Jste zde

Geniální způsoby, jak využít starý chleba: Zkuste chlebovou zmrzlinu, majonézu nebo hnojivo

krajíc chleba Zdroj: Shutterstock
Přinesli jste si z obchodu víc chleba, než kolik jste zvládli zkonzumovat? Vyhazovat by ho byla věčná škoda. Poradíme, jak ho proměnit na dokonalou majonézu, hnojivo nebo třeba pesto.

31. 5. 2023

Voňavé chipsy

Chipsy z brambor pravděpodobně všichni známe. Ale co takové „brambůrky“ ze starého chleba? Stejně jako ty bramborové jsou křupavé a chutnají skvěle! Chléb nakrájejte na tenké plátky nebo z něj pomocí formiček vykrájejte nejrůznější tvary, potřete olivovým olejem a posypejte oblíbeným kořením. Zapečte v troubě.

Na chlebových chipsech si pochutnáte jen tak nebo se nechte inspirovat některými restauracemi, které mezi křupavé plátky chleba vkládají tatarák nebo na nich servírují králičí jatýrka na cibulce.

shutterstock_610432694.jpg

starý chleba v pytli
Zdroj: 
Shutterstock
Naše babičky dělaly ze starého pečiva především strouhanku. My pro vás ale máme další tipy, jak ho zužitkovat.

Náš tip: Kousky starého chleba můžete nařezat i na cca 2 cm kostičky, ty pokapat olivovým olejem a opéct v troubě. Starý chleba tak proměníte v luxusní krutóny do polévky.

Chlebová zmrzlina

Rádi experimentujete? Vyzkoušejte recept na netradiční chlebovou zmrzlinu! Asi 55 g másla rozpusťte v pánvi, přidejte stejné množství třtinového cukru a 170 g čerstvé strouhanky z tmavého chleba.

Za stálého míchání smažte 3 až 4 minuty, až bude strouhanka nazlátlá a křupavá. Ušlehejte kelímek šlehačky, přimíchejte do ní usmaženou strouhanku a 200 ml vanilkového pudingu. Na dvě hodiny dejte směs do mrazničky.

Přečtěte si také: Vatikánský chléb štěstí: Najde si vás a prý vám splní to největší přání

Luxusní salát Panzanella

Panzanella, coby osvěžující letní salát, který připravíte z několika mála základních surovin, má svůj původ v Toskánsku. Na jeho přípravu budete potřebovat různé druhy zralých rajčat, starý chleba, několik lístků čerstvé bazalky, červenou cibuli, česnek, extra panenský olivový olej, sůl, pepř, vinný ocet, cukr (případně med), zelenou cibulku a další bylinky na dozdobení.

Jako první si předehřejte troubu na 200 °C. Chleba natrhejte nebo nakrájejte na menší kousky. Kousky rozprostřete na pečicí papír a nechte v troubě péct aspoň 15 minut. Mezitím si nakrájejte půlku červené cibule na malé kostičky a nechte ji zpěnit na olivovém oleji. K cibuli na pánvi přidejte jeden stroužek prolisovaného česneku a pár minut restujte.

Druhou půlku cibule nakrájejte na tenké plátky. Připravte si větší misku, do které nasypejte nakrájenou cibuli a přidejte omytá a na kostičky nakrájená rajčátka. Posolte, opepřete a počkejte, až rajčátka pustí šťávu.

shutterstock_1703873122.jpg

starý chleba
Zdroj: 
Shutterstock
Asi nemusíme upozorňovat, že staré pečivo musíte pečlivě uložit, nikoli ho volně pohodit.

Mezitím si nakrájejte bazalku a další bylinky. Připravte si misku (ideálně zavařovací sklenici), do které nalijte asi lžíci olivového oleje, přidejte sůl, trochu pepře, cukr nebo med a vinný ocet. Pokud se cukr nechce rozpustit, můžete ho zakápnout trochou horké vody. Vše důkladně rozmíchejte.

Opečené kousky orestujte na pánvi s předpřipravenou cibulkou a česnekem a nechte jednotlivé chutě propojit. Orestovaný chleba smíchejte s rajčátky a cibulkou, přidejte bylinky a cibulku a zakápněte připraveným dressingem.

Mohlo by vás zajímat: Kouzla s domácí pekárnou: Poradíme, jak na ten nejlepší chléb!

Pesto z chleba

Věděli jste, že například v Itálii se dříve strouhanka používala jako alternativa sýra v pestu? Drolený chleba, který se opeče na másle či olivovém oleji, totiž získává sýrové tóny a díky své textuře a chuti tak tvoří výborný základ pesta.

Pesto si připravíte z krajíce suchého chleba, který rozmixujte na strouhanku. Poté do mixéru přidejte bylinky (třeba petržel, bazalku, mátu, špenátové listy nebo medvědí česnek), ořechy, sůl a pepř. Teprve na závěr přilívejte kvalitní olivový olej a pesto důkladně promixujte.

Sladká nebo slaná granola

Nestihli jste zkonzumovat kváskový chléb? Nevyhazujte ho, ale připravte si z něj luxusní müsli nebo granolu na slano nebo sladko. Krajíce suchého pšeničného či žitného chleba pokrájejte na kostky a v mixéru je rozmixujete na menší kousky. Pak je promíchejte s nasekanými (lehce opraženými) oříšky či semínky, s pufovanou rýží, špetkou soli a tekutým medem. Pečte na 175 °C asi 35 – 40 minut.

Domácí miso pasta

Kousky starého chleba namočte do vody, dokud úplně nezměknou. Potom vodu slijte tak, aby v míse zůstala jen chlebová kaše, a z té ručně vypracujte rovnoměrnou kouli bez hrudek. Chlebovou kouli smíchejte se stejným množstvím komekoji (tj. sušená enzymatická bílá rýže) a s troškou soli.

Základ miso pasty uzavřete do vzduchotěsné nádoby a vložte na cca 20 minut do lednice. Nakonec směs zaprašte solí nebo přelijte 4% solným roztokem tak, aby sahal asi 2,5 cm nad povrch. Takto připravenou pastu nechte kvasit asi 3 týdny.

Přečtěte si také: Jak prodloužit život bochníku chleba? Přidejte jablko nebo ho dejte k ledu

Chlebová majonéza

Cena tatarky a majonézy vyletěla do závratných výšin. Pokud chcete ušetřit a připravit si majonézu, u které budete bezpečně vědět, co je její součástí, zkuste tenhle netradiční recept. Připravte si 40 g chlebové střídky bez kůrky, nálev z fermentovaných nebo kyselých okurek, 2 vejce nahniličko, 20 g dijonské hořčice a 200 ml slunečnicového oleje (lisovaného zastudena).

Chlebovou střídku na 2 hodiny namočte do nálevu z okurek, poté ji rozmixujte spolu s vejci a hořčicí. Pomalu přilévejte olej, až se vytvoří emulze podobná majonéze.

Hnojivo pro pokojovky

Nechce se vám utrácet za drahá hnojiva v hobby marketech nebo zahrádkářství? Vyrobte si domácí hnojivo ze starého chleba! Připravte si 1 litr převařené vody a cca 30 g ztvrdlého pečiva.

Jakmile voda zchladne, přimíchejte k ní pečivo, nádobu uzavřete a nechte na chladném a tmavém místě cca 24 hodin. Poté přeceďte a po lžičkách přidávejte zhruba jednou týdně k pokojovkám.

Náš tip: Kromě hnojiva pro pokojovky si můžete ze starého pečiva připravit i hnojivo na zahradu. Připravte si větší kbelík, který do cca dvou třetin naplňte ztvrdlým pečivem a zalijte vodou. Jakmile chleba nasákne vodou, je možné jej rozdrtit a rozmíchat. Hnojivo nechte v uzavřeném kbelíku alespoň 10 dní. Poté můžete začít používat.

Použité zdroje:

  • https://www.jidloaradost.ambi.cz/clanky/8-napadu-jak-zpracovat-stary-chleba/
  • https://www.jsmekocky.cz/clanek/monika-dokoupilova/zajimavosti/co-se-starym-chlebem-priprav-z-nej-vynikajici-salat
  • https://primanapady.cz/clanek-29389-jak-chutne-zuzitkovat-stary-chleba-aneb-8-napadu-abyste-nepromarnili-uz-ani-korunu
  • https://www.nasezahrada.com/chlebove-hnojivo-zpusob-jak-vyuzit-stary-chleba-a-doplnit-ziviny-svym-rostlinam/