Jste zde

Vermikompostér: Nový hit českých domácností. Pořiďte si domů žížaly na likvidaci zbytků!

žena třídící bio odpad v kuchyni Zdroj: Bigstockphoto
Pojďte s námi poznat důmyslný způsob kompostování, při kterém se o zbytky z vaší domácnosti postarají žížaly. Pořiďte si do bytu vermikompostér! Nový trend v bydlení, který si teprve hledá své příznivce.

24. 11. 2024

Vermikompostér je malý domácí kompostér, který minimalizuje produkci smíšeného odpadu až o 40 %. Umístit ho můžete do komory, ke kuchyňské lince i do obývacího pokoje. Neprodukuje žádný zápach, nezabere moc místa a může být i zajímavým designovým kouskem.

bigstock-175667608.jpg

hrst žížal
Zdroj: 
Bigstockphoto
K vermikompostování můžete použít i žížalu hnojní. Její výkon však bude podstatně slabší než u žížaly kalifornské.

Kompostér osázený žížalami

Důležitou složkou každého vermikompostéru jsou žížaly, které přeměňují organické zbytky z vaší kuchyně v cenný humus. Krmit je můžete zbytky ovoce, zeleniny a pečiva, kávovou sedlinou, čajovými sáčky z papíru, rozdrcenými vaječnými skořápkami i papírovými kapesníky, ubrousky, ruličkami od toaletního papíru a platy od vajíček.

Smlsnou si i na zvadlých květinách z vašeho balkónu, bylinkách z okenního parapetu i podestýlce vašich domácích býložravých mazlíčků. Nikdy je však nekrmte mléčnými výrobky, masem, kostmi, sádlem, olejem a ani jiným nerozložitelným materiálem! Pozor dejte i na větší množství citrusů a na potraviny, které mají výraznou chuť.

bigstock-composting-122962070.jpg

zbytky z kuchyně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vrchní nádoba slouží jako rezerva. Její čas přijde až ve chvíli, kdy je prostřední nádoba, ve které probíhá samotný proces kompostování, plná.

Ideální násadou do vermikompostéru jsou kalifornské žížaly, které byly speciálně vyšlechtěné pro vermikompostování. Rychleji se množí a jsou více žravé než běžné druhy žížal. Násadu kalifornských žížal můžete sehnat v řádu několika stovek korun nebo zadarmo od českých chovatelů.

Zbytky z vaší kuchyně nesmí začít hnít!

Optimální vlhkost, relativně stálá teplota do 25 stupňů, nepřekrmování žížal a správná péče zajistí, že zbytky v kompostu nebudou hnít a nebudou zapáchat. Zápach je známkou toho, že někde děláte chybu. Kompost také nikdy neprohrabujte. Žížaly byste rušily v jejich práci a ničili byste jim jejich domov.

Kompostér vyrobí i šikovný kutil

Vermikompostér si můžete vyrobit, nebo si jej můžete koupit. Sehnat se dají kompostéry různých materiálů, rozličných tvarů a barev i v perfektním designovém zpracování.

Vyrobit si ho můžete ze tří plastových kontejnerů nebo kbelíků opatřených víkem. Nádoby postavte na sebe a do víka spodní a prostřední krabice provrtejte několik otvorů, kterými budou moci prolézat žížaly a kterými bude odtékat žížalí čaj.

Do prostřední krabice pak umístěte žížaly, pár ruliček od toaletního papíru a menší množství bioodpadu. Až se žížaly zabydlí, množství organický zbytků z vaší kuchyně můžete navyšovat. Během jednoho dne jsou kalifornské žížaly schopny zničit až čtvrt kila bioodpadu.

Vermikompostér řádně izolujte a vrchní kyblík opatřete jemnou tkaninou! Zabráníte tak případnému vylétávání mušek.

plastia.eu_.jpeg

verminokomposter
Zdroj: 
plastia.eu
Vermikompostér je moderní bytový doplněk, který promění kuchyňský odpad z vaší domácnosti v kvalitní hnojivo.

Bytový vermikompostér je vynikajícím zdrojem velmi kvalitního substrátu a tzv. žížalího čaje. Tedy tekutiny, která je výborným zdrojem živin pro vaše bylinky i pokojové rostliny. Tekutinu však nezapomeňte rozředit vodou v poměru 1:1.

Zdroje:

  • https://kompostuj.cz/jak-na-to/jak-na-vermikompostovani/
  • https://www.zizalarna.cz/zizali-caj/
  • https://kokoza.cz/kompostovani/zizali-caj-superdrink-pro-vase-rostliny/