17. 7. 2025
Co vlastně pijete, když si dopřejete šálek téhle drahocenné raritní kávy? A opravdu její ochutnání stojí za to, co musí cibetka během svého života v zajetí vytrpět? Pojďte s námi na malý exkurz.
Káva, která se „rodí“ ve střevech
Káva Kopi Luwak pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, především z Indonésie, Filipín nebo Vietnamu. Základ celého procesu je vcelku jednoduchý. Cibetka, coby malé noční zvíře připomínající lasici, si sama vybírá ty nejzralejší a nejšťavnatější kávové třešně.
Zatímco dužinu stráví, kávové zrno projde jejím trávicím traktem prakticky neporušené. V žaludku a střevech ale dochází k fermentaci, díky níž se mění chemické složení zrn. Poté, co cibetka zrnko vyloučí, je trus pečlivě sbírán, důkladně očištěn, zrna se suší, praží a putují do šálků labužníků z celého světa.
Přečtěte si také: Ledová káva jinak: Zkuste affogato nebo cold brew. Máme pro vás recepty a triky!
Koloniální historie plná paradoxů
Příběh cibetkové kávy se začal psát už v době nizozemské nadvlády v Indonésii v 19. století. Kolonialisté zakázali místním farmářům, aby pili vlastní sklizenou kávu. Ta totiž putovala rovnou do Evropy.
Domorodci ale objevili chytrou kličku: Sbírali zrna z trusu cibetek, která byla chuťově jemnější, méně hořká a podle nich dokonce lepší než oficiální sklizeň. A tak vznikl kávový klenot, který dnes stojí stovky dolarů za kilogram a stal se symbolem luxusu i kontroverze.
Proč má cibetková káva tak jemnou chuť?
Mnozí tvrdí, že Kopi Luwak chutná výrazně jemněji než běžná káva. Důvodem je již zmíněná přírodní fermentace, která v těle cibetky rozkládá bílkoviny zodpovědné za typickou hořkost klasické kávy. Káva má obvykle plné tělo, nízkou kyselost a jemné čokoládovo-karamelové tóny, které z ní dělají vyhledávaný gurmánský zážitek.
Najdete v ní někdy i ovocné podtóny, ale chuťový rozdíl oproti zpracovaným výběrovým kávám není vždy tak výrazný, jak by cena napovídala. Kritici dokonce říkají, že část slávy je spíš marketing než senzorická revoluce.
Pravda o etice: Přirozené sběry versus klecový chov
Původně se cibetková káva získávala výhradně z vyloučených zrn volně žijících cibetek, které se v noci potulovaly po kávových plantážích a zanechávaly po sobě cenný „poklad“. S rostoucí poptávkou však přišel i stinný trend. Tím jsou farmy, kde jsou cibetky drženy v malých klecích a krmeny kávovými třešněmi násilně, bez přirozeného výběru.
Výsledkem je káva, která sice nese stejný název, ale za cenu obrovského utrpení zvířat. Stres, ztráta srsti, úhyn nebo poruchy chování jsou na těchto farmách běžné. Eticky smýšlející kavárníci i zákazníci proto dnes hledají certifikovanou cibetkovou kávu, která pochází z přirozeného sběru divoce žijících cibetek, kde má zvíře maximální svobodu a jeho populace není ohrožena.
Mohlo by vás zajímat: Klenot mezi čaji: Matcha zlepšuje náladu, ale i snižuje cholesterol
Je cibetková káva opravdu bezpečná?
Po ručním sběru se kávová zrna důkladně perou a suší na slunci. Poté se praží při vysokých teplotách, čímž se eliminuje případná bakteriální kontaminace. Riziko je však vyšší tam, kde farmáři sbírají trus nešetrně nebo nedbají na adekvátní hygienické standardy. I proto se doporučuje kupovat cibetkovou kávu pouze od ověřených dodavatelů a ideálně s certifikátem o původu.
Proč je tak drahá – a vyplatí se vůbec?
Produkce cibetkové kávy je mizivá v porovnání s masovou kávovou produkcí. Ročně se odhaduje, že vyrazí do světa opravdu jen několik stovek kilogramů té ručně sbírané Kopi Luwak. Sběr je časově náročný, zpracování složité a ztráty při pražení velké.
Proto se cena může pohybovat mezi 10 až 30 tisíci korun za kilogram. Šálek v luxusní kavárně vás klidně vyjde na několik stovek korun. Otázka, zda za to stojí, je však velmi subjektivní. Mnozí tvrdí, že i skvěle připravená výběrová arabica může chutnat lépe, a navíc bez morálních dilemat.
Co si z příběhu cibetkové kávy odnést?
Cibetková káva je fascinujícím příkladem toho, jak lidská zvědavost a touha po výjimečnosti dokážou přetavit přírodní jev v jeden z nejdražších nápojů na světě. Zároveň je ale i mementem a připomínkou toho, že vzácnost a luxus by nikdy neměly stát na utrpení zvířat.
Pokud vás láká ochutnat Kopi Luwak, vždy se ptejte na původ a certifikaci vybrané kávy. Anebo vyzkoušejte moderní alternativy, které chutnají podobně, ale zanechávají mnohem menší stopu na naší planetě.
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Kopi_Luwak
- https://www.nationalgeographic.cz/priroda/obliba-cibetkove-kavy-z-vykalu-roste-jeji-cena-stoupa/
- https://www.flowee.cz/psychologogie-a-vztahy/14117-kava-z-trusu-selmicek-chutna-bozsky-ale-zvirata-kvuli-ni-trpi
- https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/kopi-luwak-nejdrazsi-kava-sveta-ohrozuje-cibetky