Jste zde

Jak se zbavit aft: zkuste heřmánek nebo lékořici a dopujte se vitamíny a minerály

afta léčba Zdroj: Bigstockphoto
Malé, nepříjemné a poměrně bolestivé vřídky v ústech. Afty. Zatímco někteří je zažívají při „každé vhodné příležitosti“, jiní se s nimi nikdy nesetkají. Jak je poznat a hlavně – jak s nimi co nejefektivněji zatočit?

18. 6. 2022

S aftami se za svůj život údajně setká asi 70 % populace. Jde o malé kulaté nebo oválné vřídky, které můžou být bílé, nažloutlé nebo rudé. Navzdory mýtu, kterému lidi stále ochotně věří, skutečně nejde o nic přenosného. Vědci ale dodneška nepřišli na to, proč přesně afty vznikají. Jasné je ovšem to, že dokážou pěkně potrápit.

Kde se afty tvoří a čím nás trápí?

Afty se objevují na jazyku, na vnitřní straně rtů a tváří. Kromě toho, že si je můžeme způsobit kousnutím, vznikají při stresu, při neopatrném čištění zubů, při nadměrné konzumaci citrusů a ostrých jídel a taky můžou být projevem něčeho závažnějšího – obvykle se uvažuje o autoimunitním onemocnění nebo hormonální nerovnováze (u žen se to ale může dít i vlivem menstruačního cyklu).

bigstock-painful-mouth-ulcerr-of-woman-243331999.jpg

afta na rtu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Afta je nepříjemná, ale není nakažlivá.

Když už jsou afty „na světě“, trápí nás tím, že při jídle, pití nebo čištění zubů zběsile pálí. Proto se jich snažíme co nejdřív zbavit. To se nám může podařit během několika dnů, ale taky to může zabrat i týden nebo dva.

Jak se zbavit aft? Zkuste babské rady, ale klidně i moderní chemii

Afty nejsou v lidském životě žádnou novinkou a řešily je už generace před námi. Proto známe pár babských rad, které od působení vřídků ulevují. Patří sem hlavně vyplachování úst odvarem z heřmánku nebo šalvěje – tyhle dvě bylinky totiž úžasně zklidňují. Pomáhá taky tinktura z konopí, potírání aft včelím medem nebo cucání ledových kostek.

bigstock-cup-of-medicinal-chamomile-tea-456317275.jpg

heřmánkový čaj
Zdroj: 
Bigstockphoto
První pomocí může být odvar z heřmánku. Případně ze šalvěje.

Od věci údajně není ani vyplachování úst slanou vodou nebo gelem z aloe vera (zředěným s vodou), žvýkání lékořice, konzumace probiotických mléčných výrobků nebo cibule.

Někdy ale není čas na hrdinství. Jestli vás afty válcují často, zajděte si do lékárny, kde vám poradí, co s tím. Doporučují se produkty s propolisem, k dispozici bývají i speciální ústní gely a tablety.

Obecně se doporučuje doplňovat vitamíny a minerály, především pak kyselinu listovou, vitamín B12 a železo. Prokazatelná souvislost mezi (ne)dostatkem těchhle látek a tvorbou aft sice není, nicméně kdyby se u vás afty vyskytovaly v souvislosti s oslabenou imunitou, může řešení spočívat v pravidelné konzumaci komplexu vitamínů a minerálů.

Čeho je moc, toho je příliš

Pokud se vám afty tvoří skutečně často a je to s nimi k nevydržení, nebojte se zajít za svým praktickým lékařem, ideálně vybaveni poznámkami o tom, kdy se u vás afty objevily a jestli tušíte, co mohlo být spouštěčem (u výrazného stresu se to vypozorovat dá). 

Použité zdroje:

  • https://www.pilulka.cz/co-na-afty
  • https://www.nazuby.cz/afty-co-jsou-zac-a-jak-se-jich-co-nejrychleji-zbavit
  • https://www.benu.cz/jak-na-afty
  • https://www.pleva.cz/a/afty-priciny-vzniku-prirodni-lecba-babske-rady