Jste zde

Jak vyčistit bílé boty: Zkuste zubní pastu, jedlou sodu nebo desinfekci

čištění bílých bot Zdroj: www.bigstockphoto.com
Ať už jste si oblíbili legendární conversky, nebo nesmrtelné plátěnky, blátivá stopa nebo flek od trávy hyzdící oblíbenou botu moc radosti nenadělá. Naštěstí existují jednoduché a poměrně účinné způsoby, jak dát bílé boty zase do pucu.

16. 2. 2021

Účinná pasta z peroxidu a sody

Ještě před tím, než začnete házet tenisky bezhlavě do pračky, vyrobte si levnou, ale účinnou bělicí pastu. Potřebovat budete díl jedlé sody, díl vody a půl dílu peroxidu. Připravte si taky starý zubní kartáček a gumové rukavice.

Veškeré suroviny smíchejte ve větší míse a vytvořte hustější pastu. Z tenisek vyndejte tkaničky, navlečte si rukavice, pastu naneste na kartáček a znečištěné místo (nebo klidně celé tenisky) krouživými pohyby vyčistěte. Vyčištěné boty nechte schnout 3 až 4 hodiny na topení.

bigstock-dirty-white-sneakers-are-clean-376009393.jpg

pasta na bílé boty
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Na vyčištění bílých bot můžete použít i speciální pastu, kterou koupíte v obuvi.

Náš tip: Nechat bílé tenisky sušit na slunci není ideální nápad. Sluneční paprsky totiž můžou způsobit žloutnutí materiálu nebo pryžové podrážky.

Nesmrtelný Jelen

Na jádrové mýdlo s jelenem vyraženým na jeho povrchu nedá řada z nás dopustit. Věděli jste ale, že je účinné taky při údržbě bílé obuvi? Stačí smíchat trochu jedlé sody s nastrouhanými mýdlovými vločkami a naředit vodou. Vzniklou směs naneste na boty, vyčistěte šmouhy kartáčkem a opatrně tenisky opláchněte pod tekoucí vodou.

Zubní pasta nejen na zuby

Zubní pastu (ideálně tu, která nemá žádné další zabarvení) můžete použít k odstranění fleků od trávy nebo bláta či k vyčištění špinavých gumových lemů oblíbených bot. Jemně botu navlhčete a drhněte, dokud neodstraníte nečistoty. Budete překvapení, jak budou boty zase zářit čistotou. Obdobně můžete použít i abrazivní tekutý písek určený k běžnému úklidu. 

bigstock-white-sneakers-of-student-old-400448126.jpg

dětské bílé boty
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Bělidlo použijte v nejzazším případě. To proto, že může urychlit vznik nových skvrn.

Prací prášek dokáže divy

Praní v pračce botám příliš nesvědčí. Než se k němu proto uchýlíte, vyzkoušejte i tenhle trik, ke kterému budete potřebovat starý zubní kartáček, trochu vody a obyčejný prací prášek. Z vody a prášku připravte tekutější kašičku, kterou pomocí kartáčku nanesete na boty. Krouživými pohyby odstraňte špínu a nechte vyschnout.

Kypřicí prášek se nehodí jen při pečení

Se skvrnami si dokáže dost dobře poradit taky obyčejný kypřicí prášek. Smíchat ho můžete nejen s vodou, ale taky s tekutými čističi, které doma běžně používáte k úklidu. Vzniklou směs opět naneste kartáčkem na boty a krouživými pohyby skvrnu odstraňujte. Opět nezapomeňte na důkladné proschnutí bot.

Náš tip: Schnutí můžete urychlit tak, že vnitřní část boty vystelete papírovým ubrouskem, novinami nebo toaletním papírem. 

Bělicí pasty, gumy a spreje

Pokud nic z výše uvedeného nepomohlo, můžete se v prodejně obuvi poptat po speciálních bělicích pastách, gumách a sprejích. Ty jsou v boji se skvrnami a nečistotami celkem účinné.

Na druhou stranu jejich pořízení nepatří mezi nejlevnější. Že jste zkusili vše z výše uvedeného a skvrny se stále nedaří odstranit? V krajním případě můžete použít bělidlo. Počítejte ale s tím, že pokud se bělidlo z materiálu dobře nevypláchne, chlor může urychlit vznik nových skvrn.