Jste zde

Pečicí papír, jak ho neznáte: Pomůže se zadrhnutým zipem i čistěním koupelny

Zdroj: Bigstockphoto
Žádná dobrá hospodyňka si neumí představit, že by doma neměla pečicí papír. Hospodyňky, které by mohly aspirovat na umístění mezi profesionály, navíc vědí, že využít se dá nejen v troubě, ale i jinde v domácnosti k jiným účelům. K jakým?

16. 9. 2021

Používání pečicího papíru kdykoli při pečení, to je docela rozšířená věc. Třeba už jen kvůli tomu, že snižuje riziko rakovinotvorných akrylamidů, které jinak běžně vznikají při vysokých teplotách, a to zejména u pokrmů bohatých na sacharidy.

Papír se dá použít dokonce i v mikrovlnce a rovněž ho nemusíte vyhazovat po prvním pečení – vydrží totiž i několikeré pečení a nabízejí se hned obě jeho strany.

Žehlete bezpečněji, čistěte efektivně

Pečicí papír ale není jenom zázrak, díky kterému při troše bdělosti nespálíme všechno, co máme v troubě, na uhel. Naložit se s ním dá mnoha jinými způsoby, na které byste možná sami ani nepřišli, tedy respektive by vás nenapadly.

Nebo jste tušili, že můžete přes pečicí papír žehlit, aby rozpálená žehlička na prádle nezanechala jedinou stopu? Pokud máte takovou špatnou zkušenost a nechcete riskovat svůj oblíbený kousek ze šatníku, vyzkoušejte tenhle fígl! 

bigstock-164868791.jpg

muffiny
Zdroj: 
Bigstockphoto
Místo formiček na muffiny se dá použít pečicí papír vložený do formy.

Varná deska dostala při vaření zabrat? Stává se to. Jestli vám na ní ulpěly nejrůznější nečistoty, které se urputně brání vaši technice čištění, zmuchlejte do kuličky kousek pečicího papíru a dejte se do čištění právě jím. Uvidíte, že to půjde!

Náš tip: Pomocí pečicího papíru dokonale vyčistíte chromované předměty, například kohoutky a baterie v umyvadle, sprše, vaně nebo dřezu.

A když už jsme u toho vaření: Při venkovním posezení můžete z papíru udělat jednoduché prostírání, které nebudete muset později čistit. To, že tohle prostírání můžete bez váhání spálit nebo vyhodit, vás přiměje užít si jak všední večeři, tak i větší akce naplno. 

Na oslavu s netradičně zabaleným dárkem

Chystáte se na velkolepou oslavu nebo jdete jen skromně popřát někomu blízkému? A co takhle zabalit mu neotřele dárek do pečicího papíru?

Jakkoli to zní zvláštně, výsledek je úchvatný a vizuálně dokonalý, zvlášť když přidáte i kousek lněného provázku a trochu kreativity. Takhle zabalený dáreček potěší všechny, zejména pak milovníky vintage nebo rustikálního stylu, který tíhne k přírodním materiálům a barvám.  

Vyčistěte zipy, zadělejte sklenice

Stále jsme vás nepřesvědčili, že je pečicí papír vážně skvělý vynález? Tady jsou další důvody, proč to tvrdíme. Věděli jste například, že když se vám zadrhává zip na kalhotách, mikině nebo bundě, stačí ho několikrát přejet pečicím papírem a často je po problému?

Možná vám také uniklo, že pokud ztratíte víčko od sklenice, i tak ji můžete bezpečně zadělat. Funguje to i u takových věcí, jako je domácí marmeláda. Pokud místo víčka použijete kousek pečicího papíru a pevně omotáte hrdlo provázkem nebo na něj dáte gumičku, marmeláda nevyschne, udrží si svou svěžest. 

bigstock-fresh-baked-crescent-rolls-170487065.jpg

prostírání z pečicího papíru
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pečicí papír můžete použít i opakovaně. A proměnit ho můžete i v originální prostírání.

A zásoba argumentů nám stále ještě nedochází. Pečicí papír najde využití i v těchto případech:

  • Pokud se vám připékají tousty v toustovači, dejte je na pečicí papír. Zafunguje stejně jako v troubě.
  • Používáte-li filtry do kávovaru a najednou je nemáte, provizorně můžete zapojit do procesu pečicí papír. Stačí z něj a z izolepy udělat malý trychtýř.
  • Stále bojujete s korkem, který po otevření lahve zarazíte do jejího hrdla a už nemůžete podruhé vyndat? Obalte ho papírem a uvidíte, že to půjde samo.
  • Před tím, než do mrazáku uskladníte hodně masa, rozporcujte ho a oddělte porce pečicím papírem. Dostanete je od sebe pak poměrně snadno.
  • Nemáte zrovna kryt do mikrovlnky? Vytvořte provizorní víko z pečicího papíru, abyste po jednom ohřátí nemuseli hodinu drhnout celý stroj.
  • Chcete-li ochránit barvu i materiál svého oblíbeného kousku oblečení, zabalte ho ve skříni do papíru. Prodloužíte jeho životnost a pěkný vzhled.

A jak používáte pečicí papír vy? 

Zdroje:

  • https://vychytavkov.cz/papir-peceni-doted-pouzivali-spatne-genialni-napad-spravne-pouzit/
  • https://www.homeincube.cz/osm-praktickych-moznosti-pouzit-pecici-papir-domacnosti-neni-totiz-jen-peceni/
  • https://www.hajany.com/clanky/navody_-tipy_-zkusenosti/jak-v-domacnosti-vyuzit-pecici-papir.html