Jste zde

Mandlový olej je skvělý v salátech i jako jemná péče o citlivou pokožku

mandlový olej v lahvi Zdroj: Bigstockphoto
Uznejte sami, že s oleji se v posledních letech roztrhl pytel, díky čemuž jsme se přesvědčili, že se nemusíme omezovat jen na řepkový, slunečnicový nebo olivový. Některé oleje jsou báječné v tolika směrech, že si zaslouží naši pozornost.

4. 10. 2021

Jedním z nich je právě mandlový olej, který se hojně využívá v tělové a vlasové kosmetice, ale chybu s ním neuděláte ani při přípravě pokrmů. A když si ho zamilujete a budete ho chtít používat ve velkém, můžete si ho jednoduše vyrábět i doma

Proč si mandlový olej zaslouží šanci?

Mandle samotné jsou pro lidský organismus nesmírně prospěšné. Obsahují převážně nenasycené mastné kyseliny (zdravé tuky), vitamíny A, E a F a z minerálů pak hořčík, fosfor, draslík a vápník. Ať už takovou parádní výživu dopřejete svému tělu skrze pokožku, nebo si ho pravidelně přidáte do jídla, bude to jen a jen ku prospěchu. 

bigstock-almond-essential-oil-in-dark-g-394198199.jpg

mandlový olej
Zdroj: 
Bigstockphoto
Možná tomu nebudete věřit, ale mandlový olej si snadno připravíte i doma.

Jak z mandlového oleje dostat maximum?

V kuchyni se mandlový olej osvědčuje při přípravě salátů, jsou z něj výborné zálivky a dresinky a taky s ním můžete lehce zakápnout sýr. Možná jste nevěděli ani to, že s ním dají jednoduše, a přitom famózně dochutit některé pokrmy ke konci vaření – třeba polévky.

A když něco pečete, zkuste místo oleje, který obvykle používáte, taky zapojit ten mandlový. Hodí se do sladkého i slaného pečiva.

Můžete ho ale taky vyzkoušet jako součást kosmetiky, ba dokonce i jako kosmetický prostředek samotný. Prospěje to zvlášť těm, kteří mají extra citlivou pokožku a běžná kosmetika s chemickými složkami jim nedělá dobře.

Mandlovým olejem se můžete namazat po sprše místo tělového mléka nebo krému, některé ženy ho dokonce používají místo běžného denního a nočního krému. Po vyčištění pleti stačí pár kapek a můžou se dít věci.

bigstock-woman-applying-oil-on-dry-hair-344394430.jpg

mandlový olej na vlasy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mandlový olej má blahodárné účinky nejen na pokožku, ale i na vlasy.

Mandlový olej patří k nejcennějším rostlinným olejům a často se používá při aromaterapeutických masážích. Můžou ho zkusit úplně všichni, hodí se i pro péči o pokožku u miminek už pár dní po narození. Vždycky dodá pocit vláčnosti a hebkosti, mírní její podráždění, chrání ji, hydratuje a je vhodný pro suchou i hrubou pokožku.

Dobrou službu prokáže i vašim vlasům – stačí přidat pár kapek do šampónu nebo ho po umytí vlasů použít jako kondicionér. Olej vlasy zacelí, zjemní a přidá jim na lesku. Prospěje i nehtům!

Domácí mandlový olej není žádná věda

Když mandlovému oleji propadnete, bude nejspíš výhodnější připravovat si ho doma. Mandle se vyplatí koupit ve větším množství a pak už můžete tvořit. Stačí je pak dát do mixéru a postupně při mixování zvyšovat otáčky. Měla by se vytvořit pasta (pokud vznikne hrudka, kápněte na ni olivový olej). Tu dejte do nádobky a nechte ji při pokojové teplotě odležet po dobu 1–2 týdnů. Olej se sám uvolní. 

Použité zdroje:

  • https://www.biooo.cz/mandlovy_olej_saloos-p-395.html
  • https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/mandlovy-olej-pro-krasu-i-zdravi/
  • https://styl.instory.cz/4876-mandlovy-olej-ma-uzasne-ucinky-spravne-pouzivani-vam-pomuze-ziskat-zdravou-pokozku.html
  • https://www.countrylife.cz/olej-mandlovy-100-ml-bio-emile-noel
  • https://itesco.cz/hello/recepty/domaci-mandlovy-olej/562188/