Jste zde

Adventní věnce: Svíčky zapalujte proti směru hodinových ručiček a vsaďte na fialovou!

Zdroj: funandmisc.com

Čas adventu a s ním i čas zapálení první svíčky na adventním věnci se blíží. Víte ale jaké jsou zvyky a tradice pojící se s adventním věncem. A máte přehled v tom, co letos poletí?

27. 11. 2014

Přesnou dobu, kdy byl vůbec poprvé zapálený adventní věnec, neznáme. Zdroje se různí. Jedni tvrdí, že už v 16. století, jiní mluví až o století devatenáctém. Buď, jak buď – do Česka se adventní věnce začaly ve velkém dostávat až po roce 1989.

Dnes patří k nejoblíbenějším vánočním dekoracím a Češi, věrni vysoké míře ateismu, spíše rezignují na tradiční barvy a pravidla, která se s nimi pojí, a věnce vybírají spíše podle módních trendů. Bez ohledu na tradice a symboliku.

Jak by měl vypadat tradiční adventní věnec?

Úplně původně byl adventní věnec zavěšený na čtyřech stuhách pod stropem místnosti. My ho dnes umisťujeme spíše na stůl, případně jeho alternativu bez svíček věšíme na dveře. Základ věnce by měl být ze zeleného jehličí, protože právě to symbolizuje život přežívající i tuhou zimu.

adventni-venec2

Tradice nade vše - tři svíčky fialové, jedna světle růžová. Jen škoda umělého jehličí a toho, že svíčky nemají bezpečnostní podložky. Zdroj: Jonathunder

Velkou vědou jsou pak svíčky. Ty by měly být jednoznačně v kruhu a každá by měla směřovat do jedné světové strany – tímto rozestavením totiž symbolizují tvar kříže. Nejčastěji bývají čtyři, občas se ale objevuje svíce pátá, takzvaná Kristova svíčka, která se rozsvěcí až na Štědrý den. Pět svíček mají na adventním věnci i v katolické části Irska, kde jsou navíc svíce ve třech různých barvách.

Fialová barva je barvou adventu

Hlavní barvou adventu je fialová, která symbolizuje pokání a čekání.  Proto i adventní věnec by měl být v této barvě. Někdy se dokonce jedna z fialových svíček nahrazuje svící růžovou. Pro protestantské církve pak byla typickou barvou barva červená a symboliku má i barva modrá. Ostatní barevné varianty adventních věnců na tradice rezignují.

Svíčky mají i svá jména. A variant pojmenování je hned několik. Snadno pochopitelná a přijatelná i pro ateisty je varianta se jmény Naděje, Mír, Přátelství a Láska. Pozor byste si měli dát také na to, že svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček!

Letí variace na hnědou a pak červená „klasika“

Češi šetří – i to je jeden z důvodů, proč v posledních letech přecházejí od bombastických a blýskavých ozdob k jednoduchým dekoracím z přírodních materiálů. Letos prý budou adventní věnce nejčastěji v „klasické“ červené a fialové barvě, sezónním trendem je pak pro letošek hnědá v kombinaci se stříbrnou a zlatou. Další „trendy“ barvy budou ledově modrá a oranžová.

Na co pozor?

Ať už budete adventní věnec vyrábět, nebo kupovat (ceny se pohybují v průměru od dvou set do tří set korun), pak vězte, že byste měli koupit věnec, jehož svíčky budou vybavené bezpečnostními kalíšky, skrze které svíčka neprohoří až na základ. Jen takto vybavený věnec, může prodejce prodávat jako skutečný věnec. Věnce bez tohoto bezpečnostního prvku jsou pouhou dekorací a výrobce by to měl výrazně uvést na obalu.

adventni-venec1

Oranžová je letos in. Nicméně jde o barvu, která nemá s tradiční advetní symbolikou nic společného. Zdroj: Micha L. Rieser

Ani tak byste ale věnec nikdy neměli nechat bez dozoru a rozhodně ho nepokládat na hořlavý povrch! Ideální je ho umístit na velký talíř, nebo do porcelánové mísy, kde by v případě nějakého problému bez větších škod shořel. Sice to není tak pěkné na oko, za předvánoční požár ale absence talíře pod věncem rozhodně nestojí!

Mrkněte se na další adventní věnce – klasické i netradiční. A přidejte se k nám na Facebooku, kde o nich můžete diskutovat, případně přidávat fotografie svých vlastních výtvorů!
 – klasické i netradiční. A přidejte se k nám na Facebooku, kde o nich můžete diskutovat, případně přidávat fotografie svých vlastních výtvorů!

adventni-venec3

Originalita nade vše. Tento věnec vyhrál soutěž o nejhejzčí věnec, kterou pořádala zájmová organizace. Nám se ale ani trochu nelíbí. Co vám? Zdroj: mcvcielka.sk

adventni-venec6

Adventní věnec se dá i sníst - tady je vyrobený z perníku. Zdroj: medovniky.artmama.sme.sk

adventni-venec9

Stačí dobrý nápad a pak jen minimum propriet. I takhle může vypadat advetní věnec. Zdroj: modrastrecha.sk