Jste zde

Jak ušetřit při zařizování bytu: 4 tipy, které pomohou udržet peníze v prasátku

Zdroj: geralt (Pixabay)

Láska a mezilidské vztahy jsou mnohem důležitější než peníze, ale když tohle řeknete při placení v obchodě, bude vás pokladní považovat za blázna, v horším případě zavolá ochranku. Za věci se platit musí, ale jak výdaje co nejvíce omezit?

23. 7. 2014

Základním faktorem toho, jak ušetřit při zařizování bytu, je všechno si dobře rozmyslet. Spousta z nás praktikuje metodu postupného nakupování. Na začátku si pořídíme jen pár nezbytností s tím, že postupem času si byt dovybavíme jednotlivě sehnanými kousky. To se zdá jako výhodné především pro ty, kdo nemají na začátku zařizování velké množství finančních prostředků. Takový postup ovšem skrývá několik úskalí.

Plánovat se nemusely jen pětiletky, rozmyslete si vše hned i při zařizování bytu

Především při zmíněné metodě ušetříme jen v první fázi, postupným dokupováním se většinou lehce odchýlíme od původního plánu a vše se díky tomu o něco prodraží. Proto je záhodno zařídit vše raději najednou dle předem připraveného plánu.

Vedle finančního hlediska s sebou postupné dovybavování bytu přináší ještě další úskalí: potíže se vzhledem a prostorem. Když totiž kupujete něco neplánovaně, může se stát, že neodhadnete správně rozměry nebo barevný odstín. Když potom přijdete domů s kusem nábytku nebo dekorativním doplňkem, který se barevným odstínem vymyká více, než jste předpokládali, nebo zabírá oproti původním představám daleko více prostoru, dostane váš interiér třeba úplně jiný vzhled.

Není důležité, z čeho to je, ale jak to vypadá

Používejte levnější materiály. I za méně peněz lze pořídit kvalitní a dobře vypadající nábytek. Zarputilé dřevomilce asi nepřesvědčíme, ale dýha a lamino třeba na vestavěných skříních vypadají velmi dobře, pomohou zásadně přiškrtit rozpočet a na povrchu klidně vypadat jako ze dřeva.

Podobně lze dosáhnout úspory i s podlahou:

A podlaha, tedy Podlaha ještě jednou:

drevena-mistnost

I v době technických vymožeností a chytrých materiálů v domácnostech stále vede dřevo. Zdroj: Jeremy Levine (Flickr)

Nic zbytečně nevyhazujte, leccos se dá ještě použít

Jestliže máte vše důkladně rozmyšleno, pak víte, zda daná místnost bude mít moderní či starobylý vzhled. Rozhodně nedoporučujeme styly kombinovat. Jestliže se rozhodnete pro historický vzhled, existují různé metody jak moderní nábytek "postaršit".

Máte v úmyslu se zařídit podle nejaktuálnějších trendů, překáží vám starý nábytek, ale ejhle, na nový nezbývá moc peněz? Pak zkuste starý zrenovovat, stačí natřít, nalakovat nebo polepit. Když se to podaří, nemusí nikdo poznat, že na vašem moderně vyhlížející stoličce sedávala vaše prababička při draní peří.

Co se týká pohovek, tak ty spousta lidí vyhazuje, ačkoliv často stačí jen nový potah. Samotný základ pohovek bývá velice odolný, takže ho jen převlečte a jeho vzhled možná ještě předčí původní stav.

O převlékání potahů gauče vědí své filmaři z týmu pro natáčení seriálu Přátelé. Víte, kolikrát legendární červené pohovce z kavárny museli dát nový potah? Dozvíte se to v tomto článku:

bily-obyvak

I luxusně vypadající interiér lze zařídit relativně levně. Zdroj: mattwalker69 (Flickr)

Nenechte vodu, aby protekla odpadem i s penězi

Další oblastí, kde můžeme významně ušetřit, představuje další druh plánování, tentokrát nikoliv co se týká nábytku, ale vody. Její spotřebu ovlivňujeme nejen tím, jak s ní hospodaříme přímo, ale také tím, jaké podmínky si pro snížení spotřeby vytvoříme při zařizování bytu.

Určitě pomůže, když místo vany zřídíme sprchový kout. Při sprchování totiž vyplýtváme méně vody než během koupání. Jestliže si navíc do sprchy dáme i takzvaný perlátor, který díky obohacování kapaliny vzduchem způsobuje, že proud vody se nám zdá větší, než jaký skutečně je, zůstanou nám na kontě další koruny.

V kuchyni se naopak vyplatí myčka, která spotřebuje méně vody než "živá myčka" v podobě manželky cachtající se ve dřezu. Stejně tak pomůže pravidelná údržba kohoutku, jehož kapání může navýšit účty o stovky korun ročně, ale o tom zase jindy.

Jak ušetřit za Facebook? Nijak, je celý zadarmo, profil Bydlímekvalitně.cz netvoří výjimku.