Jste zde

Advent je tady: Jak na adventní věnec snadno, rychle a levně

Zdroj: Bigstockphoto
Adventní věnec je jedním z velmi oblíbených vánočních symbolů. Před Vánoci ho seženete na každém kroku. My vám však přinášíme rady, jak si adventní věnec vyrobit doma. Sami, téměř zadarmo a jednoduše!

27. 11. 2021

První zmínka o adventním věnci, tak jak jej známe dnes, se objevila v 19. století v Německu. Adventní věnec tehdy nesl 19 menších červených svíček a 4 větší bílé svíčky, které znázorňovaly jednotlivé neděle. Hlavní funkce věnce spočívala v odpočítávání dnů, které zbývaly do Štědrého dne.

U nás tato tradice nemá dlouhé trvání. První adventní věnce se začaly objevovat až po roce 1989 a tradiční počet svíček se ve většině domácností ustálil na čtyřech. Výjimkou však nejsou ani věnce, které zdobí pět svíček.

bigstock-157380473.jpg

adventní věnec v červené
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pátá svíčka na adventním věnci značí Ježíše Krista a zapaluje se až na Štědrý den.

Dáte přednost klasice nebo budete letos originální?

Adventní věnec je oblíbená vánoční dekorace. Jeho výroba je opravdu jednoduchá a téměř nic nestojí. Zastavte se, zapomeňte na věci, které je potřeba ještě udělat a zpříjemněte si vánoční čas výrobou adventního věnce. Vsadit můžete na klasiku z jehličí nebo se nechte inspirovat a vyrobte si adventní věnec ze šišek, vánočních koulí či z vaty. Vaší fantazii se meze nekladou!

bigstock-210841870.jpg

adventní věnec ze šišek
Zdroj: 
Bigstockphoto

K výrobě základu můžete použít i noviny

Základem všeho je slaměný věnec, který zakoupíte v každém hobby marketu. Nahradit jej můžete polyesterovým věncem nebo novinami, které si předtím navlhčíte a pevně smotáte do kruhového tvaru. Po úplném vyschnutí budou dobře smotané noviny držet tvar. Varianta je to sice levnější, nicméně vyžaduje více času a více zručnosti. Takto připravený věnec můžete začít obmotávat.

Chvojí z jehličí vám příjemně provoní domácnost

Nejlepší metodou je pokrýt věnec větvičkami. Vhodnou variantou je například jedle. Dlouho vydrží a dobře se s ní pracuje. Skvěle vypadá i smrkové chvojí. Vydrží však kratší dobu a při obmotávání vám popíchá ruce. Různé typy chvojí také můžete kombinovat.

Jednotlivé větvičky nebo svazky větviček připevněte na věnec pomocí vázacího drátu. Drát omotejte vždy dvakrát a schovejte jej pod následující řadu větviček. Dejte si záležet, aby by věnec dobře zakryt chvojím z vnitřní i vnější strany.

bigstock-144097283.jpg

výroba adventního věnce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věnec obmotejte spíše kratšími větvičkami a vázacím drátem v zelené barvě. Pokud vám bude věnec ležet na stole nebo viset na dveřích, nedávejte chvojí na spodní stranu věnce. Nikdy by vám neležel rovně. Má-li viset v prostoru, pak chvojím obmotejte celý v

Věnec můžete také obmotat krepovým papírem či širší stuhou. Využít můžete i vatové tampony a vatu. Originálního věnce docílíte pomocí suchých plodů, skořápek či šišek. Na pomoc si v tomto případě vezměte tavnou pistoli.

Gratulujeme! Nejtěžší práci máte za sebou. Teď už vás čeká jen umístění svíček a závěrečná dekorace.

Nepodceňujte upevnění svíček!

Svíčky rozličných barev, tvarů a velikostí můžete na věnec připevnit hned několika způsoby. Nejjednodušší a nejbezpečnější variantou jsou držáky na svíce, které si můžete zakoupit. Svíčka bude pevně držet a vosk bude stékat do bezpečnostního kalíšku. Méně bezpečnou variantou je uchycení svíčky pomocí dlouhého hřebíku, který povede skrz věnec a na který svíčku nabodnete.

Nejméně bezpečnou variantou je pak uchycení pomocí drátu. Zde doporučujeme svíčky buď nezapalovat, nebo od hořící svíčky nikdy neodcházet. Věděli jste, že špatně upevněné svíčky na adventním věnci zaviní během prosince až jeden tisíc požárů? Věnec proto vždy umístěte na nehořlavou podložku!

bigstock-christmas-wreath-on-wooden-bac-110601938.jpg

adventní věnec na dveřích
Zdroj: 
Bigstockphoto
Budete-li váš věnec zdobit vchodové dveře, pak svíčky zcela vynechte. Chybět by ale rozhodně neměla mašle!

Vaší fantazii se meze nekladou

Při dekorování buďte kreativní! Na výběr máte nespočet možností. Využít můžete drobné slaměné či dřevěné ozdoby ve tvaru hvězdiček, andílků a miniaturních dárečků. Provonět a dotvořit věnec můžete i pomocí celé skořice, hvězdiček badyánu nebo plátků sušeného pomeranče, citronu či jablek. Doladit jej můžete metalickým sprejem nebo umělým sněhem ve spreji.

Právě jsem vám ukázaly, že výroba adventního věnce není nijak složitá. Sáhněte si však do svědomí! Tušíte, jakou symboliku v sobě adventní věnec ukrývá? Že ne! Pak patříte k větší skupině českých domácností, které více než na tradici koukají na estetické hledisko a věnec ladí do barev, které se jim líbí a které se jim hodí k ostatním vánočním dekoracím.

Zdroje:

  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/vyrobte-si-adventni-venec-inspirace-tradicni-i-netradicni
  • https://www.ireceptar.cz/hobby/domaci-vyroba-adventnich-vencu-z-prirodnin.html
  • https://www.novinky.cz/vanoce/clanek/blizi-se-advent-vyrobte-si-doma-adventni-venec-40342835
  • https://blog.mall.cz/bydleni/krok-za-krokem-vyrobte-si-s-detmi-adventni-venec-1420.html