Jste zde

Fialová barva v interiéru: Pozor na ni, je depresivní!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Fialky, borůvky, možná kosatce, luční zvonky… co asociuje fialová barva vám? Je to něco veselého? Nebo se při pomyšlení na fialovou utápíte ve smutku? Právě tak totiž na mnoho lidí fialová barva působí. V interiéru s ní proto spíše šetřete!

5. 6. 2018

Fialová barva v mnoha kulturách platí za barvu smutku. Možná i proto, že patří do skupiny barev, které jen velmi málo odrážejí světlo. Pak je její depresivní účinek na některé jedince celkem snadno pochopitelný.

Fialovou milují emočně nestálí lidé

A mimochodem, jeden francouzský výzkum přišel na to, že fialovou barvu naopak milují lidé, kteří jsou citově nestálí, emočně rozháraní, lidé, kteří si nevědí rady se svým životem. Fialovou také více než kdo jiný upřednostňují malé děti, homosexuálové a lidé s tělesným handicapem.

Fialový obývák. Dost možná odkazuje na emoční nestálost majitele.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zkuste si sami pro sebe říci, co pro vás znamená fialová barva… možná budete překvapení, že se nedostanete k příliš pozitivním asociacím. Fialová je prostě barvou smutku a starostí.

S fialovou v interiéru šetřete

Proto s ní v interiérech rozhodně šetřete a dvakrát si rozmyslete, než ji použijete. Obecně platí, že byste fialovou barvu neměli používat na příliš velké plochy. Vymalovat fialovou je tabu! Minimálně tedy jejím tmavým odstínem. A i velmi často používaná světlounká fialová není ideální – jde totiž o chladnou barvu, která vaše bydlení nezútulní.

Pokud se rozhodnete pro fialovou na doplňcích, pak by mělo jít vždy o doplňky, které jsou kvalitně zpracované a vyrobené z kvalitních materiálů – pokud by tomu tak nebylo, pak by doplněk působil lacině.

Pokud se vám podaří citlivě nakombinovat různé odstíny fialové, může být výsledek velmi příjemný. Už to chce ale mít cvik a oko.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Fialová koupelna také není úplně tradiční, ale možná na vás nepůsobí tak chladným dojmem jako koupelna v modré barvě.Zdroj: www.bigstockphoto.com