9. 8. 2020
Čerstvé houby se rychle kazí! Snadno zplesniví a červi z nezdravých hub velmi rychle přelezou do hub, které jsou zdravé. V chladničce vám proto vydrží maximálně do druhého dne. Možné řešení však přináší jejich zakonzervování. Správně zakonzervované a uchované houby vám mohou vydržet i do další sezóny. Pojďte s námi poznat způsoby, jak si houby uchovat na zimu.
Sušení hub jako osvědčená klasika
Sušení hub je nejběžnější způsob, jak houby uskladnit i na několik let. Správně usušené a uskladněné plátky hub vydrží až tři roky, aniž by přišly o své kvality.
Správně usušené houby chrastí, jsou tvrdé a při ohybu se zlomí, nikoliv ohnou.
Sušit houby můžete hned několika způsoby. Očištěné a zdravé houby, které nakrájíte na 3 milimetry silné plátky, můžete usušit v sušičce, v pootevřené troubě, na síťce, kterou umístíte na stinné, suché a dobře větrané místo, nebo plátky hub můžete navléknout na nit a nechat je usušit zavěšené v průvanu.
Sušené houby je důležité chránit před vlhkostí a před potravinovými moly, jejichž přítomnost poznáte zejména podle drobných pavučinek. Skladujte je proto v zavařovací sklenici nebo v jiné vzduchotěsné nádobě a přidejte k nim několik bobkových listů nebo kuliček pepře, které moly odpudí.
Zmražené houby moc dlouho nevydrží
Zmrazení hub je ideální způsob, jak houby uchovat do začátku další houbařské sezony. V mrazáku vám vydrží maximálně 9 měsíců. Později přemrznou a ztratí svou chuť.
Houby do mrazáku můžete ukládat čerstvé, ale mnohem vhodnější je houby podusit na troše vody nebo je krátce povařit, abyste houby zbavili toxinů a aby se z nich po rozmražení nestala kaše. Houby, které jsou tvrdé nebo větší, povařte 15 minut. Menší kusy hub stačí povařit kratší dobu.
Po vychladnutí houby přesypte do několika mikrotenových sáčků nebo do plastový krabičky. Houby totiž velmi snadno vstřebávají okolní pachy, a naopak sami v mrazáku příliš nevoní.
Houby v octě
Naložení hub do octového nálevu je způsob, jak houby zakonzervovat na jeden až dva roky.
Malé, zdravé a pevnější typy hub povařte tři minuty v osolené vodě, naskládejte je do čistých skleniček a zalijte je octovým nálevem, který si připravíte z 250 ml octa, 750 ml vody, 3 lžiček soli, 50 gramů cukru a ze směsi koření. Přidat můžete bobkový list, nové koření, kuličky pepře i chilli papričku. Na závěr dobře uzavřené skleničky sterilizujte 25 minut.
Podušené, rozmixované a krátce povařené houby s trochou vody, které ještě teplé přelijete do čistých sklenic, mohou být skvělou a netradiční pomazánkou na topinky.
Sůl jako přírodní konzervant
Konzervování čerstvých hub v soli je méně známý způsob, jak houby uchovat. Sůl, která funguje jako přírodní konzervant, uchová houby až na půl roku.
Zakonzervování hub v soli je velmi jednoduché. Vrstvy zdravých a očištěných hub stačí střídat s vrstvami soli. Důležité je však dbát na to, aby první a poslední vrstvu ve sklenici tvořila vždy sůl, a abyste houby uchovávali na temném a chladném místě, ideálně ve spíži.
Přečtěte si o soli více: Kauza sůl: Nadbytek soli devastuje organismus, ale nesolit také není zdravé
Houby v sádle
Houby naložené v tuku si můžete stejně jako škvarkovou pomazánku namazat na chleba a jejich chuť si tak vychutnat i několik měsíců po houbařské sezóně.
Očištěné houby nechte 15 minut osmahnout na troše tuku, abyste je zbavili vody, naskládejte je do sklenice, zalijte je rozpuštěným sádlem a sterilizujte je minimálně 45 minut při teplotě 95 stupňů Celsia.