také koření, sušené citrusy a jablka nebo šišky

Mezi dekorace umístěte zavařovací sklenice, které obmotáte provázkem a vložíte do nich vhodnou svíčku. Sklenice můžete zvenku obtočit světelným řetězem (na baterky) nebo stuhou

shutterstock_21581551.jpg

adventní věnec svíčky
Zdroj: 
Shutterstock
Jako adventní věnec výborně poslouží i jen volně poskládané svíce.

Pokud máte jen málo místa, místo klasických zavařovaček (třeba těch, které vám zbyly po zavařování okurek), použijte menší skleničky z marmelád nebo pečeného čaje. Ty můžete vyskládat na podlouhlé prkénko a zdobit obdobným způsobem. 

Věnec ze šišek

Pokud jste si během procházek lesem přinesli menší borové nebo modřínové šišky, určitě je nenechávejte ležet doma jen tak ladem. Pomocí tavné pistole je můžete přilepit na korpus věnce a ten pak dozdobit dle vlastní fantazie. Použít můžete i nasbírané žaludy, kaštany nebo třeba celé buráky i s tvrdou slupkou.

Svíčky, které na věnec použijete, nicméně vždy umístěte do kovového stojanu. To pro minimalizaci rizika požáru. Hotový věnec můžete doplnit také o nejrůznější třpytivé komponenty, přestříkat barvou nebo ho nechat ve své původní a přírodní variantě. 

Těstovinový adventní věnec

Pokud máte jen korpus na věnec a nic na něj, sáhněte do spíže pro hezky tvarované těstoviny. Ty nevařte, ale pomocí tavné pistole je přilepte ke korpusu věnce. Přestříkat je můžete umělým sněhem nebo oblíbenou barvou. Se zdobením si více hlavu lámat nemusíte. Nezapomeňte ale do korpusu napíchat stojánky na svíčky a na ty potom svíčky umístit. 

shutterstock_2227374383.jpg

věnec z eukalyptu
Zdroj: 
Shutterstock
Věnec nemusí nutně být jen z jehličí. Skvěle poslouží třeba i eukalyptové listy.

Adventní věnec z jablek

Pokud máte rádi originalitu nebo chcete vyzkoušet něco nového, můžete si vytvořit i netradiční adventní věnec z jablek. K jeho výrobě budete potřebovat čtyři červená jablka, talíř, kovové svícny, svíčky, různé větvičky, mašle, koření a další ozdoby. Fantazii se v tomhle případě opravdu meze nekladou. 

Jablka postavte vzhůru nohama na připravený talíř. Zapíchejte do nich svícny, do kterých umístíte svíčky. Svíčky můžete omotat ozdobnou stuhou. Okolo jablek pak naskládejte různé větvičky, koření, sušené citrusy nebo vánoční ozdoby.

Použité zdroje:

  • https://www.kafe.cz/rodina-a-domov/inspirace-vyroba-adventnich-vencu.html
  • https://www.denik.cz/dum-a-byt/zkuste-letos-adventni-venec-nekupovat-vyrobit-se-da-z-cehokoliv-radi-odbornice-20181126.html
  • https://www.ireceptar.cz/hobby/adventni-venec-30001121.html
  • https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/vyrobte-si-adventni-venec-3x-rychle-a-levne
  • https://www.prozeny.cz/clanek/levny-adventni-venec-i-svicen-vyuzijte-suroviny-ze-spajzu-76476