16. 1. 2023
Miso pasta je kvašená pasta, která vzniká ze sójových bobů, rýže a pšeničné nebo ječné mouky. Zásadní přísadou je pak fermentační činidlo koji, jež obsahuje kulturní plíseň Aspergillus oryzae. Sehnat ji můžete v několika barvách, existuje více druhů, liší se obsahem soli i délkou fermentace.
Miso pasta je šikovné dochucovadlo. Jakmile se s ní naučíte v kuchyni pracovat, už na ni nedáte dopustit.
Člověk běžně rozeznává 4 základní chutě – sladkou, slanou, hořkou a kyselou. Miso pasta nabízí (stejně jako některé další potraviny) ještě tzv. pátou chuť, tedy umami, a to poměrně intenzivně.
Co s miso pastou získáte?
Tahle dobrota obsahuje bílkoviny (na 100 g je to 11 g), je i skvělým zdrojem sacharidů (22 g na 100 g pasty) a tuky jsou v ní zastoupeny minimálně (2 g tuku na 100 g). Celkově jde o potravinu lehce stravitelnou, protože obsažené bílkoviny jsou díky fermentaci částečně rozloženy na aminokyseliny.
Pasta by se ale měla používat jen v malém množství, průměrně totiž obsahuje 9 g soli na 100 g, což je skutečně dost.
Kromě makroživin rozhodně musíme zmínit i vitamíny, minerály a enzymy. Z miso pasty můžete čerpat především vitamín B6 a B12, draslík, hořčík a vápník.
Ne nadarmo se pastě přezdívá „japonský zázrak“. Ano, svůj původ má v Japonsku a nejen obyvatelé téhle asijské země si jí neskutečně váží. Je totiž zdraví nesmírně prospěšná. Při pravidelné konzumaci:
- vyrovnává nízký tlak
- harmonizuje látkovou výměnu a trávení
- má hřejivý efekt
- pomáhá při potížích se srdcem
- dokáže ulevit při kocovině
- stimuluje funkci žlučníku a slinivky
- má detoxikační účinky
- celkově povzbuzuje organismus
Druhy miso pasty: k čemu vám která poslouží?
Miso pasta není jen jedna. Rozlišujeme spoustu druhů, přičemž čtyři považujeme za základní:
- shiro miso: světlá krémová pasta, která fermentuje jen 2 měsíce, obsahuje nejmíň soli, je nasládlá a chuťově velice jemná, vyrábí se z bílé rýže a ze sóji
- mugi miso: středně hnědá pasta z ječmene a sóji, fermentuje zhruba 12 měsíců, chuť je jemná, a přitom bohatá
- genmai miso: středně hnědé miso, vzniká z rýže natural a ze sóji, je poměrně slané a citelně aromatičtější, zároveň je i nejoblíbenější
- hatcho miso: nejtmavší a chuťově nejvýraznější miso, vyrábí se jen ze sóji, fermentuje 3 roky, má dost tuhou konzistenci a chuť je zemitá, uzená a intenzivní
Jak s miso pastou kouzlit v kuchyni?
Nejznámějším pokrmem, v němž hraje miso pasta bez nadsázky hlavní roli, je miso polévka (zeleninový vývar, miso pasta a troška vody). Velkou chuťovou parádu ale rozpoutá i jako součást pomazánek, rizota, houbových a luštěninových jídel, smetanových omáček, salátových dresinků a marinád k zelenině, tofu nebo masu.
Domácí miso pasta: Recept, který se vyplatí mít po ruce
Jakmile miso pastu ochutnáte, uděláte si jasno, co je to zač a jestli ji dokážete využít. Pokud zjistíte, že je to něco, co opravdu musíte mít, můžete si ji klidně připravovat doma. Vyjde vás to levněji než kupovaný produkt. Ke všemu je to tak snadné, že to zvládne snad úplně každý.
Jak na to?
- Namočte a uvařte luštěniny, pak je slijte a nechte vychladnout.
- Přidejte koji a sůl, rozmixujte ve směs.
- Vydezinfikovanou sklenici směsí naplňte.
- Zatižte ji a nechte směs fermentovat ideálně aspoň 3 měsíce nebo déle.
Miso pasta bez debat stojí za vyzkoušení, můžete totiž báječně osvěžit vaše zaběhlé recepty na nejrůznější pochoutky. Dobrou chuť!
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Umami
- https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Miso-nahradi-polevkovou-kostku.-Nejen...__s10010x10195.html
- https://www.vegmania.cz/vegpedie/miso/
- https://www.countrylife.cz/jak-se-vyrabeji-miso-pasty
- https://superkvasaci.cz/navod-na-vlastni-miso-pastu-krok-po-kroku-pouze-ze-3-ingredienci/