Jste zde

Vyrobte si svíčku proti komárům: Pěkně doma a z domácích surovin

svíčka proti komárům Zdroj: Shutterstock
Nenechte si znepříjemnit letní posezení komáry a vyrobte si spolu s námi přírodní svíčku, která nejenže příjemně voní, ale také funguje jako výborný repelent. Máme pro vás několik jednoduchých návodů, jak na to!

9. 7. 2022

Dotěrní komáři dokážou svou přítomností pěkně znepříjemnit život. Pisklavý zvuk umí znepříjemnit usínání a nepříjemné štípnutí pak večerní posezení třeba na terase nebo na zahrádce. Tomu ale můžete pro příště udělat přítrž - když si ke sklence vína zapálíte voňavou svíčku, kterou si sami vyrobíte. Máme pro hned několik jednoduchých návodů, jak na to!

shutterstock_428693194.jpg

svíčka v hliněné nádobě
Zdroj: 
Shutterstock
Výroba vlastní svíčky je velmi jednoduchá a hravě ji zvládnete i spolu s dětmi, které tato činnost jistě zabaví. 

Postupů na výrobu repelentní svíčky existuje nespočet. Vždy však mají jedno společné: K výrobě repelentní svíčky budete potřebovat nejen vosk, ale také přísady, které komárům příliš nevoní. Ať už silně aromatické bylinky, některé druhy koření, nebo přírodní esenciální oleje

shutterstock_1803205228.jpg

svíčka citronela
Zdroj: 
Shutterstock
Vlastnoručně vyrobené svíčky rozmístěte na balkoně nebo terase a užijte si klidný večer. 

Mezi nejúčinnější bylinky patří rozmarýn, levandule, máta, šalvěj, meduňka a z koření skořice nebo hřebíček. Osvědčený je však také tea tree oil nebo éterický olej s vůní eukalyptu či citronely. 

Výroba vlastní repelentní svíčky proti komárům není vůbec složitá a nabízí hned několik způsobů.

Asi nejjednodušší způsob, jak si vyrobit vlastní repelentní svíčku, je za pomoci plovoucí svíčky, kterou umístíte do nízké skleněné nádoby společně s vodou a plátky citronu, s pár snítkami bylinek, s několika kapkami vonného olejíčku nebo s jinými přísadami, které komáry spolehlivě odradí. Navíc hřejivé světlo ze svíčky navodí pocit pohody a romantickou atmosféru. 

Vlastní svíčku však můžete vyrobit i pomocí vosku, který obohatíte o hřebíček, skořici, čerstvé citrony nebo třeba o pár kapek vonného oleje. Vosk stačí pouze rozpustit ve vodní lázni, přidat do něj vhodné suroviny a nalít jej do plechovky, sklenice, malého květináče nebo do jiné nádoby, která vlivem tepla nepraskne ani se jinak nezdeformuje. 

Tip: Do nádoby nalijte nejprve trochu vosku na dno nádoby, abyste zafixovali knot, a teprve až vosk zcela ztuhne, dolijte zbytek vonného vosku. 

Rozehřátý vosk můžete také nalít do vydlabané poloviny citronu, limetky nebo pomeranče, která bude fungovat jako mistička.

Do slupky navíc můžete napíchat i několik hřebíčků, které účinek svíčky ještě znásobí. Hořící svíčku však nezapomeňte mít neustále pod dohledem a vždy ji umístěte na rovnou plochu, aby nedošlo k požáru. 

shutterstock_1893203230.jpg

dřevěné knoty
Zdroj: 
Shutterstock
K výrobě svíčky jsou nejlepší dřevěné knoty, které vůni ze svíček uvolňují intenzivněji a rychleji.

Na výrobu svíčky můžete použít několik druhů vosků. Nejvhodnější je však sójový vosk nebo vosk včelí, který nejenže neobsahuje žádné toxiny, ale také funguje jako skvělá přírodní čistička vzduchu. 

Tip: K výrobě svíčky můžete použít i zbytky vosků z vypálených svíček, které postačí pouze rozehřát ve vodní lázni a obohatit je o vonné suroviny. 

Zdroje:

  • https://www.prozeny.cz/clanek/citronelove-svicky-dokonale-voni-a-odpuzuji-hmyz-vyrobte-si-je-2460
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-si-vlastnorucne-vyrobit-svicky-ktere-nas-zbavi-komaru-29458.html
  • https://www.nazeleno.cz/vyrobte-si-svicky-ktere-vas-zbavi-komaru/
  • https://living.iprima.cz/jak-na/diy-vyrobte-si-vlastni-repelentni-svicky-proti-komarum-krasne-voni-jsou-ucinne