Jste zde

Ovesné máslo: Je nadupané zdravím a připravíte ho snadno doma. Ze 2 surovin!

základ na ovesné máslo Zdroj: Shutterstock
Řada z nás často hledá alternativy klasických potravin, které by byly zdravější, chutnější nebo by lépe vyhovovaly našemu stravování a jídelníčku. Jednou takovou alternativou je i ovesné máslo. Už jste o něm slyšeli?

15. 11. 2023

Máslo z ovesných vloček není žádnou novinkou. Jedná se o směs ovesných vloček a oleje, která je jemně rozemletá do konzistence hladkého másla. Díky svému jedinečnému složení, které můžete měnit dle vlastních chutí a preferencí, je tento produkt bohatý na bílkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Navíc si ho doma vyrobíte mnohem levněji, než kdybyste se pro něj vypravili do obchodu.

Vyhovovat bude i těm jedincům, kteří trpí intolerancí laktózy nebo jsou na laktózu přímo alergičtí. Při výrobě se nicméně držte zásady, která říká, že použitý olej musí být panenský. Rozhodně ho nešiďte! Podepsalo by se to totiž nejen na kvalitě, ale zejména na chuti výsledného produktu. O jeho krátké trvanlivosti snad ani nemluvě. A jak si tuhle domácí a zdravou dobrotu připravit?Potřebovat budete jenom dvě suroviny!

Mohlo by vám zachutnat: Ovesné vločky jak je možná neznáte: S vejcem, šunkou nebo jako halušky

shutterstock_1920856178.jpg

ovesné vločky
Zdroj: 
Shutterstock
Základem ovesného másla jsou nepřekvapivě... ovesné vločky. Ty na začátku opražíte nasucho.

Co na výrobu ovesného másla potřebujete?

  • 2 šálky ovesných vloček
  • 3 až 4 lžíce panenského oleje (kokosový, slunečnicový nebo olivový)

Jak na výrobu ovesného másla?

Jako první si ovesné vločky nasucho opražte na pánvi s tlustým dnem. Vločky by měly být zlaté. Neměli byste je ale spálit. Jakmile budou vločky opražené, přesuňte je do mixéru a mixujte na vysokých otáčkách, dokud nezískají konzistenci hrubé mouky.

Jakmile budou mít vločky správnou konzistenci, postupně k nim přidávejte vybraný olej a pokračujte v mixování. Výsledná hmota by měla být hladká a krémová. Hotové máslo přesuňte do čisté skleněné vaničky nebo uzavíratelné sklenice a uložte v lednici

Přečtěte si také: Potraviny, které umí zahřát: Dopřejte si chilli, zázvor nebo ovesné vločky

shutterstock_749304241.jpg

ovesné máslo s medem
Zdroj: 
Shutterstock
Ovesné máslo můžete i ochutit. Kořením, ale třeba i medem nebo chilli.

Jak ovesné máslo využít?

Máslo z ovesných vloček si můžete mazat nejen na chleba nebo toast, skvěle se hodí také do nejrůznějších buchet, moučníků, ale i do studené a teplé kuchyně. Pokud chcete ovesné máslo nějakým způsobem ozvláštnit, přidejte k němu špetku soli, kurkumy, pepře nebo jiného koření.

Pro sladší varianty pak můžete přidat skořici, lyofilizované ovoce v prášku, kakao, drcené ořechy, kapku medu, stévie nebo čekankového sirupu. Rádi experimentujete? Do kakaových variant můžete nasypat i pár zrnek chilli!

Zajímavosti nejen o ovesném másle

  • Ovesné vločky obsahují sacharidy a důležité bílkoviny. Také jsou bohaté na minerály, jako jsou vápník, hořčík, draslík, zinek, železo a vitamíny skupiny B.
  • Ovesné vločky obsahují spoustu vlákniny, která nás příjemně zasytí a odbourá vtíravý pocit hladu. Hodí se proto i do hubnoucích nebo udržovacích jídelníčků. 
  • Vločky můžete využívat nejen k přípravě ovesné kaše, ale také do nejrůznějších smoothies, do domácích müsli tyčinek, jogurtu nebo jako součást těsta na pečení.
  • Samotné ovesné vločky jsou bezlepkové. Pokud ale trpíte celiakií, v obchodě vybírejte ty, které jsou speciálně určené pro celiaky. Běžně pěstovaný oves totiž bývá kontaminován lepkem při pěstování a následném zpracování. A to kvůli styku s jinými obilovinami, které lepek obsahují (např. pšenice, ječmen, žito).

Použité zdroje:

  • https://vsehozdroj.cz/stravovani/maslo-z-ovesnych-vlocek-jednoduchy-zdravy-doplnek-stravy/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/23417-ovesne-maslo