Jste zde

Jak se zbavit much: Pomůže bazalka, kokosový olej i doma vyrobená mucholapka

moucha na listu Zdroj: Bigstockphoto
Vyžeňte otravné mouchy z vašeho domova! Máme pro vás návod na výrobu jednoduchých mucholapek a dalších účinných prostředků, které mouchy spolehlivě odpudí či rovnou zahubí.

10. 5. 2022

Mouchy patří mezi běžný hmyz, který nejenže svým bzučením narušuje domácí pohodu a znepříjemňuje pobyt venku, ale také přenáší stovky druhů virů a bakterií, které mohou být příčinou celé řady onemocnění. Věděli jste, že na drobných chloupcích, kterými mají mouchy pokryté celé tělo, mohou mít až pět miliónů choroboplodných zárodků

bigstock-trickling-filter-fly-psychod-453144727.jpg

bzučivka
Zdroj: 
Bigstockphoto
Moucha domácí, bzučivka a masařka obecná jsou nejběžnější druhy much, které nám otravují život. 

Jídlo zásadně přikrývejte! 

Mouchy velmi často sedají na exkrementy, kompost, mrtvé organismy i popelnice a k vám domů je nejčastěji přilákají drobečky jídla, rozlité nápoje, hnijící ovoce a zapáchající odpadkový koš.

Nejlepší prevencí je proto pečlivý úklid, který zahrnuje nejen vytírání podlahy, čištění kuchyňské linky i jídelního stolu, mytí nádobí po každém jídle a jiné běžné domácí činnosti, ale také časté vynášení odpadkového koše, čištění odpadů a popřípadě i výměnu kočkolitu či čištění vermikompostéru

bigstock-cleaning-the-windowsill-wiping-447125593.jpg

čištění parapetů
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nejlepší prevencí je pečlivý úklid a utěsnění všech škvír, kterými se mouchy mohou dostat k vám domů. 

Vůně některých bylinek mouchy odradí od návštěvy

Tip: Nikdy nevětrejte při rozsvíceném světle a do oken i dveří si pořiďte sítě proti hmyzu, které představují sice jednoduché, ale přitom spolehlivé řešení. 

Účinnou prevencí jsou také nejrůznější aromatické suroviny, které cílí na citlivý muší čich. Mouchy spolehlivě odpudí feferonky, skořice, česnek i vůně bazalky, bobkového listu, meduňky, levandule, máty, šalvěje a dalších bylinek, které nám obvykle voní.

Nasušené je můžete rozsypat na okenním parapetu, zavěsit je k oknu nebo si je můžete zasadit v květináči či v záhoně pod okny. Využít však můžete i esenciální oleje

Odpudivě na ně působí i odvar z hřebíčku, kokosový olej spolu s citronelou nebo vůně octa, který mimo jiné můžete použít i při mytí oken. 

bigstock-pelargonium-flowers-commonly-k-427175684.jpg

červený muškát
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vypěstujte si na svém balkoně muškáty! Nejenže zkrášlí váš balkon, ale také svým aroma odpudí dotěrné mouchy. 

Vyrobte si vlastní mucholapku

Hubit mouchy můžete hned několika způsoby. Dají se plácnout klasickou plácačkou, zahubit elektrickým lapačem, který mouchu nejprve světlem přiláká a poté na mřížce spálí, i postříkat chemickým koktejlem, který ve větším množstvím může škodit dokonce i nám.

Naprosto nejefektivnější je však klasická mucholapka, která mouchu přilepí a už nepustí. Přiznejme si ale, že použití mucholapky není zrovna designová záležitost. 

Jestli zrovna nemáte možnost si mucholapku koupit, pojďte si ji s námi vyrobit! Výroba mucholapky je velice snadná a bez problémů si ji zvládnete vyrobit z věcí a surovin, které máte jistě doma. 

Nejprve si z kartonu vystřihněte proužek a udělejte do něj na jednom konci dírku, kterou provlečete provázek. Následně celý proužek namočte do medu nebo do cukrové směsi, kterou si vyrobíte tak, že smícháte cukr a sirup ve stejném poměru. Hotový proužek zavěste. 

bigstock-hair-lightening-spray-smiling-449459431.jpg

lak na vlasy
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nemůžete doma polapit mouchu? Postříkejte jí lakem na vlasy, který ji slepí křídla, nebo ji vysajte vysavačem. 

Zdroje:

  • https://bydleni.instory.cz/810-sest-tipu-jak-zatocit-s-otravnymi-mouchami.html
  • https://www.jaktak.cz/jak-se-zbavit-much.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/5-tipu-jak-se-doma-zbavit-much-22257
  • https://www.myaustria.cz/blog/jak-se-zbavit-much/