Jste zde

Skladování jablek: Pozor, pohlcují okolní pachy a dobrou volbou je i sušení

jablka v košíku Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nenechte si shnít celou úrodu jablek. Poradíme vám, jak správně uskladnit čerstvá jablka, aby vám vydržela po celou zima, a prozradíme vám, jak zpracovat spadaná a otlučená jablka, která se nehodí k dlouhodobému skladování.

11. 9. 2020

Jablka jsou jedno z nejoblíbenějších druhů ovoce, a ač jsou k dostání v supermarketu po celý rok, nejlepší a nejzdravější jsou jablka z vlastní zahrádky, která jsou mnohem chutnější a nejsou plná chemie ani potažená voskem

Pojďte s námi poznat několik způsobů, jak uchovat a zpracovat čerstvá jablka, aby si zachovala co nejvíce zdraví prospěšných látek. Možností máte hned několik! 

Čerstvá jablka je nejlepší skladovat ve sklepě

K zachování čerstvosti, šťavnatosti a všech cenných látek v jablkách se nejlépe hodí chladný a vlhký sklep v rodinném domě, kde jsou ideální podmínky pro jejich dlouhodobé skladování. 

bigstock-wooden-crate-full-of-fresh-app-361557835_1.jpg

jablka v dřevěné bedýnce
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Temno, teplota v rozmezí 2-4 stupně Celsia a vyšší vzdušná vlhkost, která zajistí, že se jablka nebudou scvrkávat, jsou ideální podmínky pro skladování vlastní jablečné úrody. 

K uskladnění vždy volte pouze zdravá jablka bez skvrn, měkkých míst, bez strupů a bez škůdců. Jablka naskládejte ideálně v jedné vrstvě do plastové přepravky, která bude mít otvory zespodu i z boku, a pravidelně je kontrolujte. Kusy, které napadla plíseň nebo hniloba, okamžitě vyřaďte a pamatujte na to, že jablka by neměla být skladována s ostatními druhy ovoce a zeleniny, nebo dokonce u laků či ředidel. Velmi snadno přejímají pachy. Na škodu není ani celková dezinfekce sklepa za pomoci sirných knotů, které zbaví sklep všech choroboplodných zárodků.

bigstock-fresh-apples-apples-as-a-back-352854170_1.jpg

jablka v obchodě
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Nemáte-li možnost skladovat jablka ve sklepě, řešením může být i chladná chodba, nevytápěná garáž nebo zasklená lodžie. 

Zdravá pochoutka

Sušení jablek je nejlepší způsob konzervace. Šetrné sušení při nízké teplotě v sušičce nebo v troubě uchová většinu cenných látek i skvělou chuť jablek. A s pár kapkami javorového sirupu nebo s trochou skořice pozvednete křížaly ještě na vyšší úroveň. 

Vynikají jablečná povidla

Spadaná a potlučená jablka využijte k výrobě jablečných povidel, která v zimních měsících můžete použít jako náplň do buchet nebo do koláče. Jejich výroba je velmi jednoduchá, ale vyžaduje čas!

Jablka umyjte, rozčtvrťte, zbavte jadřinců, vložte je do hrnce a spolu s trochou vody, skořicí a cukrem je duste v troubě pod pokličkou. Po 3 až 5 hodinách z jablek vznikne kaše, kterou stačí propasírovat a zbavit přebytečné vody vařením na mírném ohni. Až budete s hustotu povidel spokojeni, přelijte je do čistých sklenic, zavíčkujte je a otočte je dnem vzhůru. 

bigstock-child-picking-apples-on-farm-i-356782892_1.jpg

červená jablka
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Zdravý jablečný mošt je skvělý způsob, jak se zbavit jablek, která jsou otlučená, ale jinak v pořádku – bez hniloby a plísní! 

Zavařená = Připravená na štrůdl

Nastrouhaná jablka ocení zejména milovníci jablečného závinu. Až na něj totiž dostanou chuť, budou mít jeho přípravu téměř bez práce! Jablka stačí pouze nastrouhat, vymačkat z nich trochu šťávy, natlačit je do čistých sklenic a zavařit. 

Jablečný kompot: Děti si ho zamilují

Jablečný kompot dnes dělá už jen málokdo. Byla by ale věčná škoda na něj zapomenout! Jeho příprava je velmi jednoduchá a nezabere vám moc času. Jablka stačí pouze oloupat, nakrájet na čtvrtky, vložit do sklenice a zalít je vlažným cukerným nálevem z cukru a vody. Do sklenice vložte podle své chuti také skořici, hřebíček, citronovou kůru, badyán nebo jiné koření a na závěr sklenice sterilizujte 15 až 20 minut při teplotě 85 stupňů Celsia.