Jste zde

Když se dítě špatně učí: Přestavte pokojíček v duchu Feng Shui

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Chcete své ratolesti dopřát pokoj, v němž bude ráda trávit čas, vždy si v něm kvalitně odpočine, bude se jí v něm dobře učit a perfektně se odreaguje při hře? Potom jí zkuste vytvořit pokoj podle učení Feng Shui!

24. 5. 2018

Feng Shui ví, co dělá. Jde o staré čínské učení, které řeší harmonii, vyrovnání energií a hlavně energii čchi a její proudění. Pokud tato energie proudí volně místností, jak má, zajistí v ní harmonii a místnost bude dobře sloužit účelu, k jakému je stvořena. I když jsou ty účely třeba tři.

Rozdělte pokoj na zóny. Nekompromisně!

I podle moderních trendů by měl být dětský pokoj rozdělen na tři zóny – na odpočinkovou, hrací a učební. Všechny musí samozřejmě spojovat, ale zároveň odlišovat vizuální prvky. V rohu, kde je psací stůl a dítě se zde potřebuje soustředit, mohou být například jiné barvy než u postele, kde je třeba mysl zklidnit.

Pamatujte na to, že v dětském pokojíku nemusí být dokonale naklizeno, věčný nepořádek je ale opačný a také nevhodný extrém.Zdroj: www.bigstockphoto.com

V celém pokoji by měl být pořádek – u stolu, aby se dítě mohlo dobře soustředit na učení, i u postele, aby ho nic nerušilo při usínání. I hrací zóna by měla mít svůj pořádek, ten je třeba nastolit hned po ukončení hry. A pravidel je tu skutečně více.

Tipy pro zónu, v níž se bude dobře spát

V odpočinkové zóně je samozřejmě stěžejním prvkem postel. Prostor pod ní je často využívaný jako úložný a toto řešení je velice praktické, ale podle Feng Shui funguje spousta věcí uložená mezi zemí a postelí jako brzda energie čchi. Proto je lepší tento prostor nechat volný, pokud je to možné. 

Ač se na první pohled může zdát, že je vše ideální, opak je pravdou. Klidová a účební zóna by měly být jasně oddělené.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pro samotnou postel existuje mnoho pravidel, například o umístění postele na konkrétní světové strany, o nichž jsme se zmínili už v článku o ložnici. Další pravidla jsou velmi podobná těm, která platí v ložnici:

  • čelo postele by mělo být ukotveno u zdi
  • postel by neměla být umístěna přímo pod oknem
  • u postele by měl stát noční stolek s lampičkou
  • nad hlavou by neměla viset polička nebo podobné těžší předměty
  • v této zóně bychom měli volit tlumené barvy – může jít o jakoukoli na škále od bílé po sytě hnědou
  • víc než postel a noční stolek by v této zóně být nemělo – zvláště ne elektronika

Zařiďte dokonalý učební koutek!

Základem učební zóny jsou zase psací stůl s dostatkem místa na aktuálně používané učení, případně na počítač, a pohodlná židle pro zdravé sezení. V této zóně bychom měli používat k výmalbě i při volbě doplňků barvy, které podporují soustředění – může to být třeba fialová nebo jemně žlutá, často se používají pastelové barvy. Záleží na tom, co má dítě rádo a co ho nerozptyluje. 

Při zařizování dětského pokoje myslete i na místo pro odpočinek.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Podle Feng Shui byste neměli nechat dítě sedět zády ke dveřím – může se intuitivně otáčet za sebe, zda někdo nepřišel do pokoje, takže bude neustále rozptylováno a třeba zcela zbytečně. A další pravidla?

  • V této zóně maximálně dbejte na pořádek, na stole by mělo být jen to, co dítě právě potřebuje – zbytečnosti ho budou rozptylovat.
  • Vybírejte stůl podle tvaru – vhodnější jsou oblé tvary, nikoli ostré rohy.
  • Žádný ostrý roh v pokoji nesmí mířit na záda dítěte, když sedí na židli u stolu.
  • Dítě by nemělo sedět přímo zády k oknu.

I aktivní zóna musí mít řád

Mohlo by se zdát, že mezi dvěma klidnými zónami může automaticky vzniknout herní zóna bez striktních pravidel, v níž bude panovat chaos a rozházené hračky. Tak by tomu ale rozhodně být nemělo. Po každé hře by mělo dítě samozřejmě hračky uklidit, aby mu nepřekážely a aby ho nerozptylovaly, aby nebylo nuceno k nim neustále upírat pozornost – při usínání nebo při učení.

Místo, kde dítě odpočívá, můžete vymalovat třeba pastelovými tóny.Zdroj: www.bigstockphoto.com

3 rady na závěr

Stejně jako v ložnici, i v dětském pokoji by mělo fungovat několikastupňové osvětlení. Uprostřed místnosti by mělo být velké světlo, které osvítí celý pokoj a může sloužit například při hraní, u psacího stolu a na nočním stolku by neměly chybět lampičky. Pro děti, které nemají rády úplnou tmu, můžeme také pořídit malé světélko na baterky nebo do zásuvky, ale neměli bychom ho umisťovat přímo k posteli.

Dáte-li dětem do pokoje květiny, volte ty s kulatými listy – nepůsobí tolik agresivně. Už vůbec jim nedávejte květiny umělé, to je lepší nemít v pokoji žádné. 

Při zařizování pokoje se snažte skloubit Feng Shui s běžným denním provozem. Je zřejmé, že v dětském pokoji nebude 24 hodin denně naklizeno a vše se bude lesknout, na druhou stranu nenechte pokoj dojít k nepříjemnému nepořádku, v němž se dítě nebude cítit dobře při žádné z aktivit.