Jste zde

Jak se zbavit myší? Pomůžou babské rady, vůně i plašiče

malá myška Zdroj: Bigstockphoto
Otevřete dveře do sklepa, rozsvítíte a pod nohama zavládne čilý ruch. Pokud si u vás našli útočiště nezvaní návštěvníci v podobě myší, máte o zábavu postaráno. Jak se jich zbavit jednou provždy?

30. 4. 2022

Abyste se myších návštěv vyvarovali, je dobré začít účinnou prevencí. Proto eliminujte všechny přístupové cesty do obydlí, kam se myšky stahují zejména během zimy. Myš se dokáže protáhnout otvorem o velikosti tužky, takže utěsněte všechny díry materiálem odolným proti prokousání.

PU pěna ani vata nejsou vhodné. Tady bude potřeba sáhnout po silnějším kalibru v podobě betonu nebo sádry, do které můžete přidat skleněné střepy. Ve specializovaných prodejnách dokonce seženete i ekologické utěsňovací pasty, které samotným zvířatům neškodí a neublíží.

bigstock-donegal-ireland-february-409552612.jpg

past na myši
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor, některé typy pastí jsou u nás nelegální. A je to tak v pořádku, protože zvířatům způsobují trýznivou smrt.

Náš tip: Problémem mohou být i špatně utěsněné nebo nedoléhající dveře. Proto i je podrobte důkladné kontrole.

Přizvěte si na pomoc pastičky

Pokud se vám nepodařilo obydlí před nezvanými návštěvníky ochránit, bude potřeba problém co nejrychleji řešit. Myši se totiž množí raketovou rychlostí. Proto si v první řadě pořiďte klasické pastičky, které zvládnou odchytávat myši při malém až středním zamoření. Umístěte je s vhodnou návnadou do spíží, sklepů a dalších míst, kde jste objevili myší trus nebo ohryzané izolace trubek a díry v obalech potravin.

A na co myšku nalákat? Vedle určitě nešlápnete s klasikou v podobě sýru. Vhodný je ale i chleba opečený na slanině nebo salám, či vlašský ořech. Možná vás to zarazí, ale myši si rády pochutnají taky na čokoládě, arašídovém máslu a ovesných vločkách. Pastičku s návnadou nastražte do kouta nebo kolmo ke zdi tak, aby spouštěcí mechanismus směřoval k podlaze.

Odežeňte je vůní

Pokud nechcete myši rovnou likvidovat, můžete vyzkoušet trik s aromatickými bylinkami, které těmhle malým hlodavcům nevoní a obydlí se tak mile rádi vyhnou. Podle rad našich babiček myš tam, kde je cítit heřmánek, levandule, řebříček, máta, vratič či česnek nevleze. Také prý nesnáší prostředky proti molům, jako jsou vonné tyčinky, postřiky i bločky do šatníku.

Náš tip: Nechte vylouhovat několik pytlíků heřmánkového čaje, do kterého po vychladnutí nastrouháte český česnek (co pytlík, to jeden stroužek). Nechte louhovat 24 hodin a následně pytlíčky rozmístěte tam, kde se myši často objevují.

Přirození nepřátelé

Ať už se v okolí vašeho stavení pohybuje kočka, pes, sova nebo dravý pták, jde o přirozeného nepřítele myší, které se označenému teritoriu budou vyhýbat obloukem.

Často stačí jen jejich pach, který je odpudí a návštěvu u vás si moc dobře rozmyslí. Netradičním řešením jsou i hadí výkaly, které působí jako přirozený odpuzovač myší a seženete je ve zverimexu.

Pořiďte si plašiče

Že nic z výše uvedeného nepomohlo? Pak otestujte sílu ultrazvukových nebo profesionálních pachových plašičů. Výhody prvních zmíněných spočívají v tom, že ostatní obyvatele stavení neruší. Myši je ale nesnáší. Plašiče je nicméně potřeba umístit do každé místnosti, což se vám může ve finále poměrně dost prodražit. Pokud ale sáhnete po novějších a výkonnějších modelech, budou za vás samy měnit sílu frekvence, což myši zaručeně odpudí.

bigstock-mouse-rodents-mice-pests-in-t-354934274.jpg

myš v koutě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Na myšky můžete zapůsobit i pach hadích exkrementů. Ty seženete ve zverimexu.

Praktický tip závěrem

Myši patří mezi návštěvníky, které ve svých příbytcích rozhodně mít nechceme. Pokud si s nimi nevíte rady a v zoufalství saháte po lepových nebo čelisťových pastech, nedělejte to! Ty jsou u nás totiž nelegální, protože zvířatům způsobují trýznivou smrt. Pokud se myší nemůžete zbavit, bude potřeba oslovit firmu, která provede odbornou deratizaci.

Použité zdroje:

  • https://www.pasti.cz/blog/jak-efektivne-chytit-a-zahubit-mysi-v-dome/
  • https://living.iprima.cz/bydleni/ostatni/zbavte-se-mysi-jednou-provzdy-triky-jak-hlodavce-vyhnat-z-domu
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-se-zbavit-mysi-v-byte.html