Jste zde

Zařiďte si sklep prakticky – a rázem z něj můžete mít i domácí dílnu!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Kdo má sklep, tak většinou problém s úložnými prostory moc neřeší. Problém nastává ve chvíli, kdy je i sklep plný. Pak nezbývá nic jiného než přistoupit k jeho úklidu a do toho se nikomu moc nechce. Co teď? Poradíme!

24. 8. 2017

Vybavte sklep regály, úložnými prostory a úklid vždy půjde jako po másle. Jak zařídit přehledný a praktický sklep? To se dočtete na dalších řádcích!

Sklep je nenahraditelný

Sklep je v rodinném nebo bytovém domě jednou z důležitých místností. Kde jinde jdou totiž nejlépe uskladňovat brambory, cibule, zavařeniny nebo věci na zimu a všechny ty věci, které je nám líto vyhodit? To vše se tam vejde, ale po čase místo dojde a je potřeba všechny tyhle věci probrat a dát jim jejich místo.

Sklep můžete využít i ryze prakticky - umístěte do něj prádelnu s pračkou a sušičkou.Zdroj: uniregaly.cz

Základní stavební kámen - regál

Přehledný a praktický sklep vám pomohou vytvořit regály. Klasické jsou kovové regály, stejné jako obchodní regály, které nejsou finančně náročné a jsou variabilní. To znamená, že si můžete nastavit výšku polic podle sebe, seskládat si je, jak potřebujete - do rohu, samostatně stojící nebo ke stěně.

Kovové regály a regálové systémy se dají přizpůsobit jakémukoli prostoru a také uskladněným věcem. Dají se doplnit o různé háčky, přepážky. Můžete si vybírat podle výšky, podle nosnosti regálů nebo barevného provedení tak, aby zapadly do sklepa, ale i komory nebo spíže.

Do sklepa můžete uložit i mimosezónní oblečení. Jen pozor na to, abyste ho opravdu dobře uložili.Zdroj: uniregaly.cz

Na malé a drobné věci

Pro některé majitele sklepa slouží sklep také jaké malá kutilská dílna. Proto je potřeba mít ve sklepě místo, kde se budou skladovat drobné věci jako nářadí, hřebíky, šrouby nebo náhradní díly. Na takové drobné věci se hodí plastové nebo kovové zásobníky.

Zásobníky mají mnoho přihrádek, kde šroubky, matičky a další malé předměty najdou své místo. Přihrádky jdou nadepsat, takže budete ihned vědět, kde co hledat a práce vám půjde pěkně od ruky.

Kam s bramborami?

Základem je tmavý, čistý a chladný sklep, který je nutné pravidelně větrat. To proto, aby se vlhkost vypařovaná z brambor nesrážela na zdech sklepa, a nedošlo tak ke vzniku plísně nebo jiné choroby. Odborníci doporučují před novým uložením brambor sklep dezinfikovat například sirnými knoty a vybílit sklep vápnem s přídavkem modré skalice.

Pokud ve sklepě skladujete ovoce a zeleninu, včetně brambor, pak si dejte pozor na vlhkost!Zdroj: uniregaly.cz

A v čem brambory skladovat? Rozhodně ne v igelitovém obalu a pro dlouhodobé skladování nejsou vhodné ani jutové pytle. Ideálním místem jsou dřevěné nebo plastové bedýnky nebo přepravky. Důležité je, aby brambory neležely ve větší vrstvě, než je 60 cm, pak by spodní hlízy nemohly dýchat.

Kam s kolem nebo lyžemi?

Kolo kvůli své velikosti velmi často překáží, podobné je to s lyžemi nebo snowboardem. Ve sklepě je sice ideální místo, ale v koutě to není. Pomocníkem vám budou držáky přišroubované ke stěně nebo rovnou ke stropu. Držáky jsou většinou pro dvě kola nebo pro 5 párů lyží.

I pneumatiky se do sklepa vejdou

Pneumatiky a jejich zazimování, to je věčný boj. Nejen, že jsou velké, ale kvůli svému tvaru jdou velmi těžko umístit někam, kde nebudou překážet. Řešením jsou speciální držáky s kovovou konstrukcí, kde disky leží nad sebou na plastových talířích. Tak pneu nezabírají moc místa a také nehrozí jejich poškození.