Jste zde

Nevyhazujte ořechové skořápky: Pomůžou pošramocené imunitě i pokojovkám

vyloupnutý ořech Zdroj: Shutterstock
Při loupání ořechů jde především o jejich vnitřek. Skořápky pak většinou skončí v koši jako odpad. A to je věčná škoda! Jak skořápky z vlašských ořechů zužitkovat doma i na zahradě?

29. 3. 2023

Ořechový čaj pomůže od nachlazení

Cítíte, že na vás něco leze? Abyste za pár dnů nemuseli ulehnout do postele s teplotou a celkovou schváceností, zkuste nemoc „utnout“ hned v počátku. Připravte si doma lahodný ořechový čaj, který nejen dobře chutná, ale posiluje také naše zdraví a pozitivně působí při nachlazení a kašli.

Na přípravu ořechového čaje budete potřebovat asi deset ořechových skořápek bez černých skvrn. Skořápky důkladně omyjte, propláchněte v cedníku a namočte je do druhého dne.

shutterstock_2206846599.jpg

loupání ořechů
Zdroj: 
Shutterstock
Skořápky po vyloupání ořechů většinou vyhazujeme. A to je škoda, protože se dají využít mnoha způsoby.

K namočeným skořápkám následně přidejte několik šípků a kousek skořice. Vařte v půl litru vody tak dlouho, až čaj získá krásnou hnědozlatou barvu. Poté nechte čaj mírně zchladnout a dochuťte medem nebo citronem.

Přečtěte si také: Čaj z borovicového jehličí pomáhá už tisíce let. Proč a jak si ho připravit?

Doplňte tělu jód

Ořechové skořápky mohou pomoci i při nedostatku jódu v těle. Speciální odvar připravíte z dvou a půl šálků čistých skořápek, které zalijete dvěma šálky vody. Povařte cca 20 minut, nechte vychladnout a přeceďte. Užívejte ½ až 1 šálek třikrát denně po dobu nejméně 14 dnů.

shutterstock_353741126.jpg

hromada vyloupaných skořápek ořechů
Zdroj: 
Shutterstock
Skořápky využijete nejen v péči o vlastní zdraví, ale i v péči o pokojovky a domácnost.

Ořechová bělicí pasta na zuby

Trápí vás zažloutlé zuby a nechce se vám jít cestou chemického bělení? Zkuste si zuby vybělit doma pomocí speciální ořechové pasty. Ve výkonnějším mlýnku nebo food procesoru rozdrťte ořechové skořápky na prášek. Prášek zalijte vodou a vařte tak dlouho, až bude mít konzistenci pasty. Tou si jednou za měsíc vyčistěte zuby.

Náš tip: Pokud vám zbyde trocha opravdu jemného prášku ze skořápek, smíchejte ho s medem a lžičku až dvě užívejte denně pro silnější obranyschopnost.

Drenáž pro rostliny

Pokud suché skořápky nadrtíte, můžete je použít jako drenáž pro pokojovky. Ve chvíli, kdy byste květinu přelili, ořechové skořápky budou fungovat jako záchranáři, kteří přebytečnou vodu nasají a dodají ji rostlině ve chvíli, kdy si o ni řekne.

Měli byste vědět: Pokud by vás napadlo použít skořápky od vlašáků jako mulč, raději to nedělejte. Obsahují totiž juglon, látku, která může být pro některé rostliny toxická.

Dekorace i palivo

Skořápky od vlašských ořechů můžete proměnit i v nejrůznější dekorace. Nalepit je můžete na věnce, lahvičky nebo jiné drobnosti, případně z nich vyrobit rovnou ozdobu na dveře nebo vánoční stromeček.

Skořápky budou skvěle fungovat i jako plovoucí svíčky a pokud jich máte opravdu nadbytek, využijte je (podobně jako šišky) na podpal. Skořápky jsou totiž vysoce výhřevné a vydrží hořet relativně dlouhou dobu.

Použité zdroje:

  • https://pardubice.rozhlas.cz/skorapky-orechu-jsou-idealni-zaklad-pro-lahodny-caj-7667937
  • https://www.prozeny.cz/clanek/vyhazujete-skorapky-orechu-uz-to-nedelejte-74797
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/skorapky-orechu-vyuziti-30001011.html
  • https://www.jimejinak.cz/nevyhazujte-skorapky-od-vlasskych-orechu-da-se-s-nimi-lecit-i-zdobit/