Jste zde

Vychytávky do malé ložnice: patro na spaní a hodně světla

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Do malého bytu patří malá ložnice. Ač vás zřejmě neuhrane svým počtem metrů čtverečních, může si vás získat svým provedením a zařízením. To však záleží jen na vás a na tom, zda si necháte poradit v následujících řádcích.

27. 5. 2017

V malých místnostech obecně musíte coby jejich obyvatelé dbát na každý centimetr a rozumně s ním nakládat, aby se váš malý byt nezměnil v neuspořádané skladiště, v němž by se vám jen těžko žilo a o nějakých nadšených návratech domů by nemohla být ani řeč. Proto pro vás máme vychytávky, díky kterým si svou ložnici zamilujete, i když není zrovna prostorná.

Barvy vždycky světlé, bez výjimek

U všech malých místností platí, že do nich na 99 % nepatří tmavé barvy, protože by jim opticky ubíraly na prostoru. Hodí se bílá nebo velmi lehké a světlé odstíny žluté, oranžové či hnědé – v žádném případě ale nesmí být syté. Pokud si chcete dopřát tmavší nábytek, tak tím spíš. Světlé barvy můžete protkat třeba tmavšími polštáři na posteli, tím ale skončete.

I tohle by se vám mohlo při zařizování ložnice hodit: Feng Shui v ložnici: pořádek bez televize a květin

Obecné pravidlo pro malé prostory zakazuje tmavé barvy a naopak klade důraz na ty světlé. A platí to i pro ložnici.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jaký nábytek do malé ložnice vybrat?

I u nábytku myslete na to, že světlejší je lepší. Pokud plánujete mít v ložnici jen postel, noční stolky a pár poliček, není to zas takový prohřešek, když si vyberete tmavší kousky. Jestliže vám ale bude dělat společnost v této místnosti i šatní skříň a jestliže bude tmavá, sami pocítíte, že to není úplně ono a světlejší provedení by zajišťovalo větší útulnost.

Dobře promyslete výběr velikosti postele, zvlášť pokud spolu bydlíte dva a potřebujete postel manželskou. Můžete si dopřát širokou a dlouhou, ale budete muset oželet noční stolky. Pokud to pro vás není přípustné, budete se muset spokojit s užší postelí. Noční stolek po jednom boku postele je také možné mít, ale příliš lidí by se s tím nedokázalo sžít.

Jako ložnice může posloužit i takovýto útulný výklenek. Zdroj: betterhomeandgarden.com

Proč tolik povyku kvůli posteli? Ložnice je vaše soukromá zóna, v níž byste se měli cítit dobře a měli byste ji chápat jako možnost úniku před okolním světem, jako místo, kde si můžete perfektně odpočinout a načerpat další síly. 

Až budete řešit barvy, myslete na tenhle článek: Dejte v interiéru šanci netradičním barvám: Černé, růžové, neonové…

Promyslete úložné prostory

Ložnice je jednou z těch místností, kam se snažíme uklidit co nejvíce věcí, které nepotřebujeme každý den. Proto od počátku myslete na to, abyste v ní měli dostatek úložných prostorů. Jedním z těch typických je úložný prostor pod postelí, další je pak skříň.

Máte-li v bytě vysoké stropy je elegantním řešením patro na spaní. Pod ním vzniká prostor pro malý obývák nebo pro ukládání věcí.Zdroj: homedeco2u.com

Když budete do ložnice vybírat skříň, vsaďte spíš na vestavěnou, kterou vám smontují na míru a vy díky tomu využijete veškerý možný prostor, i ten u stropu, který by jinak zůstal zbytečně prázdný, a vy byste kvůli tomu věci museli ukládat někam, kde by vám překážely. 

Zavěste, co se dá

V malých místnostech, tedy i v ložnici, mají důležité slovo poličky. Zavěste jich přiměřené množství na zdi a hned získáte prostor navíc, třeba na knihy. Využít můžete prostoru až ke stropu, tak se nebojte vytvořit hned celou poličkovou sérii. 

Vysoký strop? Spěte v patře!

Pokud bydlíte v bytě s vysokými stropy, máte v ložnici napůl vyhráno. Kupte nebo si vyrobte patro, na které stačí dát už jen pořádné matrace, udělat útulno a rázem máte vyřešenou postel, aniž byste ubrali místo na zemi. O to víc úložných skříněk či boxů si sem můžete pořídit nebo prostor využít jinak. Moderní patra navíc vypadají skvěle, takže můžete mít ložnici dokonale designovou!

V malých prostorech by mělo být dostatek světla.Zdroj: http://bit.ly/2hlnKyH

Nezapomeňte na osvětlení a zrcadla

Pro malé místnosti je důležité dobré osvětlení. Tomu napomohou světla různé intenzity a dosahu, takže kromě centrálního světla na stropě nezapomeňte na lampičky na noční stolky, bodová světla a další vychytávky, mezi které patří třeba zrcadlo. To také parádně opticky zvětšuje prostor. Pokud vám tedy není proti srsti mít zrcadlo v ložnici.

Dvakrát měřte, jednou řežte a řešte

Malá ložnice by vám měla posloužit stejně tak dobře jako jakákoli větší. Měla by vám poskytnout pocit bezpečí a pohodlí, měli byste v ní mít možnost si pořádně odpočinout. U malé ložnice si však musíte dát hodně záležet na jejím vybavení. Snadno by se totiž mohla stát nevzhlednou a chaotickou místností.