Jste zde

Lexikon salámů: Na „turisťák“ se zákazníci dívali skrz prsty. Vadila jim plíseň i divná chuť

turistický salám Zdroj: Shutterstock
První zmínky o výrobě turistického salámu můžeme datovat už do 50. let 20. století, normalizovaná receptura této uzeniny však byla stanovena až v roce 1975. Proč si „turisťák“ zákazníci nezamilovali tak, jak tehdejší politické špičky plánovaly?

6. 5. 2023

Vůbec první turistický salám vyrobili v roce 1930 v Hodicích na Vysočině. Na tehdejší dobu šlo o poměrně inovativní a netradiční výrobek v zauzené podobě nebo s bílou ušlechtilou plísní na povrchu. Specifická chuť „turisťáku“ ovšem zákazníky nenadchla. 

I přesto, že kombinovala chutě kvalitní hovězího a vepřového masa, vepřového sádla, soli a koření (zejména pepře, česneku, cukru), trvalo poměrně dlouho, než turistický salám začal mizet z pultu obchodů a řeznictví. 

Nakonec si ale turisťák vydobyl svoje místo na slunci a stal se podobně populárním jako třeba gothaj nebo vysočina. Postupně ho tak začaly vyrábět masokombináty po celém Československu. A to samozřejmě podle závazné normy z roku 1975

Přečtěte si také: Retro vlašský salát podle normy z roku 1976: Přesně takhle si ho pamatujete z mládí

shutterstock_270785888.jpg

italská uzenina s plísní
Zdroj: 
Shutterstock
Náš turisťák je podobný některým italským uzeninám.

Zrušení norem degradovalo kvalitu salámu

Po zrušení závaznosti bývalých státních a podnikových norem počátkem 90. let 20. století však došlo k prudkému snížení kvality turistického salámu. Jednotliví výrobci do něj začali přidávat různé náhražky, proto byla kvalita jednotlivých výrobků různá a chuť odlišná.

Vyhláška z roku 2003 přinesla nové požadavky na výrobu turistického salámu, které mimo jiné nepřipouštěly použití vlákniny, strojně odděleného masa nebo rostlinných a jiných živočišných bílkovin. Povoleno je jen vepřové a hovězí maso, voda, cukr, sůl (i řeznická) a koření. Přesto však většina prodávaných výrobků nedosahuje kvality salámu, na kterém si řada z nás pochutnávala od roku 1975. 

Náš tip: Pokud na pultech regálů nebo masokombinátů narazíte na turistický salám s přívlastkem „1975“, můžete si být jistí, že tento salám byl vyroben podle původní, a tedy i mnohem přísnější normy a receptury. Kupovat budete přirozeně trvanlivý salám s pečlivým opracováním a hlavně s vyšším masovým podílem (na úkor tuku). 

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Turistick%C3%BD_sal%C3%A1m
  • https://www.toprecepty.cz/clanky/1380-maly-lexikon-salamu-odkud-se-vzal-gothaj-a-proc-se-vysocina-jmenuje-vysocina/
  • https://www.treking.cz/servis/392_turisticky-salam.htm