Jste zde

Z nového staré, ale krásné: To je kouzlo krakelování. Pusťte se do něj!

krakelovací technika Zdroj: Shutterstock
Proměňte nové předměty ve starobylé kousky, které mají své kouzlo. Efekt starobylosti si můžete během krátké chvíle a velmi jednoduše vytvořit sami.

2. 5. 2024

Krakelování je zajímavá výtvarná technika, díky které vám předměty zestárnou přímo před vašima očima. Předmětům dodá popraskaný efekt, jedinečný charakter i punc letitosti. Bez speciálního laku, znalosti postupu a trochy zručnosti se však neobejdete! 

shutterstock_720223066.jpg

krakelování dřevěná krabička
Zdroj: 
Shutterstock
Pomocí krakelování vám mohou vzniknout zcela originální dárky. Zkuste si zkrášlit například nezajímavou dřevěnou truhličku. 

Bez krakelovacího laku to nepůjde

Technika je velmi snadná a zkrášlit s ní můžete téměř jakýkoliv materiál. S použitím speciálního krakelovacího laku můžete nechat zestárnout předměty ze dřeva, keramiky, plastu, papíru, kovu, porcelánu i skla. Vaší nápaditosti a fantazii se meze zkrátka nekladou.  

Základem techniky jsou dvě odlišné barvy, které spolu vytvoří pěkný kontrast, a speciální krakelovací lak, který rozpouští horní vrstvu barvy, a vytváří tak popraskaný efekt. Sehnat ho můžete ve výtvarných potřebách i na internetu a vybírat můžete podle toho, jakých prasklin chcete dosáhnout. 

Tip: Abyste docílili větších trhlinek, naneste silnější vrstvu krakelovacího laku. 

A jak na to?

Předmět, kterému chcete vtisknout dojem starobylosti, očistěte, odmastěte a natřete barvou, která bude prosvítat skrz prasklinky. Barvu nechte přes noc zaschnout. 

Po zaschnutí naneste krakelovací lak. V dostatečné vrstvě a kolmo na směr předchozího nátěru. Lak nechte zaschnout podle pokynů výrobce. Pokud přeschne, už žádný popraskaný efekt nevytvoříte!

Tip: Schnutí jednotlivých vrstev můžete uspíšit fénem. Pozor však na příliš teplý vzduch, který by vám mohl nadělat nepěkné bubliny. 

shutterstock_1798630582.jpg

krakelování praskliny
Zdroj: 
Shutterstock
Platí, že čím silnější bude vrstva krakelovacího laku, tím větší praskliny vytvoříte. 

V dalším kroku naneste kolmo na krakelovací lak druhou kontrastní barvu. Vždy však nanášejte pouze jednu silnou vrstvu! Pokud byste nanesli dvě vrstvy, zatřeli byste trhlinky, které se krátce po nanesení začnou objevovat. Barvu nechte opět důkladně zaschnout. 

Na závěr barvy zafixujte

Krakelování se skvěle kombinuje s ubrouskovou technikou zvanou decoupage. Velmi důležitý je však správný výběr a pořadí barev. 

shutterstock_737732863.jpg

krakelování s ubrousky
Zdroj: 
Shutterstock
Jemné i větší trhlinky se začnou objevovat až po nanesení vrchní vrstvy barvy. 

Pokud bude chtít předmět, který je upraven krakelováním, doladit motivem z ubrousku, jako podklad použijte tmavou barvu a jako vrchní světlou. Kdybyste barvy zaměnili, ubrousek by nebyl vidět

Na závěr doporučujeme hotový výtvor zafixovat bezbarvým lakem, který ho nejen ochrání před nepříznivými vnějšími vlivy, ale také mu dodá lesk. 

Zdroje:

  • https://www.srdcetvor.cz/magazin/techniky/a16-jak-docilit-efektu-starobylosti-vyuzijte-krakelovani/
  • https://www.hrst.cz/krakelovani
  • https://www.idnes.cz/hobby/domov/krakelovani-vytvarna-technika-diky-niz-predmety-zestarnou.A080902_133437_hobby-domov_mot
  • https://www.decoupageshop.cz/clanek/jak-na-krakelovani/