Jste zde

Vše o Feng Shui: Jak správně na hru s energiemi jing a jang?

feng shui obývací pokoj Zdroj: Shutterstock
Vše v přírodě směřuje k rovnováze, každý extrém v sobě nese zárodek svého protikladu. Skutečná harmonie vyvěrá z vyváženosti. Přečtěte si více o energiích Feng Shui.

11. 5. 2023

Vše ve vesmíru, naše konání a jednání, dokonce i my sami jsme vyjádřením dvou protichůdných energií jing a jang. Podle starého čínského učení Feng Shui je třeba chápat tyto energie v jejich vzájemném vztahu. Ani jedna totiž nemůže existovat bez druhé. Jsou jako dvě strany téže mince.

Prakticky to znamená, že naším nejdůležitějším cílem, pokud pracujeme s nějakým prostorem i sami se sebou, je dosažení rovnováhy. V harmonii se všechny složky života i předměty v prostoru vhodně doplňují. Vytvářejí pocit bezpečí, uklidňují i inspirují.  

shutterstock_1222642693.jpg

feng shui interiér
Zdroj: 
Shutterstock

Dobro a zlo jako úhel pohledu

Než začneme hledat kvality jin a jang, musíme se oprostit od běžného „evropského“ chápání protikladů. Zapomenout, že jsme se od dětství učili třídit věci na dobro a zlo. Nic takového podle Feng Shui neexistuje. Věc, situace nebo stav, který se nám zdá špatný, nás může inspirovat k akci, která se v budoucnu projeví příznivě.

Třeba i ztráta zaměstnání může být prvním impulsem k uskutečnění dávného snu, nemoc výstražným signálem, díky kterému pochopíme, co je v životě opravdu důležité. Nedostatek peněz lze chápat jako osobní tragédii a důvod k zoufání, ale můžete ho vnímat také jako výzvu, která vede k hlubšímu duchovnímu prožitku.

Každý potřebujeme něco jiného

Pokud chceme ohodnotit kvality nějakého předmětu, musíme vztáhnout jeho vlastnosti k nějaké porovnávané skutečnosti. V uštvaném podnikateli může vyvolat obývací pokoj plný měkkého nábytku radostný pocit uklidnění, váhavá žena bude prožívat na stejném místě pocit bezvýchodné otupělosti, protože v tak pasivním prostředí jen velmi těžce shromáždí energii k nějakému činu. Odvykněme si hodnotit svět pouze černě a bíle. Existuje spousta báječných odstínů šedé.

shutterstock_1628837437.jpg

stolní zahrádka
Zdroj: 
Shutterstock

Protiklady se doplňují

Slova jin a jang původně označovala stín v krajině a sluneční světlo. Postupně byly tyto pojmy převzaty pro označení veškerých párů protikladů. Jin je spojován s klidem, nečinností, jemností, ženskostí, měkkostí, tíhou, nocí a přijímáním.

Jang je synonymem pohybu, činnosti, tvrdosti, mužnosti, lehkosti, dne a iniciativy. Lze říci, že například žlutá keramická váza vyzařuje v porovnání s černým stolem, na kterém stojí, spíše energii jang. Pokud však do vázy vložíme řezanou květinu, bude vzhledem k rostlině více jin.

Do každého prostoru patří jiná energie

Harmonie lze dosáhnout vyvážením obou energií, vždy s ohledem na náš záměr. Žijeme-li na ospalé vesnici, v níž se kromě občasného průjezdu autobusu nic neděje, pomůže nám protrhnout otupělou letargii stavba spíš jang, tedy vyšší než širší. Štíhlá okna, dveře, živá barevnost omítky.

O autorce
Jmenuji se Hana Kopecká. Jsem poradkyní Feng shui a výtvarnicí.  Naučila jsem se hledat harmonii nejen ve tvarech, barvách a liniích, ale i v uspořádání prostoru. Učení Feng shui je pro mě možností pozitivně ovlivňovat svůj život i pomáhat nastartovat změny v životech druhých lidí. Absolvovala jsem Školu tradičního feng shui Aqua Ventus Academy a Feng Shui Academy Zuzany Adamové. Ve Feng Shui Academy jsem se stala konzultantkou a výtvarnými technikami vytvářím doplňky a Feng Shui „nápravy“ do interiérů. 

Velmi zaměstnaní lidé zase obvykle touží po klidu. Pro ně jsou robustní stavby tvaru krychle, kvádru postaveného na ležato tou nejlepší volbou, protože jim pomohou zklidnit ostré životní tempo.

Učitelé si občas stěžují na chování svých žáků na chodbách a jejich roztěkanost při výkladu, ale ruku na srdce, je skutečně vybavení škol, barevnost, použité materiály takové, že v koridorech nutí ke klidu a ve třídách motivuje?

Ve školách bývá přemíra jangové, rychlé a aktivní energie, kterou je třeba občas přibrzdit měkkým kobercem nebo jemným okrem a hnědí.

Naopak v domech pro seniory je třeba lidi aktivovat, vyzdobit například místnosti květinami, barevnými obrazy s příjemnými náměty a nábytek kupovat sice pohodlný, ale dostatečně pevný, aby působil jako opora nikoli lavina.

Harmonie Feng Shui jako životní přístup

Pokud chcete žít podle Feng Shui v harmonii, je třeba se vyhýbat extrémům. Prakticky to znamená dělit svůj čas mezi práci a odpočinek, pečovat o své fyzické i duševní zdraví, mít v souladu osobní i pracovní vztahy.  V prostoru se uměřenost projevuje vyvážením energií jin a jang.

Přísné prostory s geometrickým nábytkem doplňte měkkými textilními doplňky, květinami s oblými listy. Pokoj s nevýraznou barevností zkuste rozsvítit několika zářivými drobnostmi. Přísnost narušte hravostí mobilní dekorace. Měkkou jinovou energii velké sedačky nejlépe vyvážíte jídelním stolem v jednoduchém až strohém tvaru.

Využijte vlastní potenciál

Naučte se pozorovat svoje okolí, vnímejte svoje pocity a hrajte si. Snažte se objevit nové možnosti harmonie, učte se, jaké barevné variace vás povzbudí, co vás uklidní. Nebojte se experimentovat. Schopnost tvoření je tím nejbáječnějším a nejpozoruhodnějším talentem, který jsme při svém narození dostali a je třeba ho využít.

Zdroj & autor: Mgr. Hana Kopecká, poradkyně Feng Shui, www.harmonickyprostor.cz