Jste zde

Jak ochránit rajčata před plísní? Držte je dál od brambor. A zkuste prášek do pečiva!

sklizeň rajčat Zdroj: Bigstockphoto
Sezóna rajčat je v plném proudu a každý správný pěstitel je alespoň trošičku nervózní. Sadem totiž obchází strašák jménem plíseň. Kde se plíseň na rajčatech bere? Dá se jí nějak předejít a je možné napadené rostliny zachránit? Na to vše vám odpovíme.

10. 7. 2023

Plísně na rajčatech patří mezi houbové choroby. Původců těchto onemocnění je několik druhů, mezi nejrozšířenější patří například plíseň šedá, v našich zeměpisných šířkách je pak největším nepřítelem pěstitelů rajčat plíseň bramborová.

Ta se projevuje na všech nadzemních částech rostliny nejprve šedozelenými vodnatými skvrnami, které se rychle rozrůstají a hnědnou. Na listech jsou skvrny nejčastěji na jejich okrajích; na spodní straně listů se za vlhkého počasí nebo ráno vyskytuje na okrajích skvrn šedobílý porost.

bigstock-162669836.jpg

rajčata napadená plísní
Zdroj: 
Bigstockphoto
Riziko, že vaši sklizeň rajčat napadne plíseň, zvyšuje i to, že je pěstujete v blízkosti brambor.

Skvrny postupně zasychají a během krátké doby usychají celé listy. Hnědé skvrny mohou být i na stoncích nebo na stopkách plodů; na plodech jsou skvrny zpočátku zelenohnědé, postupně se však také rozrůstají a tmavnou, dužina houbovatí a měkne.

Prevence a léčba plísně

I plísní napadené rostliny je možné zachránit, stejně tak je možné plísňové chorobě předejít. Na trhu existuje široká nabídka specializovaných chemických přípravků. Jejich použití je však diskutabilní vzhledem k nešetrnému vlivu na životní prostředí a na kvalitu rajčat samotných. Vedle nich existuje i řada speciálních prostředků biologických využívajících třeba jiné houbové mikroorganismy, které se plísní živí a postupně ji zahubí.

Použití těchto speciálních chemických a biologických prostředků je zcela na vás. My bychom vám zde však rádi představili tipy, jak s plísní na rajčatech bojovat s ohledem na životní prostředí a na vaše zdraví, svépomocí a s využitím ověřených pěstitelských tipů a triků.

bigstock-183157210.jpg

rajčata na stonku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rajčata zalévejte dole při zemi. Voda, která by se držela na listech, zase zvyšuje riziko plísně.

Jak plísni na rajčatech předejít?

Vhodná výsadba

Výsadbu proveďte tak, aby byl mezi jednotlivými rostlinami rajčat dostatek prostoru (alespoň 60 cm) – pokud dojde k napadení plísní u jedné rostliny, zabráníte tak jejímu šíření. Rajčata také nesázejte blízko brambor – jak již napovídá název této choroby, plíseň bramborová napadá velice často zejména brambory, ze kterých by se mohla na sousedící rajčata rozšířit.

Ochrana před vlhkem

Plísně milují vlhko. Rostliny rajčat tedy vysazujte na prosluněném místě. Vhodné je také pěstování rajčat na opoře, kdy se listy nedotýkají země a rostlina je lépe provzdušněná a rychleji osychá. Doporučuje se také rajčata chránit před deštěm. Můžete také otrhat všechny plody a listy, které se dotýkají země.

Správné zalévání

Tento bod souvisí s ochranou před vlhkem. Rostliny zalévejte přímo ke kořenům, voda by se neměla dostat na listy a stonky (pro rozvoj plísně je nutná přítomnost kapek vody na listech nebo stoncích). Pro jistotu zalévejte ráno, aby rostliny rychle oschly. Pokud rajčata pěstujete ve skleníku či pařníku, dostatečně větrejte a opět nezalévejte na noc, aby listy nezůstaly dlouho ovlhčené.

bigstock-189926848.jpg

plesnivé rajče
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rostliny napadené plísní nikdy nedávejte na kompost, ale pečlivě zlikvidujte. Jinak riskujete, že plíseň na vaší zahradě přezimuje.

Posklizňový postup

Vždy důsledně zlikvidujte všechny posklizňové zbytky, ve kterých by se mohla houba i po sezóně uchytit a plíseň tak na zahradě propuknout v příštím roce (houba by totiž byla schopna v napadené rostlině dokonce i přezimovat).

Vhodné je i každoročně měnit místo výsadby – tím spíše, pokud se v minulém roce na místě, kde jste rajčata pěstovali, plíseň vyskytla (nesázejte ovšem tam, kde jste pěstovali brambory nebo cukety, které plíseň také velice často napadá).

Pravidelná kontrola

Rajčata pravidelně kontrolujte. Čím dříve plíseň objevíte, tím větší je šance alespoň část úrody rajčátek ještě zachránit. Zaměřte se především na spodní listy rostlin blízko země, kde plíseň kvůli vyšší vlhkosti propuká nejčastěji.

Jak napadené rostliny zachránit?

Odstranění napadených částí

Při slabším napadení odstraňte všechny napadené listy či větve, při silnějším napadení je nutné zlikvidovat již celé rostliny – a to důsledně, aby se z odstraněných napadených rostlin neuvolňovaly spory. Rostliny spalte nebo je zabalte do igelitového pytle a vyhoďte; rozhodně je nedávejte zetlít na kompost. Vhodné je také použití rukavic a následné pečlivé očistění všeho použitého nářadí a vybavení, abyste zabránili přenosu nákazy na nenapadená rajčata.

Kompostový roztok

Vysoce kvalitní kompost obsahuje mikroby, které jsou schopné plíseň zahubit. Roztok připravíte tak, že 1 díl kompostu promícháte s 5-8 díly odstáté vody. Napadenou rostlinu jím pak postříkáte. Dbejte však na to, abyste následně rajčatovou úrodu sklízeli nejdříve za 2-3 týdny po provedení postřiku.

bigstock-208668991.jpg

napadená rajčata
Zdroj: 
Bigstockphoto
Účinné proti plísni na rajčatech je měnit místa výsadby. Rajčata zkrátka každý rok zasaďte jinde.

Prášek do pečiva

Aby se plíseň mohla šířit a růst, potřebuje k tomu pH neutrální prostředí. Prášek do pečiva je přitom dostatečně zásaditý - vytvoří tak pro plíseň vysoce nepříznivé prostředí a dokáže ji dokonce i zahubit.

Adekvátní postřik vytvoříte tak, že smícháte přibližně 1 čajovou lžičku prášku do pečiva s 1 litrem vody. Přidáním kapky přírodního tekutého mýdla či trošky rostlinného oleje docílíte toho, že postřik se na listech lépe udrží.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-plisen-30000818.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/plisen-rajcat-jak-ji-predejit-a-jak-zasahnout-kdyz-se-objevi.html
  • https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/obavate-se-plisne-na-rajcatech-poradime-vam-jak-se-ji-vyhnout/
  • https://living.iprima.cz/zahrada-napadla-vase-rajcata-seda-plisen-poradime-jak-s-ni-zatocit
  • https://petrazahradnici.cz/tak-a-mame-plisen-na-rajcatech/