Jste zde

S háďátky žádné slitování! Tady jsou praktické tipy, jak se zbavit ničitele brambor

háďátka na bramborách Zdroj: Bigstockphoto
Když se na zahrádce objeví háďátka, značí to vcelku velký a vleklý problém. Tihle malí škůdci si totiž rádi pochutnávají nejen na bramborách, ale taky na řepě, baklažánu, rajčatech, paprice a jiné lilkovité zelenině.

10. 4. 2022

Zbavit se jich přitom není tak úplně jednoduché. Vajíčka háďátek totiž přežívají zimu v zemině po bramborách, a když brambory na jaře vysadíme na stejném místě, z vajíček se vylíhnou dospělci a uchytí se na kořínkách. Co na tyhle malé parazity platí?

Jak poznat, že na zahrádce bivakuje háďátko?

Háďátko je drobný parazit bílé barvy, který má tvar niťovitého červa a dorůstá až do délky 12 mm. Samičky těchto parazitů se bohužel náramně činí a dokážou najednou snést 200 až 500 vajíček. K přemnožení tak dochází vcelku rychle.

bigstock-onion-attacked-by-onion-eelwor-48224387.jpg

cibule napadená háďátky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Napadené mohou být i rostlinky cibule.

Proto je potřeba při prvních náznacích konat. Pokud byste problém neřešili, na zahrádce dokážou háďátka napáchat obří škody. Znehodnotí totiž nejen plody, ale i kořeny, čímž může dojít až k odumření celé rostliny.

Znaky, které signalizují přítomnost háďátka na zahradě:

  • Napadené rostliny rostou nápadně pomaleji
  • Rostlinky jsou menší a jejich listy bývají často deformované
  • Listy rostlin začínají i přes obvyklou zálivku žloutnout a opadat
  • Na plodech jsou viditelné malé dírky
  • Pokud háďátko napadne kořeny, rostlina brzy odumírá

Na háďátka jděte chytře

V první řadě je potřeba kupovat pouze uznanou sadbu. V tomhle případě jde o sadbu, která byla vypěstovaná na pozemcích, kde nebyla přítomnost háďátka zjištěna. Skvělou prevencí je pravidelné propařování půdy. Před sázením ji můžete ošetřit též houbami, které háďátko likvidují (rody Arthrobotrys a Dactylaria).

bigstock-dry-shriveled-narcissus-or-daf-449973553.jpg

narcis napadený háďátky
Zdroj: 
Bigstockphoto
Rostliny napadené háďátky neprospívají. A to i když se o ně staráte více než obvykle.

Preventivně působí i střídání sázení plodin na jiných místech, dřívější termín výsadby, ochrana proti plevelu a dostatečné zabezpečení výživy pro rostliny. Na desinfekci půdy napadené v dřívějších letech můžete použít chemické přípravky – nematocidy nebo dusíkaté vápno, které se aplikuje na jaře, pár týdnů před výsadbou.

Abyste rostlinky ochránili před případným napadením, vyzkoušejte též jednu z rad našich babiček, které zkoušely nasypat na půdu obyčejný cukr. Na každých 25 metrů čtverečních půdy nasypejte přibližně 2 až 2,5 kilogramů cukru, čímž se postaráte o dostatečnou potravu mikroorganismů, které svou činností vytlačí nebezpečné škůdce z půdy.

V blízkosti plodin, které jsou ohrožené háďátkem, můžete vysadit taky aksamitnici, které se z jistých důvodů přezdívá „smraďoch“. Aksamitnice škůdcům nevoní a dokonce proti nim bojuje ještě jednou tajnou zbraní. Šťáva, kterou uvolňuje z kořenů, háďátka vyhladoví a ta pak zahynou.

Tip závěrem: Pokud si nejste jistí, zda se na vaší zahrádce tenhle škůdce doopravdy vyskytuje, můžete požádat o pomoc parazitologický ústav, který dokáže vzorek půdy analyzovat a potvrdit nebo vyvrátit výskyt háďátek.

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C3%A1%C4%8F%C3%A1tko_zhoubn%C3%A9
  • https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/s-hadatkem-bramborovym-se-neparejte-ihned-ho-nahlaste-uradu.A090714_133542_hobby-zahrada_bma
  • https://brno.rozhlas.cz/jak-znicit-skudce-na-zahrade-bez-chemie-a-levne-6447813