Jste zde

Co patři mezi tiché žrouty elektřiny? Pohotovostní režim i spotřebiče s adaptérem

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nejste spokojeni s fakturou za elektřinu? Změňte ji. Správným výběrem distributora a vaším šetrným chováním můžete ušetřit až tisíce korun. Pojďte se s námi podívat na několik tipů, které vám pomohou snížit vaše účty za elektřinu.

13. 1. 2019

Vytápíte vaši domácnost za pomoci elektrického topení? Pak právě vám se nejvíce vyplatí porovnat ceníky jednotlivých distributorů. Ročně totiž tento způsob vytápění spotřebuje až 70 % celkových nákladů. Vyplatí se také investovat do zateplení vašeho domu a výměny starých netěsnících oken a dveří. Vzniklé teplo vám nebude utíkat.

Druhou největší položku tvoří ohřev vody. Ročně tak spotřebujete až 20 % celkových nákladů. Abyste spotřebu ještě více nezvyšovali, nastavte bojler na teplotu 55 stupňů Celsia. Každý další stupeň navýší vaši spotřebu elektřiny o 6-8 %.

Investujte do spotřebičů s lepší energetickou třídou! Jsou sice dražší, ale peníze se vám brzy navrátí. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Třetí a nejmenší položku z celkových nákladů pak tvoří svícení a chod veškerých spotřebičů. Jejich celková spotřeba se pohybuje okolo 10 %. V porovnání s ostatními náklady jsou tak ušetřené částky nepatrné.

Pořiďte si nové úspornější spotřebiče

U spotřebičů nečekejte, až vám doslouží. Lednice, pračka či televize starší deseti let spotřebuje mnohem více elektrické energie než spotřebiče novější. Důležité však je při koupi nešetřit na energetické třídě. Spotřebiče s označením A+, A++ a A+++ mají oproti energetické třídě B až dvojnásobně menší spotřebu!

Nepřetržitým žroutem jsou i spotřebiče s transformátorem, který nalezneme před vypínačem. I přesto, že spotřebič vypnete, proud bude odebírat stále!Zdroj: www.bigstockphoto.com

U levných spotřebičů se vám prodraží jejich provoz

Největším žroutem elektřiny ze všech spotřebičů je bezesporu chladnička a mraznička. Zvláště v případě, kdy dvířka necháváte otevřené dlouhé minuty. Lednici pravidelně odmrazujte, nedávejte do ní teplé či vlažné jídlo a nikdy ji nestavte blízko stěny, k topení, sporáku nebo jinému zdroji tepla. Lednice se zde ohřívá a na ochlazení je nucena odebrat vetší množství elektrické energie.

V lednici i mrazáku udržujte optimální teplotu. Každý stupeň navíc znamená mnohem více elektřiny. V lednici udržujte teplotu okolo 5 stupňů Celsia, v mrazáku je ideální teplota v rozmezí -18 až -20 stupni Celsia.

Ušetřit lze také při praní prádla. I zde však platí pravidlo, že vaše pračka by měla patřit do lepší energetické třídy. Naučte se správně používat prací programy a teplotu praní nenastavujte zbytečně vyšší. Čím vyšší teplotu praní totiž zvolíte, tím více elektřiny spotřebujete! Vyplatí se kupovat i kvalitnější prací prostředky. Odstranit nečistoty často zvládnou i za nižší teploty.  Pračku zapínejte až při jejím úplném naplnění.

I sušička na prádlo zvyšuje vaši spotřebu elektřiny. Zapínejte ji až při jejím plném naplnění, nešetřete na energetické třídě, volte správné programy a v létě ji vyměňte za čerstvý vzduch.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zhasínejte a sviťte pouze v místnosti, kde se zrovna nacházíte! Klasické wolframové žárovky vyměňte za úsporné a LED žárovky. Jsou sice dražší, ale mají až čtyřikrát nižší spotřebu a déle vydrží! Investice se vám během jednoho roku navrátí v podobě nižších účtů.

Pohotovostní režim – tichý žrout vaší energie

Nešvarem mnoha domácností je vypínání PC, hifi věže či televize pouze pomocí dálkového ovladače. Takové vypnutí však nestačí! Spotřebič se přepne pouze do takzvaného pohotovostního režimu a proud odebírá dále. Množství odebraného proudu je sice zanedbatelné, nicméně ročně můžete správným vypínáním ušetřit i stovky korun. Spotřebiče raději vypínejte rovnou ze zásuvky nebo hlavním vypínačem.