Jste zde

Vermikompostér: Nový hit českých domácností. Pořiďte si domů žížaly na likvidaci zbytků!

žena třídící bio odpad v kuchyni Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pojďte s námi poznat důmyslný způsob kompostování, při kterém se o zbytky z vaší domácnosti postarají žížaly. Pořiďte si do bytu vermikompostér! Nový trend v bydlení, který si teprve hledá své příznivce.

10. 9. 2019

Vermikompostér je malý domácí kompostér, který minimalizuje produkci smíšeného odpadu až o 40 %. Umístit ho můžete do komory, ke kuchyňské lince i do obývacího pokoje. Neprodukuje žádný zápach, nezabere moc místa a může být i zajímavým designovým kouskem.

K vermikompostování můžete použít i žížalu hnojní. Její výkon však bude podstatně slabší než u žížaly kalifornské.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Kompostér osázený žížalami

Důležitou složkou každého vermikompostéru jsou žížaly, které přeměňují organické zbytky z vaší kuchyně v cenný humus. Krmit je můžete zbytky ovoce, zeleniny a pečiva, kávovou sedlinou, čajovými sáčky z papíru, rozdrcenými vaječnými skořápkami i papírovými kapesníky, ubrousky, ruličkami od toaletního papíru a platy od vajíček.

Smlsnou si i na zvadlých květinách z vašeho balkónu, bylinkách z okenního parapetu i podestýlce vašich domácích býložravých mazlíčků. Nikdy je však nekrmte mléčnými výrobky, masem, kostmi, sádlem, olejem a ani jiným nerozložitelným materiálem! Pozor dejte i na větší množství citrusů a na potraviny, které mají výraznou chuť.

Vrchní nádoba slouží jako rezerva. Její čas přijde až ve chvíli, kdy je prostřední nádoba, ve které probíhá samotný proces kompostování, plná. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Ideální násadou do vermikompostéru jsou kalifornské žížaly, které byly speciálně vyšlechtěné pro vermikompostování. Rychleji se množí a jsou více žravé než běžné druhy žížal. Násadu kalifornských žížal můžete sehnat v řádu několika stovek korun nebo zadarmo od českých chovatelů.

Zbytky z vaší kuchyně nesmí začít hnít!

Optimální vlhkost, relativně stálá teplota do 25 stupňů, nepřekrmování žížal a správná péče zajistí, že zbytky v kompostu nebudou hnít a nebudou zapáchat. Zápach je známkou toho, že někde děláte chybu. Kompost také nikdy neprohrabujte. Žížaly byste rušily v jejich práci a ničili byste jim jejich domov.

Kompostér vyrobí i šikovný kutil

Vermikompostér si můžete vyrobit, nebo si jej můžete koupit. Sehnat se dají kompostéry různých materiálů, rozličných tvarů a barev i v perfektním designovém zpracování.

Vyrobit si ho můžete ze tří plastových kontejnerů nebo kbelíků opatřených víkem. Nádoby postavte na sebe a do víka spodní a prostřední krabice provrtejte několik otvorů, kterými budou moci prolézat žížaly a kterými bude odtékat žížalí čaj.

Do prostřední krabice pak umístěte žížaly, pár ruliček od toaletního papíru a menší množství bioodpadu. Až se žížaly zabydlí, množství organický zbytků z vaší kuchyně můžete navyšovat. Během jednoho dne jsou kalifornské žížaly schopny zničit až čtvrt kila bioodpadu.

Vermikompostér řádně izolujte a vrchní kyblík opatřete jemnou tkaninou! Zabráníte tak případnému vylétávání mušek.

Vermikompostér je moderní bytový doplněk, který promění kuchyňský odpad z vaší domácnosti v kvalitní hnojivo. Zdroj: plastia.eu

Bytový vermikompostér je vynikajícím zdrojem velmi kvalitního substrátu a tzv. žížalího čaje. Tedy tekutiny, která je výborným zdrojem živin pro vaše bylinky i pokojové rostliny. Tekutinu však nezapomeňte rozředit vodou v poměru 1:1.