Jste zde

Jak na pěstování bazalky: Důležitý je dostatek vody a zaštipování kvítků

lístky bazalky Zdroj: www.bigstockphoto.com
Aromatická bylinka, se kterou koketuje každý nadšenec do vaření, má všestranné použití. A to nejen v kuchyni. Užívána je odpradávna v lidovém léčitelství i kosmetice. Navíc prý umí přičarovat lásku a bohatství. Jak si bazalku doma vypěstovat?

13. 6. 2020

Vzrostlé, pevné a krásně zelené lístky bazalky padnou do oka asi každému, kdo s plným nákupním košíkem projede okolo předpěstovaných květináčků s čerstvými bylinkami. Bohužel tyhle bylinky ze supermarketů jsou určené převážně k přímé spotřebě, ne k dalšímu pěstování

Předpěstované bylinky jsou totiž umístěné v maličkých květináčích, takže jejich kořeny nemají dostatek místa a po nějaké době jim začnou scházet také živiny. Ideální tak je, když bazalku po přinesení z obchodu přesadíte do většího květináče s vlhkým zahradním hlinito-písčitým substrátem. 

bigstock-basil-leaf-on-wooden-backgroun-364819585.jpg

svazek bazalky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Bazalka ze supermarketu je určená k přímé spotřebě, nikoli k dalšímu pěstování.

Pokud se bylinka „chytne,“ pravidelně jí zaštipujte svrchní lístky. To proto, aby nezačala kvést. Květy totiž rostlinu zbytečně vysilují a dávají jí znamení, že je její vegetační cyklus u konce. Zaštipování květů bazalky má na rostlinu navíc velmi pozitivní vliv. Místo, aby rostla do výšky, začne se větvit odspodu.

Jak pěstovat bazalku ze semínek

Že se bazalce z obchodu nedaří? Zkuste si další rostlinky vypěstovat přímo ze semínek. Předpěstování zahajte v březnu nebo dubnu. Nádoby na semínka naplňte organickým kompostem, do něho zamíchejte trochu perlitu, který zajistí provzdušňování a tím i lepší růst bazalky. Semínka zasejte řídce a jen zlehounka prstem přitlačte. 

bigstock-young-basil-seedlings-in-pots-362378638.jpg

bazalka ze semínek
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Bazalku snadno vypěstujete i přímo ze semínek

Následně jim dopřávejte pravidelné zavlažování. První rostlinky na sebe nenechají dlouho čekat a objeví se asi za tři týdny. Přesaďte je proto do větších truhlíků nebo koncem května přímo na záhon. Jen dávejte pozor na přízemní mrazíky, které bazalka nesnáší. Při přesazování rostlinku lehce vytáhněte za listy a dávejte pozor, aby se nepoškodily kořínky.  

Aromatickou žíznivku důkladně zalívejte ráno a večer (vyhněte se listům), a dbejte na to, ať vám nepřeschne. Na druhou stranu není radno to se zálivkou přehánět. Přemokřená bylinka vám mnoho parády nenadělá. Pravděpodobně taky začne hynout, pustí se do ní škůdci a vy můžete s pěstováním začít nanovo. 

bigstock-close-up-womans-hand-picking-l-369163747.jpg

semenáčky bazalky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Bazalka potřebuje dostatek vláhy - dopřejte jí proto pravidelnou a vydatnou zálivku.

Bazalka ochrání rajčata a navíc ji zužitkujete celou

Bazalce bude vyhovovat slunné stanoviště v závětří. Ideálně takové, které bude chráněné před deštěm. Pokud bazalka dlouhodobě mokne, objeví se na jejích lístcích nevzhledné černé skvrny. 

Bazalku můžete sklízet během celého růstu až do začátku kvetení. Pokud rostlinku neuhlídáte a objevíte květy, i ty můžete v kuchyni zužitkovat podobně jako lístky. Stačí je nasekat a přidat k masu, do polévky nebo čerstvého zeleninového salátu.

Bazalku můžete na zahrádce pěstovat vedle rajčat nebo okurek. Bazalka je totiž díky své typické vůni ochrání před padlím a údajně také zlepšuje aroma svých sousedů (v tomhle případě okurek a rajčat). Jestli je to skutečně tak, si už budete muset otestovat sami