Jste zde

Použité čajové sáčky nevyhazujte! Dodají chuť jídlu a domov zbaví myší i pachů

čajový sáček Zdroj: www.bigstockphoto.com
Patříte mezi kafaře, nebo milovníky čaje? Pokud se řadíte ke druhé zmíněné skupině, pak zřejmě vylouhované čajové sáčky vyhazujete do koše. To je ale škoda. Inspirujte se, kde všude můžete s použitými čajovými sáčky kouzlit.

2. 3. 2020

Zcela nový rozměr chuti

Víte, že vylouhované čajové sáčky můžete během vaření přidat třeba k rýži, těstovinám nebo luštěninám? Dodáte jim tak zcela novou chuť. Třeba chuť rýže skvěle podtrhne jasmínový nebo heřmánkový čaj, k těstovinám se zase skvěle hodí zelený čaj a k ovesným vločkám kořeněné druhy.

Už žádné kruhy pod očima

Probudili jste se po prohýřené noci s nepříjemnými vaky a kruhy pod očima? Není nic jednoduššího, než se jich zbavit pomocí čajových sáčků.

Čajové sáčky vás zbaví otoků okolo očí.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Dva pytlíky zeleného nebo bílého čaje několik minut louhujte ve vodě. Po vylouhování z nich vymačkejte přebytečnou vodu a uložte na patnáct minut do lednice. Chladné čajové pytlíky přiložte pod oči a nechte 15 až 20 minut působit. Po kruzích a nevzhledných pytlích nebude ani památky.

Pachy nemají šanci

Trápí vás nepříjemný pach linoucí se z lednice nebo nevábně zapáchající prsty po krájení cibule či mačkání česneku? Pachů se můžete celkem jednoduše zbavit díky použitým čajovým pytlíkům.

Zkuste někdy vyluhovaný pytlík od čaje, třeba jasmínového, přihodit k rýži, kterou vaříte. Získá příjemnou chuť.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Stačí pytlíky zbavené přebytečné vody naskládat do lednice a po několika hodinách bude po zápachu. Po krájení aromatických potravin v rukou nejdřív žmoulejte čajový sáček a až poté je umyjte vodou s mýdlem.

Účinný prostředek na nádobí

Podařilo se vám připálit hrnec nebo pánvičku? Nezmatkujte a zbytečně se neokrádejte o čas. Jednoduše do hrnce nebo pánve nalijte vodu, přidejte obvyklý saponát a vhoďte několik čajových sáčků. Nechte působit přes noc a ráno jednoduše dočistěte. Čajové sáčky obsahují kyselinu tříslovou, která rozpouští tuky a zbytků jídla vás jednoduše zbaví i bez namáhavého drhnutí.

Krásné a zdravé rostliny

Rostlinkám v květináčích nemusíte zpívat písničku z oblíbené pohádky. Dokonce nemusíte utrácet ani za drahá hnojiva a chemické postřiky. Pokud se bojíte škůdců, jednoduše do konve s vodou vhoďte vylouhovaný čajový sáček a takto „obohacenou“ vodou rostlinu zalévejte. Čajové sáčky ale můžete použít také jako hnojivo. Stačí je zahrabat ke kořenům a po týdnu vyměnit za nové.

Čajové sčky nevyhazujte. Mají mnoho zajímavých a praktických využití.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na štípance a popáleniny

Tahle rada se vám bude hodit především na dovolené a v přírodě. Smlsnul si na vás otravný komár nebo krvežíznivý parazit?  Podcenili jste ochranu před sluníčkem? Se štípanci ani spáleninami nemusíte bojovat drahými prostředky z lékárny. Opět si vystačíte s použitými čajovými sáčky, které zbaví pokožku nepříjemného začervenání, svědění i případné bolesti.

Vůně, kterou myši nesnáší

Bojujete doma nebo na chalupě s nepolapitelnou myší kolonií?  Zbavte se jí humánně a bez použití chemických prostředků. Myši nesnáší vůni čaje, proto použité čajové sáčky rozmístěte všude tam, kde by se mohly objevovat. Pro lepší účinnost a intenzivnější vůni, můžete čajové sáčky ještě pokapat oblíbeným esenciálním olejem.

Čtu, že použité čajové sáčky odpuzují myši. Obávám se, že je to nesmysl. Piju poměrně hodně zeleného i černého čaje. Použité čajové lístky i sáčky házím do kompostu, přesto se to zde hemží myšima. Také nedoporučuji používat jako hnojivo a zahrabávat ke kořenům hrnkových kytek -velmi brzy ve vlhku začnou čajové sáčky plesnivět.