Jste zde

Chroust: Jeho larvy ničí úrodu, ale božsky chutnají na másle. Najdete odvahu?

chroust obecný Zdroj: Shutterstock
Pro někoho delikatesa, pro jiného nebezpečný škůdce, který může zničit celou zahradu. Zakročte proti chroustům a jejich larvám dřív, než bude pozdě!

3. 5. 2024

Chroust obecný je statný hnědý brouk s ochlupenými krovkami, který létá obvykle za soumraku. Při letu hlasitě bzučí, měří zhruba 3 cm a při přemnožení páchá velké škody požerem listů a stonků nejrůznějších rostlin. Mnohem větší škody však páchají jeho larvy, které žijí pod zemí a požírají kořeny i podzemní plody.

shutterstock_2416486717.jpg

chroust v letu
Zdroj: 
Shutterstock
Chrousti nejsou nebezpeční, ale nálety, které podnikají za soumraku, mohou být velmi nepříjemné.

Žlutobílé buclaté larvy, které jsou velké až 5 cm a obvykle stočené do písmene C, nadělají více škody než dospělí jedinci, neboť jsou zprvu nenápadné a pod zemí je lze jen velmi těžko zlikvidovat.

shutterstock_2209483367.jpg

ponrava
Zdroj: 
Shutterstock
Larvy, jinak také ponravy, mají v oblibě hlavně peckoviny a bez problémů mohou zničit i vzrostlý strom. 

Larvy napadají kořeny okrasných rostlin i stromů a během pár dní dokážou zničit i váš dokonalý trávník. Často si však pochutnají i na nejrůznějších hlízách a bulvách. Napadená rostlina postupně odumírá, chřadne a na trávníku se objevují fleky neprospívající trávy. 

Na výskyt larev myslete už před výsadbou nových rostlin

Výskyt larev není naštěstí tak enormní jako tomu bylo v předchozích letech. S jejich přemnožením si tak mnohdy poradíte sami ručním sběrem larev nebo chytáním dospělých jedinců v době rojení. Pomoci vám však mohou i jejich přirození nepřátelé, jako například špačci, netopýři a mravenci nebo parazitické hlístice rodu Heterorhabditis.

Tip: Chcete na svou zahradu přilákat ptáky a jiné přirozené nepřátele chroustů? Vyrobte jim jednoduchou ptačí budku, krmítko nebo hmyzí hotel

Parazitické hlístice představují účinné a zároveň ekologické řešení. Larvy samy vyhledají a sehnat je můžete ve formě balení, které jednoduše rozmícháte ve vodě. 

Larvy jako pokrm budoucnosti

Patříte-li mezi opravdové gurmány, nasbírejte si čerstvé larvy a zkuste si je usmažit na másle. Nejenže tělo obohatíte o spoustu bílkovin a další tělu prospěšné látek, ale také si možná pochutnáte. 

shutterstock_2379149519.jpg

larvy k jídlu
Zdroj: 
Shutterstock
Správně připravené larvy mohou být velmi zdravou delikatesou. 

A jak na to? 

Čerstvé larvy nechte několik hodin máčet v octě nebo ve vodě, aby došlo k vyprázdnění žaludku. Poté je vyjměte, osušte a obalte je v lehkém těstíčku z vajec, mléka a mouky. Obalené larvy smažte ve vyšší vrstvě másla dozlatova. 

Zdroje: 

  • https://hobby.instory.cz/4754-chroust-obecny-skudce-nebo-take-delikatesa-pro-gurmany.html
  • https://www.pasti.cz/blog/chrousti-jak-likvidovat-chrousty-a-larvy/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-znicit-chrousta-pokud-vezme-vasi-zahradu-utokem-28650.html
  • https://www.denik.cz/zahrada/chroust-skudce.html