Jste zde

Nejsladší zelenina? Vodní meloun! Jak poznat zralý kousek a proč na něj NIKDY nepít mléko?

zralý červený meloun Zdroj: Shutterstock
V létě příjemně osvěží a tělu dodá mnoho vitamínů. Pojďte s námi poznat blahodárné účinky vodního melounu. Ideální pochoutky, která vám udrží štíhlou linii. Víme, podle čeho v obchodě vybrat sladký a zralý meloun!

10. 7. 2024

Vodní meloun je nejoblíbenější a nejznámější druh melounu. Šťavnatá červená dužina je skvělým zdrojem zdravý prospěšných látek a vody. Skvěle se hodí do salátu, k přípravě mnoha dezertů, k ochucení nealkoholických a alkoholických nápojů i k výrobě marmelády. Dopřát si ho můžete bez výčitek každý den!

Věděli jste, že meloun je nejsladší zelenina? Avšak pro botaniky a kuchaře je meloun ovoce. Důvodem je jeho sladká chuť a semena v dužnatém plodu.

bigstock-193471276.jpg

vodní meloun
Zdroj: 
Bigstockphoto
Vodní meloun obsahuje přes 90 % vody. Zbylá procenta tvoří minerální látky, vitamíny a přírodní cukry.

Šťavnatý, sladký a zdravý

Meloun je plný vitamínů a minerálních látek. Zvyšuje obranyschopnost, pročišťuje tělo, posiluje srdce a chrání před rakovinou. Zpomaluje proces stárnutí a zlepší kvalitu vlasů, nehtů i pokožky. U žen zvyšuje sexuální touhu a u mužů má pozitivní vliv na erekci.

V horkých letních měsících pomáhá dodržet správný pitný režim. Těhotným ženám uleví od zažívacích problémů, zácpy a zmenšuje otoky nohou a rukou. Šťáva z melounu je skvělou první pomocí na popáleniny od sluníčka. Popálenou pokožku ochladí, zklidní a hydratuje.

bigstock-cut-ripe-big-water-melon-still-252023191.jpg

nakrájený vodní meloun
Zdroj: 
Bigstockphoto
Meloun je bohatým zdrojem draslíku, železa, manganu, hořčíku, zinku a vápníku. Z vitamínů jsou ve velkém množství obsaženy vitamíny C, A a vitamíny skupiny B.

Vysoký obsah vody a nízký počet kalorií z něj dělá ideální svačinku během hubnutí. Ukojí touho po sladkém a zasytí na několik hodin.

Zralý meloun krásně voní

Zralý meloun poznáte podle sluchu, po hmatu a zraku. Slupka by měla být pevná, tuhá, lesklá a bez měkkých promáčklých míst. Při poklepu by měl zaznít dutý zvuk a při rozkrojení by měl křupnout. Meloun, který uchopíte do dlaní a zmáčknete ho, by měl zavrzat. Důležitým vodítkem je i stopka, která by měla být stočená.

bigstock-two-glasses-of-water-melon-jui-261396046.jpg

melounová limonáda
Zdroj: 
Bigstockphoto
Žlutá místa na spodní části melounu nejsou na škodu. Naopak! Flek je známkou toho, že meloun nějaký čas ležel a zrál.

Pozor! Praskliny uvnitř melounu jsou známkou toho, že meloun byl vypěstovaný za pomoci chemických látek, které měly za úkol uspíšit jeho růst. U zdravého člověka pak mohou tyto látky vyvolat neurologické problémy a být příčinou vzniku rakoviny.

Tip: V obchodě vybírejte melouny menší. Ideální hmotnost se pohybuje okolo tří kilogramů. Jsou šťavnatější a mají lepší chuť!

Proč se na meloun nesmí pít?

Meloun jezte samostatně a po jeho konzumaci minimálně půl hodiny nic nepijte a nejezte! Zcela se vyvarujte mléčným výrobkům, které jinak celou situaci ještě více vyostří. Meloun může v žaludku začít kvasit a způsobit nepříjemnou bolest břicha, nevolnost a průjem.

Zdroje:

  • https://www.ochutnejorech.cz/blog/meloun-idealni-na-leto
  • https://itesco.cz/hello/clanek/jak-vybrat-vodni-meloun-musi-splnovat-5-kriterii/19421/
  • https://www.jimejinak.cz/5-tipu-jak-vybrat-ten-nejlepsi-meloun-pri-kazdem-nakupu/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/tipy-jak-se-neseknout-pri-vyberu-melounu-66027