Jste zde

Postavte si na zahradě hadník: Úkryt pro hady, kteří vás zbaví škůdců

slepýš na trávě Zdroj: Bigstockphoto
Zbavte se hryzců, hrabošů a dalších drobných hlodavců jednou provždy! Vybudujte si na své zahradě hadník a hýčkejte si jejich přirozené nepřátele. Hady!

6. 3. 2022

Hadi, ještěrky a slepýši rozhodně nepatří k oblíbeným živočichům. Na zahradě a v blízkosti lidských obydlí jsou však velmi prospěšní, neboť udrží pod kontrolou populaci drobných hlodavců a pomohou zabránit invazi slimáků. Pokud tedy z hadů nemáte strach, zkuste je do své zahrady nalákat!

bigstock-male-anguis-colchica-portrait-386140216.jpg

detail slepýše
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hadi, slepýši i nejrůznější ještěrky dokážou nahradit kdejakou chemii a udrží vaši zahradu v perfektní kondici. 

Vytvořte jim na zahradě úkryt

Přilákat hady do své zahrady a připravit jim vhodné podmínky pro život není zrovna jednoduché. Jsou velmi plašší a na zahradě se budou držet jen, pokud jim poskytnete dostatek úkrytů, kde budou moci nerušeně odpočívat a v klidu se rozmnožovat. Ocení však i místo, kde se budou moci vyhřívat

Výroba hadníku je spolehlivým řešením, jak si na svou zahradu přilákat hady a hlavně je tam udržet. Správně vyrobený poskytne hadům, slepýšům i ještěrkám ideální podmínky po celý rok. Dodá jim pocit bezpečí a poslouží ke kladení vajíček. 

Tlející materiál poskytne hadům teplo

Hadník je jakýsi příbytek pro hady, který na první pohled připomíná zahradní kompost. Svou strukturou se však liší a rozhodně se nesmí přehazovat, abyste nenarušili život uvnitř.  

Základem hadníku je ohrádka s mezerami, která umožní bezproblémový průlez, ale také poskytne dostatečnou ochranu před bažanty, dravými ptáky, potkany a dalšími predátory hadů. Vyrobit ji můžete z prken, klád nebo z pletiva, jehož oka mají velikost přibližně 5 centimetrů. 

bigstock-shuffling-compost-for-aeration-441453038.jpg

hadník
Zdroj: 
Bigstockphoto
Velikost hadníku by měla být minimálně 4 m2. Na výšku pak ideálně 1 metr. 

Jako výplň můžete použít velké větve i menší větvičky, kameny různých velikostí, dřevěná polínka, kůru i hobliny, listí a posekanou trávu. Hrubší materiál však dejte vždy dospod a jednotlivé vrstvy prokládejte lepenkou, papírem nebo přírodní textilií.

Přidat můžete i pár lopat písku, který ocení hlavně ještěrky. Na závěr celý hadník přikryjte pletivem nebo starým kobercem, abyste hady ochránili před predátory i z vrchu. 

Zhruba za rok, když materiál uvnitř hadníku rapidně klesne, zopakujte jednotlivé vrstvy. Vyberte si ale takové období, kdy se uvnitř nebudou ukrývat březí samice nebo nakladená vajíčka. 

bigstock-middle-viper-or-vipera-renardi-441980522.jpg

zmije
Zdroj: 
Bigstockphoto
V případě, že se váš pozemek nachází v oblasti, kde se běžně vyskytují jedovaté zmije, pak na budování hadníku raději zapomeňte!

Kam s ním?

Hadník založte v klidnější části zahrady, kam po většinu dne dopadají sluneční paprsky, aby došlo k dostatečnému prohřátí. Hadník však nikdy nesmí zcela vyschnout!

Prvních návštěvníků se dočkáte pravděpodobně až za rok

Než se objeví první návštěvníci, chvíli to trvá. Dobrou známkou budoucího úspěchu je však velké množství stonožek, mnohonožek, stínek a svinek. 

Zdroje:

  • http://www.vysnenazahrada.cz/2013/10/tvorba-naseho-hadniku.html
  • https://hobby.instory.cz/4602-pokud-vas-trapi-premnozeni-hrabosi-poridte-si-na-zahradu-hadnik-spolehlive-vas-jich-zbavi.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/vybudujte-si-na-zahrade-hadnik-kazdy-hlodavec-pak-obejde-vas-pozemek-obloukem-27552.html
  • https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2020/10/01/prispejte-k-ochrane-plazu-vybudovanim-hadniku/
  • https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/pomozte-sobe-i-hadum-ve-vasem-okoli-postavte-jim-hadnik-40384416