Jste zde

Zdravější alternativy soli: Zkuste kvalitní sójovku nebo bylinky

sůl na lžičce Zdroj: www.bigstockphoto.com
Zapomeňte na klasickou kuchyňskou sůl, jejíž nadbytek v jídelníčku vám může způsobit mnoho zdravotních problémů. Představíme vám mnohem zdravější alternativy klasické soli a pomůžeme vám její množství snížit.

30. 9. 2020

Doporučená denní dávka soli pro dospělého člověka je 5 gramů, což zhruba odpovídá jedné kávové lžičce. Většina z nás však tuto hodnotu několikanásobně překračuje a zadělává si na zdravotní problémy, které se projeví až časem. Naučte se s námi solit zdravěji! Víme, jak konzumaci soli omezit, a představíme vám mnohem zdravější alternativy soli. 

bigstock-a-bag-of-scattered-salt-and-a-341259325.jpg

sůl ve slánce
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Sůl je tichý zabiják! Její nadbytek způsobuje vysoký krevní tlak, který vede k mozkové mrtvici i srdečnímu infarktu. 

Problém není samotné solení, ale skrytá sůl! 

Omezit sůl může být velmi těžký úkol. Sůl je totiž ukryta i v potravinách, ve kterých byste ji rozhodně nečekali. Číst etikety a vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem soli je základní předpoklad proto, abyste snížili množství soli. 

Velmi důležité je také přestat kupovat pečivo s krystalky soli na povrchu, vyhýbat se slaným pochutinám, pokrmům z fastfoodů, konzervám, polotovarům, některým sýrům a uzeninám i různým marinádám a dochucovadlům, jako jsou kečup či hořčice. Nesolte bez předchozího ochutnání a slánku odstraňte ze stolu, aby vás sůl nelákala. 

Sůl v pokrmech se snažte nahradit čerstvými nebo sušenými bylinkami! Představují totiž nejjednodušší způsob, jak pokrmu dodat nejen výbornou chuť, ale i vůni. Sůl sice zcela nenahradí, ale zvýrazní jiné chutě, které mnohdy přes přemíru soli ani nevnímáme. Navíc obsahují spoustu minerálních látek i vitamínů a využít je můžete jak v teplé, tak studené kuchyni. 

Petržel, majoránka a libeček se skvěle hodí k dochucení polévek i omáček. Tymián a oregáno výborně dochutí ryby i drůbež. Bazalka je skvělá v kombinaci s rajčaty a výrazná máta zase třeba ozvláštní každou marinádu. Milovníci pálivého mohou sůl nahradit chilli, pepřem, zázvorem nebo pálivou paprikou. 

Sůl z vašeho jídelníčku nevynechávejte úplně! 

Pro fungování lidského organismu je sůl velmi důležitá. Pamatujte však na to, že solit se dá mnohem zdravěji. Na trhu existuje spousta alternativ, které klasickou kuchyňskou sůl nejen nahradí, ale i zcela zastíní svými pozitivními účinky na lidský organismus. 

bigstock-orange-juice-and-sliced-373827523.jpg

čerstvá šťáva z pomeranče
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Maso marinované v citronové nebo pomerančové šťávě není potřeba solit. Kyselá šťáva dodá masu skvělou chuť. 

U sojové omáčky vsaďte na kvalitu!

Zdravější alternativou soli je pouze kvalitní sójová omáčka, které je vyrobena ze sojových bobů a pšeničné mouky. Nikoliv průmyslově vyráběná “sójová omáčka”, u které se barva a chuť dohání přidáním aktivního uhlí, umělých barviv, obrovským množstvím soli a glutamátů!

Výroba kvalitní sójové omáčky trvá i několik měsíců, je bez glutamátů, umělých barviv i jiných chemických látek a obsahuje mnohem méně soli. Vzniká fermentací a v obchodě ji obvykle najdete pod označením tamari nebo shoyu

bigstock-chinese-broccoli-with-oyster-s-382159310.jpg

sójová omáčka
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Ústřicová omáčka je skvělá náhrada klasické kuchyňské soli. Je třeba si ale zvyknout na její výrazné aroma.

K dochucení stačí pouze pár kapek

Rybí omáčka vzniká fermentací čerstvých ančoviček s mořskou solí. Její chuť je však natolik výrazná, že k ochucení pokrmu vám postačí pouze pár kapek! Hodí se do dresinků i nejrůznějších zálivek, do polévek i masových marinád a neobejde se bez ní velmi zdravé kimchi

Miso pasta zbaví tělo škodlivin

Miso pastu můžete použít k dochucení všech možných pokrmů i k přípravě tradiční japonské miso polévky. Chutí se miso podobá sójové omáčce, ale je podstatně výraznější. Vyrábí se ze sóji a rýže nebo ječmene a je velice zdravá.

Tělo zbaví škodlivých látek, zlepší trávení, sníží vysokou hladinu cholesterolu a je účinnou prevencí některých druhů rakoviny.