Jste zde

Odpad? Ani náhodou! Slupka od banánu vyčistí boty a vyleští příbory

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Že je slupka od banánu nevyužitelný odpad, který nepatří jinam než do koše? Ani náhodou! Víme, jak ji dále zužitkovat. A ačkoli jde v mnoha případech o maličkosti, nebudete se stačit divit, jakou moc slupka má. Prozradíme vám to!

27. 4. 2019

Banánová slupka patří k těm drobným pomocníkům, jako třeba kávová sedlina nebo citrónová kůra. Zatímco jedni ji ještě stále vyhazují do koše, jiní už vědí, že může prospět domácnosti i zdraví. 

1. Vyčistěte boty

Věděli jste, že s banánovou slupkou můžete parádně vyčistit boty? Stačí je potřít vnitřkem slupky, poté ještě vlhkým hadříkem a budou jako nové. 

2. Zbavte rostliny prachu

Kdo by to neznal? Na rostlinách, které máme doma na okrasu, stále sedá prach a my ho stále dokola stíráme, aby rostliny nebyly spíš pro ostudu. Příště zkuste listy otřít vnitřkem banánové slupky. Nejen že se znovu dočkáte jejich lesku a krásy, ale také jim tento proces pomůže ve výživě – látky ze slupky působí na listy jako hnojivo.

3. Dopřejte rajčatům výživu

Pěstujete rajčata? Než je zasadíte, obalte jejich kořeny ve slupce od banánu. Rajčata tak získají spoustu živin a povede se jim lépe. Výsledek pak zaručeně oceníte! 

4. Vyleštěte příbory

Vezměte banánové slupky a s trochou vody je rozmixujte. Vzniklou směsí pak vyleštěte stříbrné nebo jiné kovové příbory. Úspěch se rychle dostaví.

5. Rozlučte se se mšicemi

Trápí vaše oblíbené rostliny na zahradě mšice? Zakopejte do země v jejich blízkosti banánové slupky, mšice je totiž nesnášejí a brzy se „dají na úprk“.

Slupkou od banánu můžete vyčistit i boty.Zdroj: www.bigstockphoto.com

6. Obohaťte svůj kompost

Máte na zahradě kompost? Pak neváhejte a slupky nevyhazujte do koše, nýbrž sem. Slupky se docela rychle rozkládají a půdě dodají živiny. 

7. Udělejte něco pro zdraví a krásu

Víte, že banánová slupka vám pomůže vybělit zuby díky obsaženému manganu, hořčíku a draslíku? Proč spoléhat na chemii a přístroje, když to jde i přírodní cestou?

Sezóna hmyzu je rok co rok nevyhnutelná, takže až vás bude trápit svědící štípanec, několikrát ho potřete banánovou slupkou. Jed z rány sice nevytáhne, ale zmírní svědění, pálení či zarudnutí. Stejně tak urychluje proces hojení modřin a škrábanců.

Látky z banánové slupky pomáhají i na akné nebo na suchou pokožku – postižené místo si dvakrát denně potřete a zanedlouho bude třeba úplně po problému.

Který způsob využití banánové slupky si vyberete vy?