Jste zde

Jak se zbavit pavouků: Pomůže křemelina, cedrové hobliny i vůně skořice

pavouk v síti Zdroj: Bigstockphoto
Zabydleli se u vás doma pavouci? Zbavte se jich jednou provždy přírodními repelenty, které pavouky nejenže spolehlivě vyženou, ale také zabrání v jejich opětovném návratu.

2. 5. 2022

Pavouci patří mezi časté nezvané hosty našich domovů, kterých bychom se rádi zbavili. A to i přesto, že jsou vlastně užiteční a podle pověry nosí štěstí. Ani to vás nepřesvědčí, abyste si oblíbili tato osminohá stvoření? Pak pro vás máme tipy, jak se jich zbavit. 

bigstock-spider-wolf-close-up-dangerou-435312038.jpg

pavouk na dřevě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pavouci patří mezi užitečné živočichy. Domácnost dokážou zbavit nepříjemných komárů i much. 

Dbejte na prevenci! Tam, kde je velké množství hmyzu, se časem objeví i pavouci

Pavouky do vašeho domu přiláká nejčastěji teplo a dostatek potravy, respektive dostatek hmyzu, který nachytají do svých lepkavých pavučin. Milují prach a temné kouty, kde je nikdo a nic nebude rušit. Nejlepší možnou prevencí je tak pravidelný úklid!

Váš domov pravidelně vysávejte, vytírejte a jednou za čas "vysmejčete" celý byt. Nikdy nevětrejte při rozsvíceném světle a váš domov zcela utěsněte. Konkrétně okna a dveře, kterými se pavouci do vaší domácnosti dostávají nejčastěji. Skvělou službu udělají také sítě proti hmyzu, které umístíte do oken. 

Insekticidy mohou ohrozit vaše zdraví

Pavouků se lze zbavit hned několika způsoby. Velmi účinné a také velmi rychlé řešení představují nejrůznější chemické přípravky, které nejenže pavouky zahubí, ale také působí několik týdnů jako prevence. V domácnostech, kde jsou malé děti nebo domácí mazlíčci, je však jejich použití z hlediska bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti velmi diskutabilní! Vždy je proto nutné dbát na pokyny výrobce.

bigstock-young-woman-applying-mosquito-433759385.jpg

přírodní repelent
Zdroj: 
Bigstockphoto
Přírodní repelenty představují šetrné a poměrně účinné řešení. Jejich nevýhodou je však krátká účinnost.

Ubránit se dá i bez chemie!

Plašičky patří mezi moderní a zcela netoxické pomocníky v boji s pavouky. Po zapojení do zásuvky začnou vydávat ultrazvukové signály, které jsou pavoukům vysoce nepříjemné, což vede k tomu, že vaši domácnost poměrně rychle opustí. Za výkonnější odpuzovače si však musíte připlatit.  

V boji s pavouky pomohou i velmi výrazné vůně

Už naše babičky věděly, že pavouky spolehlivě odradí různé intenzivní vůně, které nám však většinou libě voní. 

Z vůní, které pavouci nesnáší, můžete použít skořici, hřebíček, eukalyptus či mátu. Ať už sušenou, nebo čerstvou, kterou si sami vypěstujete v květináči na okenním parapetu nebo pod okny. Skvělým řešením jsou však i citrusové slupky nebo cedrové hobliny, které kolem sebe šíří velmi výrazné aroma. 

Pomoci mohou i obyčejné rozpůlené kaštany, které umístíte na parapet či venkovní římsu, nebo křemelina, která z pavouků absorbuje veškerou vlhkost, a tím je usmrtí. Stačí ji nastražit poblíž míst, kde se pavouci nejčastěji objevují. Vždy je ale nutné používat křemelinu v potravinářské kvalitě a dbát na to, abyste ji omylem nevdechli.

bigstock-food-grade-diatomaceous-earth-312620845.jpg

křemelina
Zdroj: 
Bigstockphoto
Křemelinu smíchejte s vodou a za pomoci rozprašovače ji aplikujte na místa, kudy se k vám pavouci nejčastěji dostávají. 

Pavouci také nesnášejí vůni bílého octa, se kterým mimo jiné můžete uklidit a vydezinfikovat rovnou i celou domácnost. Před aplikací je však třeba ho naředit vodou alespoň v poměru 1:1

Při aplikaci octového roztoku se soustřeďte na okna, dveře a další místa, kterými se pavouci dostávají do vaší domácnosti. 

Tip: Do zředěného octa přidejte i několik citrusových slupek, které přebijí jeho typický zápach a účinek domácího repelentu ještě více zesílí. 

Zdroje:

  • https://bydleni.instory.cz/1443-mate-doma-pavouky-tady-jsou-tri-zarucene-tipy-jak-se-jich-zbavit.html
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/vetrelci-s-osmi-nohami-utoci-aneb-jak-se-zbavit-pavouku-v-dome-27516.html
  • https://prima-receptar.cz/10-prirodnich-zpusobu-jak-se-zbavit-pavouku-v-dome/
  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-zahnat-pavouky-30001007.html