Jste zde

Ibišek: Keř, který vás za správnou péči odmění nádhernými květy

květ ibišku Zdroj: Shutterstock
Vypěstujte si na své zahradě ibišek! Okrasný keř, který se vám za pravidelnou péči a dostatek živin odmění nádhernými květy.

1. 9. 2023

Ibišek patří mezi oblíbené okrasné keře, které svými nádhernými květy rozzáří každou zahradu. Kvete v mnoha barevných variantách od června až do září a jeho pěstování zvládne opravdu každý. Chyby v péči však mohou výrazně ovlivnit množství květů

shutterstock_1683755617.jpg

růžový ibišek
Zdroj: 
Shutterstock
Pěstování ibišku zvládne i méně zkušený pěstitel. Nedostatek péče se však může výrazně odrazit v množství květů. 

Ibišek miluje teplo a světlo

Ibišek je nenáročný keř, který zvládne pěstovat i začínající pěstitel. Avšak jen zkušení pěstitelé vědí, jak ibišek přimět, aby bohatě kvetl

shutterstock_2024956655.jpg

fialový ibišek
Zdroj: 
Shutterstock
Ibišek bude dobře prosperovat na světlém a teplém stanovišti, kam po většinu dne dopadají sluneční paprsky. 

Ibišek miluje teplo, světlo a půdu s dostatkem živin. Na své zahradě mu proto najděte teplé a světlé místo, které bude navíc chráněné před silným mrazem a větrem. Dopřejte mu dobře propustnou půdu a v letních měsících jej pravidelně zalévejte.

Pozor však na přemokření, které může vést k hnilobě kořenů a následnému úhynu. Zjara mu dodejte kompost nebo dobře uleželý hnůj a v letních měsících mu dopřejte hnojivo s vysokým obsahem draslíku. 

shutterstock_378073003.jpg

ibišek na Havaji
Zdroj: 
Shutterstock
Ibišek je na Havaji považován za národní rostlinu. Svůj původ má však v jihovýchodní Asii. 

V období vegetace vyžaduje pravidelnou dávku hnojiva!

K hnojení ibišků můžete použít buď hnojivo, které je speciálně vyvinuté pro jejich potřeby a které seženete v každém hobby marketu, nebo můžete vyzkoušet osvědčená přírodní hnojiva.

Ideální je například neosolená a již vychladlá voda z vařených brambor, čajová lžička epsomské soli, kterou rozmícháte v jednom litru vody, nebo hnojivo z kopřiv, banánových slupek či kvasnic, jehož výroba není nijak složitá! 

shutterstock_558750634.jpg

červený ibišek
Zdroj: 
Shutterstock
Květy ibišků mohou mít různou barvu. Nejběžnější jsou však květy červené, fialové nebo bílé a růžové barvy.

Kostku droždí rozdrťte, zalijte ji jedním litrem teplé vody a nechte ji při pokojové teplotě kvasit. Druhý den směs nařeďte čtyřmi litry vody a výsledné hnojivo používejte v době největšího růstu jednou za týden. Ibišek bude odolnější vůči škůdcům a bude více kvést. 

Ibišku také průběžně odstraňujte odkvetlé květy a na zimu mu dopřejte kolem kmene vrstvu mulče. Mladé rostliny navíc chraňte netkanou textilií nebo chvojím či slámou. 

Ibišek v interiéru

Ibišek můžete pěstovat nejen venku na své zahradě, ale také v interiéru jako pokojovou rostlinu. V tomto případě ho však umístěte na parapet jižního okna, kde je zajištěn dostatek světla během celého dne, a pravidelně ho přesazujte do většího květináče. Pamatujte však, že nový květináč musí být jen o kousek větší než ten původní, jinak se ibišek bude upínat na tvorbu kořenů, nikoliv na tvorbu nových květů. 

shutterstock_204655327.jpg

ibiškový čaj
Zdroj: 
Shutterstock
Věděli jste, že květy ibišku súdánského prospívají lidskému zdraví. Připravit si z nich můžete lahodný čaj, který posílí imunitu a vaše tělo zbaví toxických látek. 

Zdroje:

  • https://living.iprima.cz/zahrada-ibisek-kral-letni-zahrady-miluje-slunce-a-teplo
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/ibisek-kvety-hnojivo-30000711.html
  • https://magazindoma.cz/bydleni-exterier/92-nekolik-kroku-k-tomu-aby-se-vas-venkovni-ibisek-obsypal-velkym-mnozstvim-kvetu
  • https://prima-receptar.cz/jak-pestovat-a-pecovat-o-ibisek-kvetouci-rostlinu-ktera-muze-zit-vecne/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-ibisek-aby-nadherne-vykvetl-23997.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/venkovni-ibisek-pestovani-hnojeni-30000713.html