Jste zde

Kimči: Pekelně páchne, ale pomůže od kocoviny

Zdroj: www.bigstockphoto.com
V Koreji (ani v jedné z nich) snad není domácnost, ve které by nemohli hned a „z fleku“ naservírovat hostům kimči. Jídlo, které má v jihokorejském Soulu dokonce vlastní muzeum, může mít blahodárné účinky na vaše tělo i mysl.

5. 4. 2019

A muzeem to nekončí. Kimči má v Jižní Koreji i svůj vlastní festival! Co je tedy ten zázrak? Jde o kvašenou zeleninu, tedy mrkev, čínské zelí, bílou ředkev a někdy okurku, s chilli papričkami, česnekem, jarní cibulkou, zázvorem, cukrem, solí a rybí omáčkou.

Pokrm jako takový vzniká z celé směsi díky bakteriím mléčného kvašení. Tento způsob nakládání zeleniny byl původně tím nejlepším, jak ji uchovat přes zimu, ale postupem času se rozšířil do celého světa a rozhodně už nejde jen o praktické uskladňování.

Kimči není složité na výrobu - a zároveň je skvělou prevencí spousty onemocnění.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jak se kimči dělá a jak si můžete dobrotu připravit i vy?

Podle tradice se v Koreji rozkrájená zelenina ukládá do kameninových nádob, které pak lidé v chladnějším období zakopou do země. Výjimkou ale není ani sezónní kimči, které kvasí jen několik dní a za krátko už po něm není ani vidu, ani slechu.

V našich podmínkách si kimči snadno připravíme ve velké nakládací sklenici z výše uvedených surovin. U nás se hojně přidává taky pórek a rýžová mouka, solamyl nebo jiný škrob. Rybí omáčku seženete v každém obchůdku s asijskými specialitami.

Jak na to?

  • Rozkrojte podélně čínské zelí, prosolte a ponořte ho asi na 5 hodin do vody.
  • Připravte si nálev: česnek, zázvor a cibuli rozemelte na kašičku; přiveďte k varu směs 1 hrnku vody a 2 lžic vybraného škrobu. Jakmile začne směs houstnout, odstavte ji.
  • Do velké sklenice dejte nakrájenou nebo nastrouhanou další zeleninu – ředkev, mrkev, pórek, cibuli. Všechno promíchejte.
  • K zelenině přidejte škrobový nálev, chilli papričku, cukr, sůl a rybí omáčku a zamíchejte.
  • Nakonec zeleninu proložte listy čínského zelí, vylijte přebytečnou vodu, zavřete sklenici a nechte ji jeden den na slunci. Pak ji skladujte v lednici. Pustit se do ní můžete už po týdnu.

Kimči je velmi aromatické a ne každému jeho vůně dělá dobře. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Proč nad kimči neohrnovat nos

Kimči vypadá všelijak, jen ne příliš lákavě. To je pravda. Taky zjistíte, že po otevření sklenice nebo jiné vybrané nádoby se od ní bude linout pro někoho nepříjemný odér. Nezatracujte ale svůj výtvor. Je totiž nabitý vitamíny, minerály, vlákninou... To tělo ocení vždycky. A když budete mít v lednici kimči v zimě, spolehněte se, že se vám nemoci vyhnou obloukem – tedy pokud si ho pravidelně dopřejete.

Víte, že když v Asii řádila ptačí chřipka, hotové kimči v obchodech tam začalo ubývat nebývalou rychlostí? Vědci totiž přišli na to, že pravidelná konzumace takto kvašené zeleniny pomáhá tělu se této nemoci a jí podobným ubránit. Pokud vám kyselá, pikantní až štiplavá chuť nebude nejpříjemnější, stejně budete mít důvod si ji pravidelně aspoň v malém množství dát.

Zaujalo nás: Zatímco v Jižní Koreji kimči doprovází v menším množství více druhů jídel, v Severní Koreji většinou spíš ochucuje rýži, čímž vzniká levné a relativně chutné jídlo.

Kimči obecně patří k těm nejzdravějším potravinám na světě. Odborníci takto upravenou zeleninu považují za skvělou prevenci proti vzniku rakoviny. Vysoký obsah vlákniny zase pomáhá všem, kteří se snaží zhubnout, ať už ze zdravotních, nebo estetických pohnutek.

Jedna malá porce kimči s cibulí dodá člověku i víc než tři čtvrtiny potřebného množství vitamínu C za den. Bakterie mléčného kvašení, která je pro kimči tak typická, je důležitá pro správné trávení a obecně podporuje imunitu. Zkrátka superpotravina za pár korun!