24. 10. 2022
Letošní sezona hub byla extrémně výživná. Pokud jste při čištění plodů lesa odřezávali nožky, které se vám nehodily k usušení nebo do omáčky, rozhodně je nevyhazujte. Nožky můžete pomlít na jemno a vyrobit z nich lahodné houbové karbanátky. Nebo je usušte a rozemelte na jemný prášek, který poslouží jako koření.
Listy ze zeleniny
Listy z mrkve, petržele, ředkviček, kedlubny nebo třeba červené řepy poslouží jako základ nejrůznějších salátů nebo jídel typu stir-fry. Připravit z nich můžete i lahodná pesta s oříšky a olivovým olejem nebo je upravit jako špenát. A třeba taková mrkvová nať vám skvěle poslouží jako přírodní barvivo. Stačí ji spařit horkou vodou, rozmixovat a přimíchat do omáček, rizot nebo palačinek.
Košťály z brokolice a květáku
Košťály v sobě ukrývají spoustu chuti, vitamínů i cenných minerálních látek. Proto je spařte horkou vodou, rozmixujte a proměňte je třeba na luxusní pyré. To můžete smíchat s bramborovou nebo hráškovou kaší, nebo ho přidat do polenty. Uvařené a nastrouhané košťály se skvěle hodí i do nákypů nebo palačinek.
Ohryzky a slupky z ovoce
Ohryzky a slupky z jablek nasypejte do vyšší uzavíratelné sklenice a zalijte je vychladlou převařenou vodou. Uložte na suché a tmavé místo a za deset dnů máte hotový vlastnoručně připravený jablečný ocet. Slupky z jablek nebo hrušek můžete i nasušit a pojídat je jako křížaly. Část můžete smíchat a vyrobit z nich originální domácí čaj.
Kůra z citrusů
Ani kůru z citrusů nevyhazujte. Vyrobíte z ní domácí aroma difuzér nebo nasušenou kůru přidejte do potpourri misky. Kůru ale můžete i vysušit a namlít. Pak vám poslouží jako voňavé koření do nejrůznějších těst nebo vánočního cukroví.
Zbytky z odšťavňovače
Po odšťavňování ovoce a zeleniny vám zbyde hmota, která ve většině případů míří do koše. Věděli jste ale, že z ní můžete vyrobit i lahodné krekry nebo jednoduché, přesto chutné, sušenky? Jednoduše zbytky z odšťavňovače smíchejte s vločkami nebo uvařenou červenou čočkou, dochuťte oblíbeným kořením a osmažte nebo opečte.
Natě a stopky
Mějte v kuchyni a po ruce uzavíratelnou sklenici, do které budete během přípravy pokrmů ukládat nejrůznější zbytky a odkrojky ze zeleniny. Z natí, odkrojků, slupek, listů i dužin připravíte bohatý a chuťově dokonalý vývar. Ten nemusíte spotřebovat hned, ale klidně ho zamrazte nebo zavařte. Takto upravený vám vydrží klidně i několik dlouhých týdnů.
Slupky z kořenové zeleniny
Pokud je nepoužijete do vývaru, usušte je v troubě a rozemelte na jemný prášek. Rázem tak získáte domácí vegetu, která nebude plná soli, éček a dalších nežádoucích látek. Ve vzduchotěsné nádobě nebo pytlíčku vám tohle dochucovadlo vydrží klidně i několik dlouhých měsíců. Používat ho můžete do polévek, základu omáček, pod maso i smaženou zeleninu.
Banánové slupky
Pokud banánové slupky rozházíte na záhoncích, zbaví vás slimáků a dalších podobných škůdců. Výborně se s nimi dá vyleštit stříbro, které znovu získá ztracený lesk. Použít je můžete i jako přírodní repelent, kdy je stačí rozmístit do misky tam, kde se právě pohybujete. Pokud si na vás přesto nějaký nezdvořák smlsne, svědivou ranku potřete kouskem banánové slupky.
Kávová sedlina
Zbytky z kávovaru nebo hrníčku můžete využít jako hnojivo pro květiny. Lógr ale proměníte taky na jednoduchou regenerační vlasovou masku. Naneste sedlinu na mokré vlasy, nechte působit asi hodinu a následně vlasy důkladně umyjte šamponem. Malou misku s kávou můžete vložit i do ledničky, kde pohltí všechen zápach. A smícháním s kokosovým olejem získáte pro změnu jemný tělový peeling.
Vaječné skořápky
Ani skořápky od vajíček nevyhazujte. A to ani za předpokladu, že doma nechováte slepice. Jakmile dopečete koláč nebo buchtu, troubu vypněte a na plech rozprostřete skořápky. Po usušení je nadrťte a přidejte jako hnojivo pod růže. Jemný prášek z vajíček vám pomůže i s leštěním bot nebo vymýváním dna termosky, kam se zpravidla houbičkou a saponátem běžně nedostanete.
Bylinkové stonky
Ani stonky z bylinek, které nespotřebujete, nemusíte vyhazovat. Stačí zbytky rozmixovat v robotu se solí a vzniklou směsí naplnit menší uzavíratelné skleničky. Sůl působí jako konzervant, díky kterému vám směs vydrží v ledničce i několik měsíců. Domácí bylinkovou sůl pak můžete použít k dochucení omáček, polévek i dalších pokrmů.
Bramborové slupky
Napadlo by vás, že ty nejlepší brambůrky jsou z obyčejných bramborových slupek? Ty musí být samozřejmě čisté a zbavené hlíny i všech viditelných klíčků nebo nahnilých částí. Jakmile brambory oloupete, namočte odkrojky do studené vody a uložte na 24 hodin do ledničky. Druhý den důkladně properte mezi prsty, nechte okapat a oschnout, rozložte na plech, posypejte kořením a pečte je v troubě vyhřáté na dvě stě stupňů Celsia patnáct minut.
Použité zdroje:
- https://blog.rohlik.cz/2021/05/24/10-tipu-jak-v-kuchyni-vyuzit-zbytky-potravin-i-unavenou-zeleninu/
- https://www.jimejinak.cz/13-tipu-jak-vyuzit-zbytky-potravin-v-kuchyni/
- https://www.cz-test.cz/clanek/zbytky-v-kuchyni-recepty-pri-kterych-je-uzijete
- https://carujeme.cz/21-uzitecnych-napadu-jak-vyuzit-zbytky-z-kuchyne/
- https://www.vitalia.cz/clanky/bez-odpadu-8-tipu-jak-pouzit-zbytky-potravin/